Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Araştırma Destek Programları Başkanlığı'nın Verdiği Tüm Destekler ve Uygulamalar

Re: Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Postby nasimebaran3912 » 06 Jun 2017, 18:42

Sayın yetkili;
öncelikle iyi günler diliyorum. iki sorum olacaktı:
1. duyduğum kadarıyla Eylül 2016 de başvurulan ve değerlendirmesi ertelenen bütün 1001 projeler ret edilmiştir, doğru mudur?
2. bir doktora öğrencisi tezini bir proje olarak Tübitak a sunabilir mi? sunarsa kendisi proje bütçesinden yararlanabilir mi(yani kendisi de maaş alır mı)? ve hangi numaralı proje kapsamında sunmalı?
nasimebaran3912

Postby mhmtmt » 14 Jun 2017, 16:51

Merhabalar,

Şu an yürütülmekte olan 1001 projesi kapsamında 15.10.2016 tarihinde sistem üzerinden bursiyer eklemesi yapılmıştı; ancak birkaç gün önce onaylandı. Bursiyer, üniversitede yüksek lisans yapan bir araştırma görevlisi ve sigortası hali hazırda üniversite tarafından yatırılıyor.

1. Geçen süre zarfında (Ekim 2016 - Haziran 2017) bursiyere ödeme yapılabilir mi?
2. Zaten üniversite personeli olan, hali hazırda çalıştığı kurum tarafından sigorta ödemesi yapılan bursiyer için sigorta girişi yapılması gerekir mi?

Saygılar
mhmtmt

Postby ARDEB05 » 19 Jun 2017, 09:23

nasimebaran3912 wrote:Sayın yetkili;
öncelikle iyi günler diliyorum. iki sorum olacaktı:
1. duyduğum kadarıyla Eylül 2016 de başvurulan ve değerlendirmesi ertelenen bütün 1001 projeler ret edilmiştir, doğru mudur?
2. bir doktora öğrencisi tezini bir proje olarak Tübitak a sunabilir mi? sunarsa kendisi proje bütçesinden yararlanabilir mi(yani kendisi de maaş alır mı)? ve hangi numaralı proje kapsamında sunmalı?

Değerli Araştırmacı,

TÜBİTAK tarafından yukarıda belirttiğiniz şekilde bir karar alınmamıştır. www.tubitak.gov.tr adresi destekler bölümünden her bir program için şartlara ve kimlerin başvuru yapabileceğine ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla...
ARDEB05

Postby ARDEB05 » 19 Jun 2017, 09:25

mhmtmt wrote:Merhabalar,

Şu an yürütülmekte olan 1001 projesi kapsamında 15.10.2016 tarihinde sistem üzerinden bursiyer eklemesi yapılmıştı; ancak birkaç gün önce onaylandı. Bursiyer, üniversitede yüksek lisans yapan bir araştırma görevlisi ve sigortası hali hazırda üniversite tarafından yatırılıyor.

1. Geçen süre zarfında (Ekim 2016 - Haziran 2017) bursiyere ödeme yapılabilir mi?
2. Zaten üniversite personeli olan, hali hazırda çalıştığı kurum tarafından sigorta ödemesi yapılan bursiyer için sigorta girişi yapılması gerekir mi?

Saygılar

Değerli Araştırmacı,

Devam eden projeniz ile ilgili özel durumları detaylı bir şekilde Proje Takip Sistemi'nden iletişim bilgilerini görebileceğiniz Proje Mali Sorumlusu ile görüşebilirsiniz...

Saygılarımızla...
ARDEB05

Re: Seyahat ve Çalştay Destek Kapsamı

Postby ARDEB05 » 19 Jun 2017, 09:34

serbulentunsal wrote:Merhaba,

Devam etmekte olan bir 1001 projemizle ilgili 2 sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz memnun oluruz.

1- Yurtdışındaki bir kongre katılımı için kurum hissemizi kullanacağız. Bu kapsamda vize ücretleri de bu kalemden ödenebilir mi acaba ?

2- Proje sonuçlarının yaygınlaştırılması için bir çalıştay düzenlemek istiyoruz. İlgili bütçe kaleminde ödeneğimiz mevcut. Bu çalıştaya yurtdışından konuşmacı davet edip seyahat masraflarını karşılayabilir miyiz bu kalem dahilinde ?

Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

1)Yurtdışı çıkışlarda sadece projelerde yer alan bursiyerlerin vize masrafları Kurum Hissesi kaleminden karşılanabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir vize masrafı karşılanamamaktadır.

2) Kullanmak istediğiniz kalem 03.2.6.01 kalemi ise bu kalemden yapılacak harcamalar arasında "Yurtdışından katılımcı davet etme giderleri veya yurtdışına çıkma masrafları" bulunmamaktadır.

Saygılarımızla...
ARDEB05

Re: Geriye dönük burs alma

Postby ARDEB05 » 19 Jun 2017, 09:39

geotaz wrote:Sayın yetkili,
1002 projesinde doktora öğrencisi olarak bursiyerim.
Proje başlama tarihi ile bursiyer olma tarihim arasında 2 ay var.
(Bu farklılık yazışmalar ve evrak gönderme işlemlerinin uzamasından kaynaklanmaktadır.)
Geriye dönük aylar (2 ay) için burs alabilirmiyim?
Eğer alabiliyorsam, ne yapmalıyım?
Şİmdiden teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,

TÜBİTAK projelerinde bursiyerlik statüsü, bursiyerlik ekleme talebinin kabul edilmesi ve gerekiyorsa SGK girişinin yapılmasının ardından başlamakta olup, projenize özel durumunuzu Proje Takip Sistemi üzerinden iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz Proje Mali Sorumlusu ile görüşebilirsiniz.

Saygılarımızla...
ARDEB05

Re: Kurum Hissesi

Postby ARDEB05 » 19 Jun 2017, 09:48

tudenk wrote:3001 projesi kapsamında verilen kurum hissesi (Vakıf Üniversitesi) bildiğimiz kadarıyla Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılabilmektedir. Buna göre;

1- Ar-Ge Faaliyeti, önerilen proje dışında alınacak olan sarf malzemeleri, makina teçhizatı veya kongre desteğini kapsamakta mıdır?
2- Kur değişiminden dolayı proje önerisinde belirtilen bazı malzemelerin fiyatları yükselmiştir. Oluşan fiyat farkının kurum hissesinden ödenmesi “Esaslara” uygun mudur?
3- Kurum Hissesi dağılım tablosunda belirtilen paylar toplu olarak tek bir Ar-Ge Faaliyeti için harcanabilir mi?

Teşekkürler

Değerli Araştırmacı,

Kurum Hissesi kaleminin Ar-Ge kapsamında kullanılması gerekmekte olup, Ar-Ge harcamalarına ilişkin "Frascati Kılavuzu"nu inceleyebilirsiniz. Ayrıca Vakıf Üniversitleri'nin kurum hissesi harcamaları için özel bir nitelik taşımadığı sürece (PTİ ve burs ödemesi gibi) proje kapsamında gerçekleştirilen tüm harcamalar "Kurum Hissesi" harcaması olabilecektir. Proje kapsamında harcama olarak kabul edilen ve edilemeyen kalemleri http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... ii_2_0.pdf adresinden ulaşabileceğiniz yönetmelikten ve Kurum Hissesi kaleminin harcanmasına ilişkin prensiplere http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... yeni_2.pdf adresindeki harcama esaslarından ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla...
ARDEB05

Re: Bursiyer

Postby ARDEB05 » 19 Jun 2017, 09:54

zpinar@nku.edu.tr wrote:Merhaba

3501 programında bursiyer sayısında sınır var mı ve bir yüsek lisans bursiyeri için aylık ödeme ne kadar
proje başladıktan sonra bursiyer ekleme veya çıkarma yapılabiliyor mu?

Değerli Araştırmacı,

Projenizde burs bütçeniz elverdiği ve ilgili Araştırma Destek Grubu onay verdiği sürece herhangi bir sayı sınırlaması bulunmamaktadır. (Lisans öğrencisi hariç)
Bursiyerlerin ücretlerine ve diğer bilgilere www.tubitak.gov.tr/tts adresindeki duyurular ve ödeme formları bölümünden ulaşabilirsiniz.
Proje başladıktan sonra eklemek veya çıkarmak istediğiniz bursiyerleriniz için mutlaka ilgili formları doldurarak Proje Takip Sistemi üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Saygılarımızla...
ARDEB05

Re: ÖZEL SEKTÖR

Postby ARDEB05 » 19 Jun 2017, 11:05

ELANUR2017 wrote:Merhaba,
Özel kuruluş olarak üniversite ile ortak başvuru yaptık. 1.aşamayı geçtik. 2. aşamada doldurulması gereken dökümanlarda yer alan 'Özel Kuruluş Mevcut Personeli ile Kamu Kurumu ve Özel Kuruluş Yeni Alınacak Personel Bilgileri Tablosu'n da özel kuruluş çalışanlarını araştırmacı ve yardımcı personel olarak hangi kritelere göre ayırabiliriz?
Bu kişilere ödenmesi gereken aylık maliyetleri nasıl hesaplayabiliriz? Katkı oranı ne demektir? Adam ay oranı ile eşdeğer midir?
Ayrıca tesislerimizde yapılacak denemeler için gerçekleşen maliyetleri hangi madde içinde göstermemiz gerekir?
Şirketimizde bu proje yürütücüsüne ödenecek miktar nedir?
Proje teşvik ikramiyesi özel sektör için geçerli midir?
Fikri ve sınai mülkiyet hak paylaşımı özel sektörün olduğu durumlarda nasıl uygulanmaktadır?
Teşekkürler

Değerli Araştırmacı,

Kişilerin projedeki görevlerine, Mevzuatta yer alan "Araştırmacı" ve "Yardımcı Personel" tanımlarından yola çıkarak karar verilmelidir.

Katkı oranı; kişilerin proje için ayıracakları ortalama çalışma zamanı yüzdesi olarak değerlendirilebilir. (Toplam adam-ay değerinin, görev alınacak toplam süreye bölünmesi ile hesaplanmaktadır.)

Özel kuruluşlarda halihazırda çalışan proje personeli (yürütücü, araştırmacı vb.) için ücret hesaplaması; işveren maliyetleri, sosyal güvenlik primi işveren katkısı dahil projenin TÜBİTAK'a başvuru tarihinden önceki altı ayda ödenen ortalama brüt ücret ile varsa yıl içinde ödenen toplam ikramiyenin bir aya tekabül eden kısmı esas alınarak, katkı oranı ve projede görev aldığı süre dikkate alınarak yapılır. (Eğer kişi 6 ay çalışma koşulunu sağlamıyorsa söz konusu özel kuruluşta bahsi geçen şartı sağlayan emsali kişinin ücret bilgileri emsal ücret olarak yazılır. Emsal kişi kuruluşta bulunmuyorsa bu durumda emsal ücretler TÜBİTAK tarafından belirlenir.)

Şirkette gerçekleştirilecek denemeler (test, analiz vb.) sebebiyle ortaya çıkacak masraflar Hizmet Alımı faslı altında gösterilebilir.

Proje Teşvik İkramiyesi (PTİ) 278 sayılı Kanun 16. maddesi ve diğer düzenleyici mevzuatta kamu kurum kuruluş kadrolu personeline yapılması öngörülen ödemelerdir. Bu koşulu sağlayan kişiler, yürütücü kuruluş özel şirket olsa dahi, PTİ alarak projede yer alabilir.

Özel Kuruluşun yer aldığı projelerde fikri hak sahipliği, ilgili özel kuruluşun proje ekibinde yer alan personelinin fikri hak sahipliğine ilişkin oranları nispetinde tüzel kişiliğe ait olur.

Saygılarımızla...
ARDEB05

Şirket Ortağının Bursiyer Olması Hk.

Postby Ozkur » 22 Jun 2017, 11:42

Merhabalar,

1001 veya 1003 destek programı kapsamında projede yer alıp bursiyer olma durumum var (doktora öğrencisi olarak).

Fakat 1512 destek programı kapsamında teknoparkta "limited şirketi" açtım ve 30 Haziran 2017 tarihi itibariyle proje bitiyor ve fiili olarak çalışmam sona eriyor. Bu tarihten itibaren şirkette çalışmadığım için herhangi bir maaş bordrom da olmayacak. Yine bu tarihten sonraki tüm şirket işlerini şirkette çalışan personel yapacak.

Ancak şöyle bir durum söz konusu %100 şirket ortağı olduğum için Bağ-Kur primlerimi yatırmaya devam etmem gerekiyor.

TÜBİTAK mevzuatlarına baktığımda tam burs almam için herhangi bir yerde çalışmıyor olmam gerekli yani SGK primimin yatmıyor olması gerekli. Aynı zamanda isteğe bağlı sigorta primi yatırmak tam burs almaya engel değil.
Bağ-Kur primi için herhangi bir madde yer almamakla birlikte yukarıda bahsettiğim gibi SGK primi yatan bursiyerlerin kısmi burs alması gerektiği belirtilmiş. (Benim SGK primim yatmıyor, şirket ortağı olduğum için zorunlu Bağ-Kur primim yatıyor.)

1001 veya 1003 projelerinden herhangi birisinde tam zamanlı doktora öğrencisi olarak çalışacağıma göre tam burs almam mevzuat/yönetmelik açısından bir problem oluşturur mu?
Ozkur

Kitap Basımı

Postby projesoru » 07 Jul 2017, 13:58

Sayın Yetkili,

Proje içerisinde;
- Literatürde olmayan bir alanda içerik ve şekil yönünden bir kitap tasarlanması (tasarı öncesi ilgili alandaki paydaşlardan veriler birincil ve ikincil veriler toplanacaktır.) ve bu kitabın o alandaki öğretmenler ve öğrenciler üzerinde sınanması ve son şeklinin verilmesi planlanmaktadır. Projenin sonuç aşamasında ise ortaya çıkacak nihai ürün olan kitabın basımı planlanmaktadır.

Proje bütçesi içerisinde,
- Öğretmenler ve öğrencilerde sınanacak (son halinden önceki denenecek hali) şekli ve son şekli verildikten sonra basılacak kitap bütçesi nereye yazılmalıdır? Hizmet Alımı uygun yer midir?

- "Proje Çıktı ve Sonuçlarının Paylaşımı ve Yayılımı" tablosu altında "Baskı ve cilt maliyeti 500 TL’den fazla olamaz." ibaresi mevcuttur. Kitap basımı bu kapsama mı girmektedir? Yoksa buradaki baskı/cilt maliyeti çıktıların paylaşımı için yapılacak toplantılardaki cilt maliyetini mi kapsamaktadır?

- Tasarladığımız projedeki "kitap" hem süreç içinde sınanacak hem de ürün olarak planlanmaktadır.

Konu hakkında desteğinizi bekler, saygılarımızı sunarız.
projesoru

Re: Projeler Kapsamında Verilen Burslar

Postby sakura63 » 12 Jul 2017, 14:18

ARDEB01 wrote:
Erdoğan wrote:Merhaba
1001 projesinde bursiyer olacak yüksek lisans öğrencim, aynı zamanda KYK (başbakanlık) bursu almaktaymış. İki bursu birden alabilir mi? Bu durum KYK veya TÜBİTAK için sorun olur mu?

Değerli Araştırmacı,
İki bursu da alabilirsiniz.
Saygılarımızla.

Yeni duzenleme ile proje de calisanlara sogorta yapilacakmis bu kyk bursunun kesilmesine sebep olur mu ogrencimiz istemedigi takdirde bu sigorta yapilmayabiliyor mu? Kyk bursu almasi tubitak arastirma bursunu almasina da engel olur mu kyk bursunu alorsa tubitak arastirma bursundan herhangi bi kesinti olmasina.sebep olur mu
sakura63

2229 - Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı

Postby ozancan » 20 Jul 2017, 10:24

Merhaba,

2229 - Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı ile ilgili uygun bir başlık bulamadığım için sorularımı buradan sormayı uygun gördüm.

D. ETKİNLİGİN PLANLANMASINDA ARANAN KOŞULLAR

11. Eğitim etkinliğinde en fazla 2 eşzamanlı oturumun bulunması

Buradaki koşul tam olarak ne istemektedir? Yani ben 20 öğrenciye eğitim/kurs/seminer veriyor isem bunların 10 tanesini farklı oturuma 10 tanesini farklı oturuma alabilir miyim?

G. ETKİNLİĞE KATILACAKLARIN BELİRLENMESİNDE ARANAN KOŞULLAR

2. Seçilecek katılımcıların farklı okul/kurum/şehirlere göre dengeli dağılımının olması

Gelen başvurularda örneğin 20 başvurunun 12 tanesi İstanbul ili İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden 4 tanesi Kocaeli ili Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinden 4 tanesi de Kocaeli ili Gebze Teknik Üniversitesi'nden geldi. Bunların arasından dengeli bir dağılım olması için nasıl bir seçim yapmamız beklenmektedir?

4. Katılımcıların statüsünün aynı düzeyde olması
Buradaki statüden kasıt nedir seçilecek kişiler öğrenci ise aynı bölümden olmaları, eğitim yılları olarak aynı yılda olması gibi şeyler mi?
ozancan

Emekli olan proje personeli

Postby caglayan » 21 Jul 2017, 08:43

Merhaba,

Ocak 2017'de başvurduğum 1001 projesi olumlu sonuçlandı. Ancak proje değerlendirme sürecindeyken danışman statüsünde çalışacak olan bir hocamız emekli oldu. Emekli olan personeli projeden çıkarmalı mıyız? Eğer çıkarmamız gerekiyorsa sözleşme işlemlerinden önce bunu nasıl yapabiliyoruz ve onun yerine başka bir danışman alabiliyor muyuz?

Teşekkür ederim.
caglayan

Kurum Yetkilisi

Postby baypuam » 26 Jul 2017, 09:53

Sayın Yetkili;
Çalıştığım Kurumda Proje danışmanlığı görevindeyim. Kurumumuzda çalışan bir akademisyen 3001 projesi yürütüyor ve kendisine gelem e-mail de "ilgili iban hesap bilgilerinin kurumunuzun SİSTEM YETKİLİSİ tarafından kaydedilmesi gerekiyor" şeklinde bilgi e- maili gelmiş. Ben Kurumun SİSTEM YETKİLİSİ kimdir? bunu öğrenmek istiyorum. kolay gelsin saygılar......
baypuam

Re: Emekli olan proje personeli

Postby ARDEB06 » 27 Jul 2017, 11:10

caglayan wrote:Merhaba,

Ocak 2017'de başvurduğum 1001 projesi olumlu sonuçlandı. Ancak proje değerlendirme sürecindeyken danışman statüsünde çalışacak olan bir hocamız emekli oldu. Emekli olan personeli projeden çıkarmalı mıyız? Eğer çıkarmamız gerekiyorsa sözleşme işlemlerinden önce bunu nasıl yapabiliyoruz ve onun yerine başka bir danışman alabiliyor muyuz?

Teşekkür ederim.

Değerli araştırmacı,
Öncelikle projenizin yürütüldüğü Araştırma Grubu ile iletişime geçerek proje ekibinizdeki değişikliği bildiriniz. Emekli olan danışman, PTİ almadan projedeki görevine devam edebilir. Başka bir danışmanı proje ekibine eklemek istiyorsanız, projenizin yürütüldüğü araştırma grubu ile iletişime geçiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: 2229 - Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Program

Postby ARDEB06 » 27 Jul 2017, 11:19

ozancan wrote:Merhaba,

2229 - Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı ile ilgili uygun bir başlık bulamadığım için sorularımı buradan sormayı uygun gördüm.

Buradaki koşul tam olarak ne istemektedir? Yani ben 20 öğrenciye eğitim/kurs/seminer veriyor isem bunların 10 tanesini farklı oturuma 10 tanesini farklı oturuma alabilir miyim?

2. Seçilecek katılımcıların farklı okul/kurum/şehirlere göre dengeli dağılımının olması

Gelen başvurularda örneğin 20 başvurunun 12 tanesi İstanbul ili İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden 4 tanesi Kocaeli ili Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinden 4 tanesi de Kocaeli ili Gebze Teknik Üniversitesi'nden geldi. Bunların arasından dengeli bir dağılım olması için nasıl bir seçim yapmamız beklenmektedir?

Buradaki statüden kasıt nedir seçilecek kişiler öğrenci ise aynı bölümden olmaları, eğitim yılları olarak aynı yılda olması gibi şeyler mi?

Değerli araştırmacı,
Sorunuzu viewforum.php?f=63 linkteki "2229 Lisans ve Lisans Öncesi, Öğretmen ve Öğrencilere Yönelik Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı" başlığının altına yazmalısınız.
Saygılarımızla
ARDEB06

Postby ozancan » 27 Jul 2017, 11:24

[quote="ARDEB06"][quote="ozancan"]Merhaba,

Buradaki statüden kasıt nedir seçilecek kişiler öğrenci ise aynı bölümden olmaları, eğitim yılları olarak aynı yılda olması gibi şeyler mi?[/quote]

Değerli araştırmacı,
Sorunuzu viewforum.php?f=63 linkteki "2229 Lisans ve Lisans Öncesi, Öğretmen ve Öğrencilere Yönelik Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı" başlığının altına yazmalısınız.
Saygılarımızla[/quote]

Merhaba,

İlgili başlık kilitli olduğu için mesaj yazma imkanına sahip değilim, bu başlığın kilidinin kaldırılması söz konusu olabilir mi?
ozancan

Re: Kurum Yetkilisi

Postby ARDEB06 » 27 Jul 2017, 11:45

baypuam wrote:Sayın Yetkili;
Çalıştığım Kurumda Proje danışmanlığı görevindeyim. Kurumumuzda çalışan bir akademisyen 3001 projesi yürütüyor ve kendisine gelem e-mail de "ilgili iban hesap bilgilerinin kurumunuzun SİSTEM YETKİLİSİ tarafından kaydedilmesi gerekiyor" şeklinde bilgi e- maili gelmiş. Ben Kurumun SİSTEM YETKİLİSİ kimdir? bunu öğrenmek istiyorum. kolay gelsin saygılar......

Değerli Araştırmacı,
Çalıştığınız kurumda TÜBİTAK projelerinin yürütülmesinde destek veren birimde (BAP,Strateji vb.), TTS (Transfer Takip Sistemi) kullanma yetkisi ve hesap bilgilerini TTS'ye girme yetkisi olan kişiler ile iletişime geçiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Kitap Basımı

Postby ARDEB06 » 27 Jul 2017, 14:35

projesoru wrote:Sayın Yetkili,

Proje içerisinde;
- Literatürde olmayan bir alanda içerik ve şekil yönünden bir kitap tasarlanması (tasarı öncesi ilgili alandaki paydaşlardan veriler birincil ve ikincil veriler toplanacaktır.) ve bu kitabın o alandaki öğretmenler ve öğrenciler üzerinde sınanması ve son şeklinin verilmesi planlanmaktadır. Projenin sonuç aşamasında ise ortaya çıkacak nihai ürün olan kitabın basımı planlanmaktadır.

Proje bütçesi içerisinde,
- Öğretmenler ve öğrencilerde sınanacak (son halinden önceki denenecek hali) şekli ve son şekli verildikten sonra basılacak kitap bütçesi nereye yazılmalıdır? Hizmet Alımı uygun yer midir?

- "Proje Çıktı ve Sonuçlarının Paylaşımı ve Yayılımı" tablosu altında "Baskı ve cilt maliyeti 500 TL’den fazla olamaz." ibaresi mevcuttur. Kitap basımı bu kapsama mı girmektedir? Yoksa buradaki baskı/cilt maliyeti çıktıların paylaşımı için yapılacak toplantılardaki cilt maliyetini mi kapsamaktadır?

- Tasarladığımız projedeki "kitap" hem süreç içinde sınanacak hem de ürün olarak planlanmaktadır.

Konu hakkında desteğinizi bekler, saygılarımızı sunarız.

Değerli Araştırmacı,
Kitap basımı için gerekli bütçe için "03.2.1.05 Baskı ve Cilt Giderleri" kalemini kullanabilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

PreviousNext

Return to Araştırma Destek Programları Başkanlığı