Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Araştırma Destek Programları Başkanlığı'nın Verdiği Tüm Destekler ve Uygulamalar

Re: Çalışmayan bursiyerin iş başı yapma durumu

Mesajgönderen ARDEB06 » 25 Eki 2017, 16:52

St30 yazdı:Merhabalar,

Bir 1001 projesinde çalışmayan yüksek lisans bursiyeriyim, Kasım ayı itibari ile projeden ayrılacağım, ancak projeden ayrılmadan, bugün ile bir işte ücretli çalışmaya başlarsam eğer Ekim ayı burs alma durumum ne olur acaba?

İlginize teşekkür ederim.

Sayın araştırmacı,

Ücretli bir işte çalışan yüksek lisans bursiyeri olarak aylık 400 TL burs alabilirsiniz.
Ekim ayı için bursunuz günlük hesaplanır. Ekim ayı bursunuz; İşe girdiğiniz tarihe kadar tam burs, işe başladıktan sonraki günler için çalışan bursiyer aylığı üzerinden hesaplanır. Projede çalışmaya devam etmeniz durumunda; http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... e-formlari adresinden Burslu Öğrenci Bilgi Formu'nu doldurarak durum değişikliğinizi Araştırma Grubuna iletiniz.

Saygılarımızla
ARDEB06

İkinci bir projede ücretsiz bursiyerlik durumu

Mesajgönderen kmert » 27 Eki 2017, 12:19

Merhaba,

"Araştırma projelerinde uygulanacak idari ve mali esaslar"ı okurken aklıma takılan bir konuyu sizlere sormak istiyorum. İlgili dökümanın 4. başlığının j. maddesinde;

(j. Bursiyerin durum (ücretli/ücretsiz bursiyer) ve niteliğinin (yüksek lisans/doktora/doktora sonrası) değişmesi veya bursiyerliğin sona ermesi durumunda, bir ay 30 gün kabul edilerek mahsuplaşma yapılır. 5 günden fazla alacağı olmayan bursiyere bu süre için ödeme yapılmayacağı gibi 5 günü aşmayan fazla ödemeler de bursiyerden geri istenmez.)

Gördüğünüz üzere bu maddede "ücretli ve ücretsiz bursiyer" kavramları kullanılmaktadır. Peki hali hazırda 1001 projesinde çalışan bir bursiyerimizin, bütçe kalemlerinde yer almayacak fakat çalışmalara katılacak şekilde "ücretsiz bursiyer" olarak ikinci bir 1001 projesinde yer alması mümkün müdür ?

İyi çalışmalar
kmert

Re: İkinci bir projede ücretsiz bursiyerlik durumu

Mesajgönderen ARDEB06 » 30 Eki 2017, 16:38

kmert yazdı:Merhaba,

"Araştırma projelerinde uygulanacak idari ve mali esaslar"ı okurken aklıma takılan bir konuyu sizlere sormak istiyorum. İlgili dökümanın 4. başlığının j. maddesinde;

(j. Bursiyerin durum (ücretli/ücretsiz bursiyer) ve niteliğinin (yüksek lisans/doktora/doktora sonrası) değişmesi veya bursiyerliğin sona ermesi durumunda, bir ay 30 gün kabul edilerek mahsuplaşma yapılır. 5 günden fazla alacağı olmayan bursiyere bu süre için ödeme yapılmayacağı gibi 5 günü aşmayan fazla ödemeler de bursiyerden geri istenmez.)

Gördüğünüz üzere bu maddede "ücretli ve ücretsiz bursiyer" kavramları kullanılmaktadır. Peki hali hazırda 1001 projesinde çalışan bir bursiyerimizin, bütçe kalemlerinde yer almayacak fakat çalışmalara katılacak şekilde "ücretsiz bursiyer" olarak ikinci bir 1001 projesinde yer alması mümkün müdür ?

İyi çalışmalar

Sayın Araştırmacı,
İdari Mali Esaslar Madde 5-6 gereği "Bursiyerler aynı anda birden fazla projede yer alamazlar."
Bahsettiğiniz Madde 5- 14 olup, bu maddede belirtilen husus bursiyerin ücretli bir işte çalışan ve ya çalışmayan bursiyer olması durumudur. "Bursiyerin durum (ücretli/ücretsiz bursiyer) ve niteliğinin (lisans/lisansüstü) değişmesi veya bursiyerliğin sona ermesi durumunda, bir ay 30 gün kabul edilerek mahsuplaşma yapılır. 5 günden fazla alacağı olmayan bursiyere bu süre için ödeme yapılmayacağı gibi 5 günü aşmayan fazla ödemeler de bursiyerden geri istenmez."
Saygılarımızla
ARDEB06

Öyp proje giderleri ve tubitak

Mesajgönderen burak ates » 19 Kas 2017, 18:05

merhaba sayın yetkili
Yürütücülüğünü danışmanım tarafından yapılan bir 3001 projemiz kabul aldı. Bu projenin öneri formunda projenin bazı verileri kullanılarak benim doktora tezimin bitirileceğini belirttik. Ancak bütçe yetersiz olduğu için aynı anda öyp proje giderlerinden de ( max.10bin TL) bu tez için harcama yapmamın bir sakıncası bulunmakta mıdır?
burak ates

Hizmet alımı hk.

Mesajgönderen dental » 20 Kas 2017, 14:00

Merhaba,
Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan analizlerin yürütücünün bağlı olduğu üniversite dışında, yine aynı proje kapsamında araştırmacı olarak çalışacak bir kişinin bağlı olduğu başka bir üniversiteden hizmet alımı yolu ile yapılmasında bir sakınca var mıdır?

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
dental

Yurtdışı konrefans katılımı hakk.

Mesajgönderen elcinn12 » 27 Kas 2017, 12:46

Merhabalar,

Yürütücü, araştırmacı ve bursiyer yurtdışı konferans katılımını bütçede uçak+konaklama+gündelik tutarlarını toplam olarak mı beyan etmemiz gerekiyor?

Konu ile ilgili desteğinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.
elcinn12

Doktora bursiyeri statü değişikliği

Mesajgönderen mehmetserhat.can » 28 Kas 2017, 15:18

Merhabalar,

1001 projemizi doktoram devam ederken Tübitak'a sunduk ve projemiz kabul edildi. Projede doktora bursiyeri olarak görev alacağım. Geçtğimiz Eylül ayı içinde doktoram bitti. Proje yürütücümüz benim statü değişikliğimi Tübitak'a bir dilekçe ile bildirdi ve araştırmacı olarak statümün değiştirilmesini talep etti.

Benim sorum şu;

1) Statü değişikliğim kabul edilir mi? (Bir kamu üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım).

2) Projemiz henüz başlamadı, yani proje yürütücümüz henüz sözleşme yapmadı ve Ocak ayından sonra proje başlayacak. Bu aşamada, eğer benim araştırmacı olmam kabul edilirse, PTİ ödemesi alabilir miyim?

3) Projemizde hali hazırda araştırmacı pozisyonu bulunmamakta. PTİ alabilmem için, proje başlamadan Tübitak'tan bir proje revizesi talep ederek, araştırmacı pozisyonu oluşturabilir miyiz?

Saygılarımla.
mehmetserhat.can

Re: Öyp proje giderleri ve tubitak

Mesajgönderen ARDEB06 » 04 Ara 2017, 09:37

burak ates yazdı:merhaba sayın yetkili
Yürütücülüğünü danışmanım tarafından yapılan bir 3001 projemiz kabul aldı. Bu projenin öneri formunda projenin bazı verileri kullanılarak benim doktora tezimin bitirileceğini belirttik. Ancak bütçe yetersiz olduğu için aynı anda öyp proje giderlerinden de ( max.10bin TL) bu tez için harcama yapmamın bir sakıncası bulunmakta mıdır?

Sayın Araştırmacı,

Kamu kaynaklarında etkinliğin sağlanması ve mükerrerliklerin önlenmesi tedbirlerini almak Kurumun ve Yürütücünün sorumluluğundadır.
Bu mükerreliğe neden olmamak adına başka bir destek almadan önce mutlaka projenizin izlendiği Araştırma Grubu ile iletişime geçiniz.

Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Hizmet alımı hk.

Mesajgönderen ARDEB06 » 04 Ara 2017, 09:40

dental yazdı:Merhaba,
Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan analizlerin yürütücünün bağlı olduğu üniversite dışında, yine aynı proje kapsamında araştırmacı olarak çalışacak bir kişinin bağlı olduğu başka bir üniversiteden hizmet alımı yolu ile yapılmasında bir sakınca var mıdır?

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Sayın Araştırmacı,
Üniversitelerden hizmet alımı yapabilirsiniz. Alacağınız hizmetin bedelini üniversiteye, döner sermaye aracılığıyla ödemelisiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Yurtdışı konrefans katılımı hakk.

Mesajgönderen ARDEB06 » 04 Ara 2017, 10:10

elcinn12 yazdı:Merhabalar,

Yürütücü, araştırmacı ve bursiyer yurtdışı konferans katılımını bütçede uçak+konaklama+gündelik tutarlarını toplam olarak mı beyan etmemiz gerekiyor?

Konu ile ilgili desteğinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

Sayın Araştırmacı,
Proje kapsamında konferans katılımı için yaptığınız harcamaları; Geçici Görev Yolluğu Bildirgesi ve harcama faturaları ile birlikte, kalem kalem BAP biriminize beyan etmeniz gerekmektedir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Doktora bursiyeri statü değişikliği

Mesajgönderen ARDEB06 » 04 Ara 2017, 10:43

mehmetserhat.can yazdı:Merhabalar,

1001 projemizi doktoram devam ederken Tübitak'a sunduk ve projemiz kabul edildi. Projede doktora bursiyeri olarak görev alacağım. Geçtğimiz Eylül ayı içinde doktoram bitti. Proje yürütücümüz benim statü değişikliğimi Tübitak'a bir dilekçe ile bildirdi ve araştırmacı olarak statümün değiştirilmesini talep etti.

Benim sorum şu;

1) Statü değişikliğim kabul edilir mi? (Bir kamu üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım).

2) Projemiz henüz başlamadı, yani proje yürütücümüz henüz sözleşme yapmadı ve Ocak ayından sonra proje başlayacak. Bu aşamada, eğer benim araştırmacı olmam kabul edilirse, PTİ ödemesi alabilir miyim?

3) Projemizde hali hazırda araştırmacı pozisyonu bulunmamakta. PTİ alabilmem için, proje başlamadan Tübitak'tan bir proje revizesi talep ederek, araştırmacı pozisyonu oluşturabilir miyiz?

Saygılarımla.

Sayın Araştırmacı,
Bahsettiğiniz statü değişikliği talebini yapabilirsiniz. Bu talep, Araştırma grubu tarafından projenize özgü durumlar ve koşullar çerçevesinde değerlendirilir.
Araştırmacı olma talebiniz kabul edilirse, projeniz henüz başlamadığından, PTİ de alabilirsiniz.
Ancak her iki talebi de Araştırma Grubu değerlendirerek, karar almalıdır. Projenizin izlendiği Araştırma Grubu ile iletişime geçerek süreci takip edebilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Mesajgönderen ARDEB06 » 04 Ara 2017, 11:24

Juanca21 yazdı:Destek programları kapsamında yapılan usulsuzlukler ile ilgili yaptırımlar nelerdir?

Sayın Araştırmacı,
Yapılan usulsüzlüğün konusuna ve kapsamına göre yaptırımlar değişeceğinden, sorunuza genel bir cevap vermek mümkün değildir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: bursiyer hakkında

Mesajgönderen EYusufAYDIN » 22 Ara 2017, 14:36

İyi günler;
Ben yüksek lisans öğrencisiyim ve 1002 bursiyeri olarak yazılacağım. Ancak üniversitede kısmi zamanlı öğrenci çalışma programına da başvurmayı düşünüyorum. Eğer programa kabul edilirsem burs miktarım en fazla 500 TL/Aylık mı olur yoksa kısmi olduğu için daha fazla olabilir mi?
Saygılarımla
EYusufAYDIN

Re: bursiyer hakkında

Mesajgönderen ARDEB06 » 03 Oca 2018, 09:20

EYusufAYDIN yazdı:İyi günler;
Ben yüksek lisans öğrencisiyim ve 1002 bursiyeri olarak yazılacağım. Ancak üniversitede kısmi zamanlı öğrenci çalışma programına da başvurmayı düşünüyorum. Eğer programa kabul edilirsem burs miktarım en fazla 500 TL/Aylık mı olur yoksa kısmi olduğu için daha fazla olabilir mi?
Saygılarımla

Sayın Araştırmacı,
Ücretli görevi olan Yüksek Lisans Öğrencileri için aylık burs miktarı 400 TL'dir. Kısmi zamanlı çalışmada da bu miktar geçerlidir.
Saygılarımızla
ARDEB06

seyahatler

Mesajgönderen ozlembelkis » 08 Oca 2018, 20:34

Merhaba,
3001 bütçe bölümünü yazarken saha çalışması için yapılacak seyahatleri (03.3) yazarken toplu taşıma için sadece tren / otobüs gösteriliyor.
Uçak dahil olmayabilir mi?
ozlembelkis

Ölçek - Uzman Görüşü

Mesajgönderen projesoru » 15 Oca 2018, 09:27

Sayın Yetkili,

1002 kapsamında hazırlanan proje çalışmalarından birisi de "ölçek geliştirilmesidir".

Ölçeğin maddeleri ve soru analizi kısmında uzman görüşüne başvurulacaktır.

Söz konusu uzmanlar;
* Proje yürütücüsü ile aynı üniversitedir.
* Ancak proje ekibinde araştırmacı, bursiyer vb. değildir.

Söz konusu bu kişilerden projedeki ölçeğe ilişkin uzman görüşü vereceklerine dair destek mektubu alınması gerekli midir?

Saygılarımızla,
projesoru

Mesajgönderen RAMAZAN32 » 15 Oca 2018, 23:32

Merhaba tübitak 4006 sürecinde imza sürecindeyiz. Benim e-imza sürecinde müdür ismi 2 defa gözükmekte ve Milli eğitim müdürün ismi yok. Bu sorunları nasıl çözebilirim. kiminle iletişime geçmem lazım.
RAMAZAN32

Re: seyahatler

Mesajgönderen ARDEB06 » 30 Oca 2018, 09:14

ozlembelkis yazdı:Merhaba,
3001 bütçe bölümünü yazarken saha çalışması için yapılacak seyahatleri (03.3) yazarken toplu taşıma için sadece tren / otobüs gösteriliyor.
Uçak dahil olmayabilir mi?

Sayın araştırmacı,
Projelerde yapacağınız seyahatler için Mutad araçlar (uçak dahil) kullanabilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen ARDEB06 » 30 Oca 2018, 09:18

RAMAZAN32 yazdı:Merhaba tübitak 4006 sürecinde imza sürecindeyiz. Benim e-imza sürecinde müdür ismi 2 defa gözükmekte ve Milli eğitim müdürün ismi yok. Bu sorunları nasıl çözebilirim. kiminle iletişime geçmem lazım.

Sayın Araştırmacı,
Bu başlık altında ARDEB kapsamındaki programlara ait sorularınız yanıtlayabiliriz.
4006 Programı kapsamındaki sorularınızı bt4006@tubitak.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Ödemeler ve Vergiler

Mesajgönderen dargman69 » 24 Şub 2018, 01:36

[quote="Hobbes"]Merhaba,

Proje kapsamında bütçe kalemlerinin nasıl ödeneceği ve tahakkuk edecek vergiler hakkında birkaç sorum olacak. Öncelikle, anladığım kadarıyla yürürlüğe giren bir projenin projeye özel bir hesabı olacak.

-> Kabul edilen bütçeye ait ödemeler bu hesaba mı aktarılacak?
-> Ödeme takvimi belli mi?
-> Proje yürütücüsünün çalıştığı özel kuruluşun hangi ek vergileri üstlenmesi gerekecek?

Teşekkür ederim.[/quote]
https://bilgidevi.com
dargman69

ÖncekiSonraki

Dön Araştırma Destek Programları Başkanlığı