Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Araştırma Destek Programları Başkanlığı'nın Verdiği Tüm Destekler ve Uygulamalar

Re: Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Mesajgönderen umadran » 13 Ağu 2014, 13:31

Merhabalar,

Yaklaşık 3 hafta proje başlangıç bütçesinin transfer edildiğine dair bir eposta aldım, ARBİS-TTS üzerinden de bütçe aktarılmış görünüyor. Ancak, satın alma taleplerimizi ilettiğimizde üniversitemizin Mali İşler Müdürlüğü henüz proje hesabına para yatmadığını söylüyor. Projemizden sorumlu MADES yetkilisine ulaşamıyorum, telefonlara kimse cevap vermiyor, 4272398 dahil. Durumu bildiren bir eposta gönderdim ama ona da dönüş yapılmadı.

Konuyla ilgi bilgi verebilirseniz sevinirim.
umadran

Re: Yardımcı Personel

Mesajgönderen mtekin » 14 Ağu 2014, 11:07

Tübitak projelerinde hizmet alımı şeklinde geçici işçi temini sağlayabiliyor muyuz?
mtekin

Bütçe Tablosu ve Bursiyer

Mesajgönderen kologlugil » 17 Ağu 2014, 18:10

Sayın yetkili,
2014 yılı 1. dönemde desteklenmesine karar verilmiş yürütücülüğünü yapacağım projeyle ilgili olarak, 22.08.2014 tarihine kadar bütçe tablosunu hazırlamam gerekmektedir. Başvuru sırasındaki bütçede yer alan aylık 1500 TL (çalışmayan) yüksek lisans öğrencisi bursiyer kalemini, gerekli niteliklerde tam vakitli çalışabilecek bir yüksek lisans öğrencisi bulamadığım için, 3 tane (çalışan) doktora öğrencisi şeklinde değiştirmek istiyorum (3 x 500 TL). Bu durumu başvurudaki bütçeye göre hazırlanacak "TÜBİTAK Bütçe Tablosu"nda değil, dönemsel değişikliklerin de gösterileceği "Revize Bütçe Tablosu"nda göstermenin uygun olacağını düşündüm. Bu yorumum doğru mudur? Yoksa her iki tabloyu da 3 tane çalışan doktora öğrencisine göre mi düzenlemeliyim? Teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Yrd. Doç. Dr. Serhat Koloğlugil
kologlugil

Re: bursiyerlik ve istege bagli sigorta

Mesajgönderen ARDEB05 » 18 Ağu 2014, 12:19

yildizaykut yazdı:Merhaba,

Ben Tubitak Ardeb 1001 projesinde bursiyer olarak goreve basliyacagim. Boyle bir projede bursiyer olabilmem icin sgk istege bagli sigortamin olmasi bir engel teskil eder mi diye merak ediyorum. Soruma yetkili agizlardan cevap alabilirsem sevinirim.

Saygilarimla,
Aykut Yildiz
Electrical and Electronics Engineering
Bilkent University
PhD candidate, RA&TA
Office: EE413
+90 312 2902384
http://www.ee.bilkent.edu.tr/~ayildiz

Değerli Araştırmacı,

İsteğe bağlı sigortalı olmanız bursunuzu almanıza herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Projenizde uygun görüldüğü takdirde çalışmayan bir kişinin alacağı burs miktarına eşdeğer miktarda burs ödemesi alabilirsiniz.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: 3001 PROJELERİ VE PTİ ÖDEMELERİ

Mesajgönderen ARDEB05 » 18 Ağu 2014, 12:31

fth yazdı:2014_1 döneminde 3001 için başvuru yaptım, birkaç gün sonra ise 3501 Kariyer projesi başvurusu yaptım. Ayrıca 1001 projesinde de araştırmacı olarak yazıldım. 3 projede kabul edildi. Bu durumda 3 proje için de PTI desteği alacak mıyım?

Değerli Araştırmacı,

278 sayılı TÜBİTAK Kanunu'nun 16. maddesinde "...Kurum tarafından desteklenen projelerde, proje süresiyle sınırlı olmak kaydıyla, proje kapsamında ve projeye ilişkin hizmetlerde görev alan kamu kurum veya kuruluşlarının kadro veya pozisyonlarında bulunanlara, kadro veya pozisyonlarına bağlı olarak bir ayda ödenmekte olan tutarın yüzde 75'ini geçmemek kaydıyla proje sözleşmesinde belirlenen tutarlar üzerinden proje teşvik ikramiyesi ödenebilir. Bu ödeme, bir kişinin aynı anda birden fazla projede yürütücü olarak görevli olması durumunda en fazla iki, araştırmacı ve diğer personel olması durumunda ise en fazla dört proje için yapılır ve buna ilişkin esas ve usuller Bilim Kurulu tarafından belirlenir." ibaresine yer verilmiştir. Durumunuzu bu koşullara uygun olması durumunda PTİ ödemesi gerçekleştirilebilmektedir.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: Projeler Kapsamında Verilen Burslar

Mesajgönderen ARDEB05 » 18 Ağu 2014, 12:44

alperuysal yazdı:Merhaba,

Projede yer alan bursiyer, çalışma takviminde 4.-5.-6. aylar ve 8.-9.-10. aylar olarak toplam 6 ay olacak şekilde önerilmişti. Bu şekilde önerilen planda arada bir aylık bir boşluk oluşmakta ve bursiyer bu boşlukta burs almamaktadır. Ancak biz bursiyeri yine toplamda 6 ay olacak şekilde çalışma takviminin 4.-5.-6.-7.-8.-9. aylarında olacak şekilde aralıksız görevlendirip, burs ödemelerini bu şekilde yapmak istiyoruz. Aradaki bursun verilmediği ayı sona taşımak niyetindeyiz. Burs ödemelerinin bu şekilde olup olamayacağı konusunda bizi bilgilendirmenizi rica ederiz.

İyi çalışmalar,

Değerli Araştırmacı,

Bursiyerin adında, niteliğinde, burs miktarında veya burs süresinde herhangi bir değişiklik yapmadığınız sürece bahsetmiş olduğunuz gibi çalışma takviminde yapacağınız değişiklikler sorun teşkil etmeyecektir.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Mesajgönderen ARDEB05 » 18 Ağu 2014, 12:47

umadran yazdı:Merhabalar,

Yaklaşık 3 hafta proje başlangıç bütçesinin transfer edildiğine dair bir eposta aldım, ARBİS-TTS üzerinden de bütçe aktarılmış görünüyor. Ancak, satın alma taleplerimizi ilettiğimizde üniversitemizin Mali İşler Müdürlüğü henüz proje hesabına para yatmadığını söylüyor. Projemizden sorumlu MADES yetkilisine ulaşamıyorum, telefonlara kimse cevap vermiyor, 4272398 dahil. Durumu bildiren bir eposta gönderdim ama ona da dönüş yapılmadı.

Konuyla ilgi bilgi verebilirseniz sevinirim.

Değerli Araştırmacı,

Konu ile ilgili size geri dönüş gerçekleştirilecektir.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: Bütçe Tablosu ve Bursiyer

Mesajgönderen ARDEB05 » 18 Ağu 2014, 12:51

kologlugil yazdı:Sayın yetkili,
2014 yılı 1. dönemde desteklenmesine karar verilmiş yürütücülüğünü yapacağım projeyle ilgili olarak, 22.08.2014 tarihine kadar bütçe tablosunu hazırlamam gerekmektedir. Başvuru sırasındaki bütçede yer alan aylık 1500 TL (çalışmayan) yüksek lisans öğrencisi bursiyer kalemini, gerekli niteliklerde tam vakitli çalışabilecek bir yüksek lisans öğrencisi bulamadığım için, 3 tane (çalışan) doktora öğrencisi şeklinde değiştirmek istiyorum (3 x 500 TL). Bu durumu başvurudaki bütçeye göre hazırlanacak "TÜBİTAK Bütçe Tablosu"nda değil, dönemsel değişikliklerin de gösterileceği "Revize Bütçe Tablosu"nda göstermenin uygun olacağını düşündüm. Bu yorumum doğru mudur? Yoksa her iki tabloyu da 3 tane çalışan doktora öğrencisine göre mi düzenlemeliyim? Teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Yrd. Doç. Dr. Serhat Koloğlugil

Değerli Araştırmacı,

Belirttiğiniz konu ile ilgili detaylı bilgilendirme için size geri dönüş gerçekleştirilecektir.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: Yardımcı Personel

Mesajgönderen ARDEB05 » 18 Ağu 2014, 12:54

mtekin yazdı:Tübitak projelerinde hizmet alımı şeklinde geçici işçi temini sağlayabiliyor muyuz?

Değerli Araştırmacı,

TÜBİTAK projeleri kapsamında kişilerden hizmet alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: katılımcı ücretleri hk.

Mesajgönderen ARDEB05 » 18 Ağu 2014, 13:29

palaz yazdı:Sayın İlgili,
Biz projemiz kapsamında bir takım deneyler yürüteceğiz. Deneye katılan katılımcılarımıza katılımları karşısında ücret vermek istiyoruz. Bu verilecek olan ücreti hangi kalemde yazabiliriz?
Kaç katılımcıya kadar ücret ödeme hakkımız var?
Katılımcı başına verilebilecek ücretin üst sınırı nedir?
Şimdiden teşekkürler
Kolay gelsin

Değerli Araştırmacı,

Yapacağınız alımlar kişilerden hizmet alımı niteliğinde olduğu için "Hizmet Alımları" kalemine yazmanız daha doğru olacaktır. Vereceğiniz ücretlerle ilgili bir üst sınırımız bulunmamaktadır, siz proje destek üst limiti ve piyasa koşulları doğrultusunda talebinizi bütçe bölümlerine ekleyebilirsiniz. Verilecek destek miktarı yapılacak değerlendirmeler sonucu belirlenecek olup, değerlendirme sonucu tarafınıza bildirilecektir.

Saygılarımızla...
ARDEB05

Mesajgönderen mtekin » 18 Ağu 2014, 14:28

Sayın yetkili,

2014 yılı 1. dönemde desteklenmesine karar verilmiş bir projeyle ilgili olarak bütçe tablosunu hazırlamam gerekmektedir. Başvuru sırasındaki bütçede yer alan aylık 1500 TL (çalışmayan) yüksek lisans öğrencisi bursiyer kalemini, gerekli niteliklerde tam vakitli çalışabilecek bir yüksek lisans öğrencisi bulamadığım için, aylık bursiyer ödemesi (1500 TL) 'nde herhangi bir değişiklik olmadan 1 adet (çalışmayan) doktora öğrencisi şeklinde değiştirmek istiyorum. Bütçe formunda yüksek lisans öğrencisi değilde doktora öğrencisi şeklinde yazsam sıkıntı teşkil eder mi?

Saygılarımla
mtekin

Mesajgönderen muratkarabacak » 18 Ağu 2014, 23:39

Şu anda 1001 projem kabul edildi ve bütçe tablosunu doldurma aşamasındayım. Birkaç sorum olacak,

1. 1001'in web sayfasında, izleme başlığı altında "butce_dagilim_tablosu_v.2.0" olarak isimlendirilmiş bir excel dosyası var, bu dosyayı mı dolduracağız? Bu dosayada proje yürütücüsü ve araştırmacıların bilgilerini girecek bir bölüm yer almazken, internetten bulduğum önceki (veya diğer) versiyonlarda proje yürütücüsü ve araştırmacılarına ait bilgilerin girildiği bir kısım var.

2. Proje sonuçlarının açıklandığı tarihten 2 hafta kadar önce üç aylığına yurt dışında araştırma yapmak üzere görevlendirildim. Bu yüzden Tübitak'a bir dilekçe yazdım, tarayıp mail olarak yolladım ve projemin sözleşmesinin Aralık 8'den sonra tarafıma gönderilmesini talep ettim. Bu durumda 1 nolu maddedeki bütçe tablosunu döndükten sonra mı yoksa şimdi mi doldurmalıyım?

3. Proje bütçemde 2 adet Y.lisans bursiyeri vardı ve 2 bursiyer için toplam burs miktarı ayda 800TL'den, 24 ayda 19200TL idi. Fakat şu anda projeme iki bursiyer daha eklemek istiyorum. Buradaki tek kıstas toplam 19200TL'nin sabit kalması mıdır? Ayda ödenecek burs miktarının üst limiti aşmadan "proje önerisinde belirtilen aylık toplam 800TL'yi aşması" fakat 19200TL'nin sabit kalması seçeneklerimizin arasında var mıdır? Böyle bir burs ödeme şekli belirleyebilir miyiz?

4. Ek bursiyerler eklemek için, proje başlangıcında sadece bütçe dağılım tablosuna ekleme yapmak yeterli mi? Yoksa dilekçe mi yazmamız gerekir?
muratkarabacak

Mesajgönderen tovision » 20 Ağu 2014, 17:26

Merhaba,

En son mesajda bahsedilen, "kişilerden yapılacak hizmet alımı" için doğal olarak proforma fatura alma imkanı olmadığı için, bütçe tablosunda belirtmek yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. Doğru mudur?

Teşekkürler.
tovision

Yardımcı personel katkı oranları hk.

Mesajgönderen opera450 » 21 Ağu 2014, 10:47

Merhabalar,

Bütçe ve Gerekçesi dokümanında yer alan "Özel Kuruluş Mevcut Personeli ile Kamu Kurumu ve Özel Kuruluş Yeni Alınacak Personel Bilgileri Tablosu" na 2 adet personel eklemek istiyorum (1 kimyager ve 1 teknisyen nitelikli, ikisi de araştırmacı nitelikli değil). Proje süresinin tamamında aktif olarak çalışacaklar. Bu durumda "Katkı Oranı (%)" na her ikisine de 100'mü yazmam gerekir, yoksa katkıları toplamı mı 100 olmalıdır?

Saygılarımla,
opera450

Mesajgönderen serdargurses » 25 Ağu 2014, 09:45

Kurum katki payinin kullanimi hakkindaki kurallar nedir? Bu konudaki yonetmelige nasil ulasabilirim?
Tesekkurler.
serdargurses

Kota hk

Mesajgönderen Stabilo » 26 Ağu 2014, 11:47

Merhaba,

sistemden baktığımda aşağıdaki görevlerim için kota puanı 5 görünüyor, ancak hızlı destek kotaya sayılmıyor diye biliyordum. Kota puanımın 4 olması gerekmiyor mu? Yeni bir proje başvurusu yapmak istiyorum yürütücü olarak.Teşekkürler.

1002 - HIZLI DESTEK PROGRAMI ARAŞTIRMACI 1
1003 - ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI(İKİNCİ AŞAMA) YÜRÜTÜCÜ 1
3501 - KARİYER GELİŞTİRME PROGRAMI YÜRÜTÜCÜ 1
Stabilo

Mesajgönderen deryaunlu » 27 Ağu 2014, 10:26

Sayın İlgilİ;

4 Nisan dönemi 1001 projemiz kabul edildikten sonra 20 Ağustos'ta genel bütçe tablosunu oluşturup sistemden yükledik. Sözleşmenin elimize ulaşması ne kadar zaman alır? Sözleşmenin hazırlanıp bize yolladığına dair bir bilgi almamız mümkün müdür takibini yapmak için? Çünkü belirli bir süre içerisinde imzalayıp tekrar geri göndermemiz gerekiyor. Kargo şirketinin veya üniversitelerin evrak birimlerinden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı, bu da kısıtlı bir zaman oluyor.

Teşekkürler..
deryaunlu

Mesajgönderen ARDEB06 » 28 Ağu 2014, 10:39

deryaunlu yazdı:Sayın İlgilİ;

4 Nisan dönemi 1001 projemiz kabul edildikten sonra 20 Ağustos'ta genel bütçe tablosunu oluşturup sistemden yükledik. Sözleşmenin elimize ulaşması ne kadar zaman alır? Sözleşmenin hazırlanıp bize yolladığına dair bir bilgi almamız mümkün müdür takibini yapmak için? Çünkü belirli bir süre içerisinde imzalayıp tekrar geri göndermemiz gerekiyor. Kargo şirketinin veya üniversitelerin evrak birimlerinden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı, bu da kısıtlı bir zaman oluyor.

Teşekkürler..

Sayın Araştırmacı,
Projeniz özelinde sözleşme sürecinizin takibi için; ilgili projenizin mali konularını takip eden uzman arkadaşımızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. ARDEB- Mali Denetleme ve Sözleşmeler Müdürlüğü'ne 0312 4272398 numarasından ulaşabilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen ARDEB06 » 28 Ağu 2014, 10:47

serdargurses yazdı:Kurum katki payinin kullanimi hakkindaki kurallar nedir? Bu konudaki yonetmelige nasil ulasabilirim?
Tesekkurler.

Sayın Araştırmacı,
Esaslar gereği Kurum Hissesi kapsamında yapılan harcamalarının mahiyeti AR-GE kapsamında olmalıdır. Bu konuda sorumluluk projenin yürütüldüğü kuruluşa aittir.
Aşağıdaki linkten; "ARAŞTIRMA PROJELERİNDE UYGULANACAK İDARİ VE MALİ ESASLAR"ın Kurum Hissesi başlığından detaylara ulaşabilirsiniz.
http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... ._15_0.pdf
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen ARDEB06 » 28 Ağu 2014, 11:22

muratkarabacak yazdı:Şu anda 1001 projem kabul edildi ve bütçe tablosunu doldurma aşamasındayım. Birkaç sorum olacak,

1. 1001'in web sayfasında, izleme başlığı altında "butce_dagilim_tablosu_v.2.0" olarak isimlendirilmiş bir excel dosyası var, bu dosyayı mı dolduracağız? Bu dosayada proje yürütücüsü ve araştırmacıların bilgilerini girecek bir bölüm yer almazken, internetten bulduğum önceki (veya diğer) versiyonlarda proje yürütücüsü ve araştırmacılarına ait bilgilerin girildiği bir kısım var.

2. Proje sonuçlarının açıklandığı tarihten 2 hafta kadar önce üç aylığına yurt dışında araştırma yapmak üzere görevlendirildim. Bu yüzden Tübitak'a bir dilekçe yazdım, tarayıp mail olarak yolladım ve projemin sözleşmesinin Aralık 8'den sonra tarafıma gönderilmesini talep ettim. Bu durumda 1 nolu maddedeki bütçe tablosunu döndükten sonra mı yoksa şimdi mi doldurmalıyım?

3. Proje bütçemde 2 adet Y.lisans bursiyeri vardı ve 2 bursiyer için toplam burs miktarı ayda 800TL'den, 24 ayda 19200TL idi. Fakat şu anda projeme iki bursiyer daha eklemek istiyorum. Buradaki tek kıstas toplam 19200TL'nin sabit kalması mıdır? Ayda ödenecek burs miktarının üst limiti aşmadan "proje önerisinde belirtilen aylık toplam 800TL'yi aşması" fakat 19200TL'nin sabit kalması seçeneklerimizin arasında var mıdır? Böyle bir burs ödeme şekli belirleyebilir miyiz?

4. Ek bursiyerler eklemek için, proje başlangıcında sadece bütçe dağılım tablosuna ekleme yapmak yeterli mi? Yoksa dilekçe mi yazmamız gerekir?

Sayın araştırmacı,
1) Web sayfamızdaki dosyayı indirerek en güncel halini kullanabilirsiniz.
2. 3. ve 4. sorularınızla ilgili ; Burs ödemelerinde toplam bütçenizi aşmayacak şekilde değişiklikler talep edebilirsiniz. Aynı şekilde proje başlangıç tarihiniz ile ilgili de talep de bulunabilirsiniz.Ancak her iki konu için de; projenizin yürütüldüğü Araştırma Grubu'nda projenizi takip eden uzman arkadaşımızla görüşmeniz gerekmektedir.
Saygılarımızla
ARDEB06

ÖncekiSonraki

Dön Araştırma Destek Programları Başkanlığı