Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Araştırma Destek Programları Başkanlığı'nın Verdiği Tüm Destekler ve Uygulamalar

Re: Cihaz İçin Proforma

Mesajgönderen ARDEB06 » 03 May 2016, 14:24

fusunakgul yazdı:Merhabalar,
1.Proje başvurusu sırasında alınacak proforma faturalar mutlaka yürütücü adına mı olmalıdır?
2. Saha çalışması dışında yapılacak yurtiçi ve yurtdışı seyahat için ayrılan bütçeye proforma fatura gerekir mi?
3.Proje çıktılarının paylaşılması kapsamında yapılacak Çalıştay için ayrılan bütçeye yine proforma fatura eklemeli miyiz?

Sayın Araştırmacı,
Proformaların yürütücü adına alınması zorunluluğu yoktur.
Saha çalışması dışında yapılacak bilimsel toplantı, kongre, konferans seyahatleri için proforma fatura gerekli değildir
Çalıştay düzenleme için proforma alınmalıdır.

Saygılarımızla
ARDEB06

Re: bursiyer sigorta ve azami öğrencilik süresi

Mesajgönderen ARDEB06 » 03 May 2016, 14:26

erarslansevil yazdı:Merhaba,

15 Mart itibariyle başlayan bir 1002 projesinde bursiyer öğrenci olarak;

1. Sigorta işlemlerini henüz gerçekleştiremediğimiz için şu aşamada yürütücü hocamla birlikte ne yapmamız gerekmektedir?

2. Projemizin bitim tarihi itibariyle yüksek lisans öğrenciliğimin 3. yılı bir ay gibi bir süreci geçerek tamamlanmış oluyor,
bu durumda enstitüden ek süre talep etmemiz yahut değişen yönetmeliğin dışında kalarak öğrencilik haklarından yararlanmam ve proje bitimine dek çalışan olarak kalmam mümkün müdür?

Teşekkür ediyorum.

Sayın Araştırmacı,
Bursiyer sigortalılık işlemlerini başlatması için üniversitenizin Strateji/BAP birimi ile iletişime geçiniz.
3 yılı dolduran yüksek lisans öğrencilerinin bursiyerliği sona erer. Bu süre uzatılamaz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: yabancı araştırmacı

Mesajgönderen ARDEB06 » 03 May 2016, 14:53

projesoru yazdı:Sayın Yetkili,

Yurtdışı Danışman'ın, proje kapsamında, proje ekibi ile beraber çalışması amacıyla Türkiye'ye gelip-gitmesi yol ve konaklama kapsamında proje bütçesine gider yazabilir miyiz? Hangi kaleme yazabiliriz?

Saygılarımızla,

Sayın araştırmacı,
ARDEB projelerinde sadece yurtdışı araştımacılar için bu ödeme yapılır.

"Yurtdışında ikamet eden araştırmacılar, her ziyarette en az bir ay (yol dahil 30 gün) proje süresince en fazla 6 ay süreyle yasal yükümlülükleri projenin yürütüldüğü kuruluşa ait olmak üzere, araştırmacı olarak projelerde görev alabilirler.
Söz konusu araştırmacıların seyahat masrafları ve projede görev aldıkları sürelere karşılık, aynı zaman diliminde yurt dışında aldıkları tam zamanlı aylık brüt ücretlerinin %50’si kadarı projeden hizmet alımı olarak karşılanır. Araştırmacının kendi ülkesinde almakta olduğu aylık ücretin % 50’sinin, Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen ”Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı” kapsamında sağlanan en yüksek aylık ücretin altında olması durumunda, Konuk Bilim İnsanı Destekleme programı kapsamında sağlanan en yüksek aylık ücret esas alınır."

Saygılarımızla
ARDEB06

Re: yabancı araştırmacı

Mesajgönderen ARDEB06 » 03 May 2016, 14:53

ARDEB06 yazdı:
projesoru yazdı:Sayın Yetkili,

Yurtdışı Danışman'ın, proje kapsamında, proje ekibi ile beraber çalışması amacıyla Türkiye'ye gelip-gitmesi yol ve konaklama kapsamında proje bütçesine gider yazabilir miyiz? Hangi kaleme yazabiliriz?

Saygılarımızla,

Sayın araştırmacı,
ARDEB projelerinde sadece yurtdışı araştırmacılar için bu ödeme yapılır.

"Yurtdışında ikamet eden araştırmacılar, her ziyarette en az bir ay (yol dahil 30 gün) proje süresince en fazla 6 ay süreyle yasal yükümlülükleri projenin yürütüldüğü kuruluşa ait olmak üzere, araştırmacı olarak projelerde görev alabilirler.
Söz konusu araştırmacıların seyahat masrafları ve projede görev aldıkları sürelere karşılık, aynı zaman diliminde yurt dışında aldıkları tam zamanlı aylık brüt ücretlerinin %50’si kadarı projeden hizmet alımı olarak karşılanır. Araştırmacının kendi ülkesinde almakta olduğu aylık ücretin % 50’sinin, Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen ”Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı” kapsamında sağlanan en yüksek aylık ücretin altında olması durumunda, Konuk Bilim İnsanı Destekleme programı kapsamında sağlanan en yüksek aylık ücret esas alınır."

Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Mesajgönderen emreden » 16 May 2016, 12:22

Merhaba,

1003 çağrısı 2. aşama başvurusu hazırlıyorum. Öneride, lisanslı yazılım için proforma eklemem gerekiyor, ancak EK-2: BÜTÇE ve GEREKÇESİ formunda yazılım giderlerini eklemem gereken kalem hangisi olmalı ona karar veremedim. Yardımcı olabilir misiniz lütfen. Teşekkürler.
emreden

Re: Başvuru Belgeleri

Mesajgönderen sedatyalcinkaya » 18 May 2016, 15:16

Merhaba,

1. Uzmanlık gerektiren bir konuda danışmanlık hizmet alımı yapılmak istendiği takdirde proforma fatura/teknik şartname/teklif mektubu sunulmalı mıdır?
2. 10.000 TL üzeri sarf malzemesi için proforma fatura sunulması 2. aşama başvuru formu EK-2'de belirtilmiştir. Alınması önerilen sarf malzemeleri olarak kırtasiye 9.000 TL ve baskı ve cilt giderleri 5.000 TL girilmiş ise proforma fatura sunulması gerekli midir?

Teşekkürler.
sedatyalcinkaya

Araç kiralama gideri

Mesajgönderen gozdecinar » 20 May 2016, 15:59

Merhaba,

Biz 1002 projesi için başvurumuzun bütçe kısmını hazırlıyoruz. Acaba araç kiralama konusunda bir üst limit var mıdır?
Konaklama ve harcırah belirtilmiş ama bu konuda bir bilgiye rastlayamadık.

Teşekkürler.

Gözde
gozdecinar

Re: Projeler Kapsamında Verilen Burslar

Mesajgönderen Emrah EROĞLU » 23 May 2016, 09:14

Merhaba,

Resmi gazetede son dönemlerde yayınlanan yeni kanunlara göre projelerde bursiyer olarak görev alan kişilerin artık sigortalı olma zorunlulukları var. Ancak bu konu ile ilgili çeşitli sorunlar yaşamaktayız. Maalesef öğrencisi olduğum üniversite tarafından bu konuda atılmış herhangi bir adım yok. Ne yapmamız gerektiği konusunda bizi yönlendirebilecek herhangi birini de bulamıyorum. Bu sebeple her ne kadar biz gerekli işlemleri tamamlamak istesek de üniversite kaynaklı olarak sigortalanma işleminde sorun yaşamakta ve mağdur duruma düşmekteyiz. Üniversitemiz tarafından da belgeleri vermemiz durumunda burs ödemeleri hala gerçekleştirilebilmekte. Bu durumda ne yapmamız gerekmekte acaba? Sorunun bizden kaynaklı olmaması sebebi ile burs ödemelerine devam edebilir miyiz?

Teşekkürler...
Emrah EROĞLU

SGK Prim

Mesajgönderen gökhanbaykal » 30 May 2016, 14:44

Sayın Yetkili,

1003 programı 2. Aşama başvurusunda proje kapsamında firma personelleri çalışacaktır. Bu aşamada personelin SGK Prim ödemelerini TÜBİTAK bütçesinden karşılayabiliyor muyuz destek kapsamına giriyor mu bu konuda beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla,
gökhanbaykal

Yeni projelerde burs ödeme sorunu

Mesajgönderen ahsan.beglari » 30 May 2016, 17:09

Merhaba Sayın Yetkili

Doktora tezim için yazdığımız ve 1 Mayısta başlamış olan 1001 Projemizde burs ödemeler ile ilgili anlam veremediğimiz bir sorun yaşamaktayız. Yeni çıkan yasa ile bursiyerlerin sigorta girişlerinin yapılması gerekiyormuş. BAP birimimiz, SGK girişi yapıldıktan sonraki günler Burs hakkı kazanmış olacağız diyorlar, SGK girişi ise ONAY yazısı gelmeden yapılamadığını belirtiliyordu. Fakat TÜBİTAK'ın Proje takip sistemin açılması 20 Mayıs gibi bir tarihte oldu, ve yürütücü hocamız bizim bursiyer girişilerini bu tarihten sonra yapabildiler. Daha önceki projelerde de tecrübe ettiğimiz gibi haklı olarak ONAY yazısı da zaman almaktadır ve bugün 30 Mayısa kadar daha yazı yüklenmemiştir. Eskiden SGK girişi söz konusu olmadığından yazının geç gelmesi bir sorun yaratmıyordu. Şuan BAP birimi Mayıs ayın bursunu alamayacaksınız demektedir ve sorunun yasa ve TÜBİTAK'tan kaynaklandığını belirtiyorlar.

Evli bir Doktora öğrencisi olarak tek geçim kaynağım olan 1001 projelerden hak kazandığım burslar ile araştırmalarımızı devam ettirebilmekteyim. Konu hakkında yardımcı olmanızı rica edeceğim.

Saygılar
ahsan.beglari

Re: 1003-Bütçe

Mesajgönderen merzer » 31 May 2016, 20:02

Merhaba
Saha çalışması kapsamında toplu taşımanın altında /tren ve otobüs ibareleri var. Uçak biletleri bu kapsamda ödenebilir mi ? Tren ya da otobüs mü yazılmalı. Ya da önerilen araç kiralama yolunu mu seçmeliyiz ?
merzer

Mesajgönderen ARDEB06 » 01 Haz 2016, 16:03

emreden yazdı:Merhaba,

1003 çağrısı 2. aşama başvurusu hazırlıyorum. Öneride, lisanslı yazılım için proforma eklemem gerekiyor, ancak EK-2: BÜTÇE ve GEREKÇESİ formunda yazılım giderlerini eklemem gereken kalem hangisi olmalı ona karar veremedim. Yardımcı olabilir misiniz lütfen. Teşekkürler.

Sayın araştırmacı,
Alınması Önerilen Makine – Teçhizat (06.1 + 06.3) başlığı altına yazılım giderlerini ekleyebilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Başvuru Belgeleri

Mesajgönderen ARDEB06 » 01 Haz 2016, 16:05

sedatyalcinkaya yazdı:Merhaba,

1. Uzmanlık gerektiren bir konuda danışmanlık hizmet alımı yapılmak istendiği takdirde proforma fatura/teknik şartname/teklif mektubu sunulmalı mıdır?
2. 10.000 TL üzeri sarf malzemesi için proforma fatura sunulması 2. aşama başvuru formu EK-2'de belirtilmiştir. Alınması önerilen sarf malzemeleri olarak kırtasiye 9.000 TL ve baskı ve cilt giderleri 5.000 TL girilmiş ise proforma fatura sunulması gerekli midir?

Teşekkürler.

Sayın Araştırmacı,
1. Hizmet alımı için proforma sunulmalıdır.
2. Her iki alım da sarf giderlerine gireceğinden proforma sunulmalıdır.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Araç kiralama gideri

Mesajgönderen ARDEB06 » 01 Haz 2016, 16:07

gozdecinar yazdı:Merhaba,

Biz 1002 projesi için başvurumuzun bütçe kısmını hazırlıyoruz. Acaba araç kiralama konusunda bir üst limit var mıdır?
Konaklama ve harcırah belirtilmiş ama bu konuda bir bilgiye rastlayamadık.

Teşekkürler.

Gözde

Sayın Araştırmacı,
Araç kiralama giderleri için üst limit bulunmamaktadır. Bu harcama kalemi için proforma fatura sunulması gerekmektedir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: SGK Prim

Mesajgönderen ARDEB06 » 01 Haz 2016, 16:20

gökhanbaykal yazdı:Sayın Yetkili,

1003 programı 2. Aşama başvurusunda proje kapsamında firma personelleri çalışacaktır. Bu aşamada TÜBİTAK bütçesinden karşılayabiliyor muyuz destek kapsamına giriyor mu bu konuda beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla,

Sayın Araştırmacı,
Firma personelinin SGK Prim ödemelerini karşılayabilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: 1003-Bütçe

Mesajgönderen ARDEB06 » 01 Haz 2016, 16:22

merzer yazdı:Merhaba
Saha çalışması kapsamında toplu taşımanın altında /tren ve otobüs ibareleri var. Uçak biletleri bu kapsamda ödenebilir mi ? Tren ya da otobüs mü yazılmalı. Ya da önerilen araç kiralama yolunu mu seçmeliyiz ?

Sayın araştırmacı,
Seyahat giderleri için uçak/tren/otobüs bileti ekonomik bilet tutarı karşılanır.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Yeni projelerde burs ödeme sorunu

Mesajgönderen ARDEB06 » 01 Haz 2016, 16:31

ahsan.beglari yazdı:Merhaba Sayın Yetkili

Doktora tezim için yazdığımız ve 1 Mayısta başlamış olan 1001 Projemizde burs ödemeler ile ilgili anlam veremediğimiz bir sorun yaşamaktayız. Yeni çıkan yasa ile bursiyerlerin sigorta girişlerinin yapılması gerekiyormuş. BAP birimimiz, SGK girişi yapıldıktan sonraki günler Burs hakkı kazanmış olacağız diyorlar, SGK girişi ise ONAY yazısı gelmeden yapılamadığını belirtiliyordu. Fakat TÜBİTAK'ın Proje takip sistemin açılması 20 Mayıs gibi bir tarihte oldu, ve yürütücü hocamız bizim bursiyer girişilerini bu tarihten sonra yapabildiler. Daha önceki projelerde de tecrübe ettiğimiz gibi haklı olarak ONAY yazısı da zaman almaktadır ve bugün 30 Mayısa kadar daha yazı yüklenmemiştir. Eskiden SGK girişi söz konusu olmadığından yazının geç gelmesi bir sorun yaratmıyordu. Şuan BAP birimi Mayıs ayın bursunu alamayacaksınız demektedir ve sorunun yasa ve TÜBİTAK'tan kaynaklandığını belirtiyorlar.

Evli bir Doktora öğrencisi olarak tek geçim kaynağım olan 1001 projelerden hak kazandığım burslar ile araştırmalarımızı devam ettirebilmekteyim. Konu hakkında yardımcı olmanızı rica edeceğim.

Saygılar

Sayın araştırmacı,
Projelerin imza işlemleri tamamlanmadan bursiyer ekleme işlemleri maalesef yapılamamaktadır. Projenizi takip eden uzman arkadaşımızla iletişime geçerek bu süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. SGK girişlerinin ödeme yapılacak ay içerisinde yapılması gerekliliği konusu SGK'nın kuralları doğrultusunda olup, TÜBİTAK tarafından değiştirilmesi mümkün değildir. Bursiyer ekleme talebiniz onaylandığında, üniversiteniz ancak SGK'ya ceza ödemesini yaparak Mayıs ayı ödemenizi yapabilir.
Saygılarımızla
ARDEB06

1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı

Mesajgönderen gökhanbaykal » 06 Haz 2016, 10:55

Merhaba,

Programın ikinci başvurusu aşaması ile alakalı bir kaç sorum olacak;

1- Proje personelinin alacakları ücret sunulacak başvuru bütçesinde Net Ücret olarak mı yoksa Brüt Ücret olarak mı yazılması gerekir ?

2- Başka bir firmada çalışan personelin SGK primini TÜBİTAK bütçesine yansıtabilir miyiz ?
gökhanbaykal

Mesajgönderen mehmet.koseoglu » 06 Haz 2016, 20:33

Merhaba,

Kamu üniversitesi yürütücülüğünde bir 1003 projesinin ikinci aşamasını hazırlıyorum. Projemizde araştırmacılardan biri özel sektörde çalışmakta. Kendisinin maaşını hangi bütçe kalemine eklemeliyim? Genel bütçe tablosunda "Yardımcı personel" başlığı var ama araştırmacı olduğu için yardımcı personel statüsüne uymuyor diye anlıyorum. Kendisinin maaşını "Özel Kuruluş Mevcut Personeli ile Kamu Kurumu ve Özel Kuruluş Yeni Alınacak Personel Bilgileri Tablosu"nda dolduracak mıyım? Burada hesapladığım maaşı genel bütçede nereye yazmalıyım?

Çok teşekkürler
mehmet.koseoglu

Öğretim Görevlisi Yardımcı Personel olabilirmi?

Mesajgönderen merisafi » 09 Haz 2016, 09:47

Merhabalar ;

İStanbul Üniversitesinde Öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Doktoramı bitirdim ve şu a bir 3501 projesi yazıyorum. Kurumumdaki öğretim görevlisi bir hocamıda projeye dahil etmek istiyorum. Kendisi öğrenci değil ve yüksek lisansını bitrmiş durumdadır. Bu projeye onu nasıl dahil edebilirim. Sanırım araştırmacı olması için doktorasını bitirmiş olması gerekiyor ve PTİ ödemesi yapılamiyor. Bu durumda onu bir tek yardımcı personel olarak görevlendireblirim. Peki projede Öğretim görevlileri yardımcı personel olabilirmi? Birde yardıcı personel olması durumunda ücret ödemeleri tam olarak nasıl gerçekleşmektedir.
Bu konularda beni bilgilendirirseniz menun olurum.
merisafi

ÖncekiSonraki

Dön Araştırma Destek Programları Başkanlığı