Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Araştırma Destek Programları Başkanlığı'nın Verdiği Tüm Destekler ve Uygulamalar

Re: Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Mesajgönderen buraksurmen » 10 Haz 2016, 22:53

Sayın yetkiki,
Kabul edilmiş projemizde, arazi çalışmaları için araç kirası için bütçe ayırmıştık. Bu bütçeyi araç kirası yerine yakıt almak için kullanabilir miyiz?
Saygılarımla
buraksurmen

Sarf Malzemesi Proforma Fatura

Mesajgönderen Aslis » 16 Haz 2016, 15:21

Merhaba,

Tubitak 3001'e basvurmus oldugum proje kabul edildi. Basvuru asamasında sarf malzemeler icin proforma faturaya gerek olmadığı için sarf malzemeleri için proforma fatura almamistim. Simdi proje kabulünün ardından Butce Tablosunu doldururken sarf malzemeleri için proforma fatura alip size gondermem gerekiyor mu? Yoksa proje onerisi asamasinda oldugu gibi butce tablosuna sadece fiyatlarini yazsam yeterli olur mu?

Iyi Calismalar
Aslis

Re: Sarf Malzemesi Proforma Fatura

Mesajgönderen ARDEB06 » 17 Haz 2016, 15:51

Aslis yazdı:Merhaba,

Tubitak 3001'e basvurmus oldugum proje kabul edildi. Basvuru asamasında sarf malzemeler icin proforma faturaya gerek olmadığı için sarf malzemeleri için proforma fatura almamistim. Simdi proje kabulünün ardından Butce Tablosunu doldururken sarf malzemeleri için proforma fatura alip size gondermem gerekiyor mu? Yoksa proje onerisi asamasinda oldugu gibi butce tablosuna sadece fiyatlarini yazsam yeterli olur mu?

Iyi Calismalar

Sayın Araştırmacı,
Sarf malzeme için proforma göndermenize gerek yoktur.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen ARDEB06 » 17 Haz 2016, 15:52

buraksurmen yazdı:Sayın yetkiki,
Kabul edilmiş projemizde, arazi çalışmaları için araç kirası için bütçe ayırmıştık. Bu bütçeyi araç kirası yerine yakıt almak için kullanabilir miyiz?
Saygılarımla

Sayın araştırmacı,
Bunun için PTS üzerinden fasıl aktarımı talebinde bulunmanız gerekmektedir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Öğretim Görevlisi Yardımcı Personel olabilirmi?

Mesajgönderen ARDEB06 » 17 Haz 2016, 15:53

merisafi yazdı:Merhabalar ;

İStanbul Üniversitesinde Öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Doktoramı bitirdim ve şu a bir 3501 projesi yazıyorum. Kurumumdaki öğretim görevlisi bir hocamıda projeye dahil etmek istiyorum. Kendisi öğrenci değil ve yüksek lisansını bitrmiş durumdadır. Bu projeye onu nasıl dahil edebilirim. Sanırım araştırmacı olması için doktorasını bitirmiş olması gerekiyor ve PTİ ödemesi yapılamiyor. Bu durumda onu bir tek yardımcı personel olarak görevlendireblirim. Peki projede Öğretim görevlileri yardımcı personel olabilirmi? Birde yardıcı personel olması durumunda ücret ödemeleri tam olarak nasıl gerçekleşmektedir.
Bu konularda beni bilgilendirirseniz menun olurum.

Sayın Araştımacı,
Öğretim Görevlisi olan biri zaten kadrolu bir çalışan olduğu için projede yardımcı personel olarak istihdam edilemez.
Doktora mezunu olmadığı için araştırmacı olarak ve öğrenci olmadığı için de bursiyer olarak ekleyemezsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen ARDEB06 » 17 Haz 2016, 17:04

mehmet.koseoglu yazdı:Merhaba,

Kamu üniversitesi yürütücülüğünde bir 1003 projesinin ikinci aşamasını hazırlıyorum. Projemizde araştırmacılardan biri özel sektörde çalışmakta. Kendisinin maaşını hangi bütçe kalemine eklemeliyim? Genel bütçe tablosunda "Yardımcı personel" başlığı var ama araştırmacı olduğu için yardımcı personel statüsüne uymuyor diye anlıyorum. Kendisinin maaşını "Özel Kuruluş Mevcut Personeli ile Kamu Kurumu ve Özel Kuruluş Yeni Alınacak Personel Bilgileri Tablosu"nda dolduracak mıyım? Burada hesapladığım maaşı genel bütçede nereye yazmalıyım?

Çok teşekkürler

Sayın araştırmacı,
Yürütücü kuruluşun Üniversite/Kamu olduğu projelerde özel sektördeki tam zamanlı çalışanlara proje kapsamında ücret ödemesi yapılamamaktadır.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Progra

Mesajgönderen ARDEB06 » 17 Haz 2016, 17:11

gökhanbaykal yazdı:Merhaba,

Programın ikinci başvurusu aşaması ile alakalı bir kaç sorum olacak;

1- Proje personelinin alacakları ücret sunulacak başvuru bütçesinde Net Ücret olarak mı yoksa Brüt Ücret olarak mı yazılması gerekir ?

2- Başka bir firmada çalışan personelin SGK primini TÜBİTAK bütçesine yansıtabilir miyiz ?

Sayın araştırmacı
1.İşveren maliyeti ile birlikte brüt ücretlerin yazılması beklenmektedir.
2.İlgili kişinin proje ekibinde yer alması ve kendisine ücret tahsis edilmesi durumunda Geçici İşçi Ücretleri faslından karşılanabilmektedir.
Saygılarımızla
ARDEB06

bap birimi

Mesajgönderen aysedinn » 26 Haz 2016, 21:28

BAP birimi olmayan bir vakıf üniversitesinden 1001 e başvurabilmem mümkün müdür? Bu durumda bütçe işleri üniversitedeki hangi birimce yürütülmektedir.Saygılarımla
aysedinn

Re: Formlar

Mesajgönderen mpyargic » 29 Haz 2016, 09:48

Merhaba,
Hızlı Destek başvurusu yapacağım. Ölçüm yapacağım cihazım zaten var, tek sefer kullanılacak kitleri 1002 desteğiyle almak istiyorum. Laboratuvarda kullanacağım kitleri, bütçede sarf malzemesi olarak mı yoksa makine techizat olarak mı yazmalıyım? Proforma fatura eklemeli miyim? (Kitlerden başka bütçe kalemim yok, tüm destek parasını buna harcayacağım.)
Teşekkürler.
mpyargic

Re: bap birimi

Mesajgönderen ARDEB06 » 29 Haz 2016, 12:58

aysedinn yazdı:BAP birimi olmayan bir vakıf üniversitesinden 1001 e başvurabilmem mümkün müdür? Bu durumda bütçe işleri üniversitedeki hangi birimce yürütülmektedir.Saygılarımla

Sayın araştırmacı,
Proje başvurusu için üniversitede BAP birimi olması zorunluluğu yoktur. Üniversitenin Tübitak projeleri için satın alma ve muhasebe işlemlerini hangi birimde yürüteceği kendi tasarrufundadır.
Saygılarımızla
ARDEB06

Bursiyerin mezuniyeti ve sonraki burs ödemeleri

Mesajgönderen cemy » 29 Haz 2016, 16:17

Sayın Yetkili,

1002 projemiz 1 Temmuz 2016 günü bitecek. Projemizdeki bursiyer 18 Nisan 2016 günü yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır ancak Nisan Mayıs ve Haziran aylarına ait burs ödemelerini almıştır. Alınan bursların geri ödenmesi için ne yapılması gerekiyor? Teşekkür ediyorum.

*Konuyla ilgili görüşmek için mali sorumlumuzu arıyorum ancak ulaşamıyorum uzun süredir.
cemy

Re: Formlar

Mesajgönderen ARDEB06 » 08 Tem 2016, 16:03

mpyargic yazdı:Merhaba,
Hızlı Destek başvurusu yapacağım. Ölçüm yapacağım cihazım zaten var, tek sefer kullanılacak kitleri 1002 desteğiyle almak istiyorum. Laboratuvarda kullanacağım kitleri, bütçede sarf malzemesi olarak mı yoksa makine techizat olarak mı yazmalıyım? Proforma fatura eklemeli miyim? (Kitlerden başka bütçe kalemim yok, tüm destek parasını buna harcayacağım.)
Teşekkürler.

Sayın araştırmacı,
Proje faaliyetlerinin gerektirdiği laboratuvarlarda kullanılan sarf malzemeleri, deney tüpleri, kimyevi ve temrinlik malzeme alımları ile ilaç, ham madde ve tıbbi malzeme bedelleri ile haşereyle mücadelede kullanılacak ilaç ve kimyevi maddeler 03.2.6.01 Laboratuvar Malzemesi, Kimyevi ve Temrinlik Malzeme ile Tıbbi Malzeme ve İlaç Alımları kalemine eklenir.
Sarf malzemesi için proforma fatura istenmez. Makine teçhizat için proforma gereklidir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Bursiyerin mezuniyeti ve sonraki burs ödemeleri

Mesajgönderen ARDEB06 » 08 Tem 2016, 16:05

cemy yazdı:Sayın Yetkili,

1002 projemiz 1 Temmuz 2016 günü bitecek. Projemizdeki bursiyer 18 Nisan 2016 günü yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır ancak Nisan Mayıs ve Haziran aylarına ait burs ödemelerini almıştır. Alınan bursların geri ödenmesi için ne yapılması gerekiyor? Teşekkür ediyorum.

*Konuyla ilgili görüşmek için mali sorumlumuzu arıyorum ancak ulaşamıyorum uzun süredir.

Sayın araştırmacı,
Konu hakkında projenizin mali sorumlusu ile görüşmeniz gerekmektedir.
TÜBİTAK genelinde dahili numaralar değiştiğinden, santralden ya da Müdürlüğümüzün sekreterliğinden mali sorumluya ulaşmanızı tavsiye ederiz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen ARDEB06 » 08 Tem 2016, 16:10

Xenops yazdı:Küçük ve orta ölçekli projelerdeki farkı açıkcası ben de merak ediyorum

Sayın araştırmacı,
http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... ve-esaslar adresinden 1003 programı mevzuatını detaylı inceleyebilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Başvuru Belgeleri

Mesajgönderen rgc » 11 Tem 2016, 17:20

TUBITAK proje başvurusunda, bütçe kısmında, ihtiyaç duyulan sunucu bilgisayar ve bu bilgisayarın içine takılmak üzere alınacak GPU kartları ayrı kalemler olarak yazılabilir mi? Bu şekilde bütçelenmesinin bir sakıncası var mıdır? (Buna uygun, sunucu ve GPU kartlarını farklı kalemler olarak gösteren proforma fatura sunulacaktır.)

İhtiyaç duyduğumuz her bir GP-GPU kartı özel bir işlem modülü olduğu ve kendi başına bir bilgisayar fiyatına denk geldiği için, sunucu ve GPU kartlarının tek bir kalem içinde yazmak yerine, farklı kalemler olarak değerlendirilmesinin daha sağlıklı olacağını düşünmekteyim.

Çok teşekkürler.
rgc

Re: Başvuru Belgeleri

Mesajgönderen ARDEB06 » 12 Tem 2016, 08:48

rgc yazdı:TUBITAK proje başvurusunda, bütçe kısmında, ihtiyaç duyulan sunucu bilgisayar ve bu bilgisayarın içine takılmak üzere alınacak GPU kartları ayrı kalemler olarak yazılabilir mi? Bu şekilde bütçelenmesinin bir sakıncası var mıdır? (Buna uygun, sunucu ve GPU kartlarını farklı kalemler olarak gösteren proforma fatura sunulacaktır.)

İhtiyaç duyduğumuz her bir GP-GPU kartı özel bir işlem modülü olduğu ve kendi başına bir bilgisayar fiyatına denk geldiği için, sunucu ve GPU kartlarının tek bir kalem içinde yazmak yerine, farklı kalemler olarak değerlendirilmesinin daha sağlıklı olacağını düşünmekteyim.

Çok teşekkürler.

Sayın araştırmamcı,
Ayrı kalemler olarak yazabilirsiniz. Gerekçe bölümüne de yukarıda bahsettiğiniz durumu yazabilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen atorbo » 18 Tem 2016, 16:01

Merhaba,

Ben bir devlet hastanesinde uzman doktor olarak görev yapmaktayım. 3001 proje desteklerine başvuruda bulunacağım ancak hastane yöneticimiz projenin desteklenmesi halinde ödeneğin ne şekilde harcanacağı konusunda bilgi edinmek istedi ve ilgili mevzuatta bu konuyla ilgili bir açıklama bulmadık. Hastane yöneticimizin endişesi bu ödeneğin kurum bütçesine dahil edildiğinde harcamasının çok sıkıntı yaratacağı yönünde. Bu tip sorunlar diğer kurumlarda nasıl işliyor ve sorunlar nasıl aşılıyor?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Alper Tunga ÖZDEMİR
atorbo

Bütçe, Mali Konular ve Hizmet alımı

Mesajgönderen Gozde Colakoglu » 19 Tem 2016, 16:18

Merhaba,
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyesiyim. Türk Müziği'nde bir yenilik olarak bir çalgı topluluğu kurma projesini tüm alt başlıklarıyla hazırlıyorum. Ancak cevapsız kalan bazı sorularım var.

-Çalgıların imali için hizmet alımı yapacağım.
-Çalgılar için eser besteleme konusunda hizmet alımı yapacağım.

1-Hizmet alımları yapacağım kişileri projede üye olarak (bursiyer, araştırmacı vs) göstermem gerekiyor mu?
2-Çalgıların yapımı için gerekli malzemeleri (ağaç, tel vb) sarf malzemesi olarak gösterebilir miyim?
3- Çalgıların yapımı hizmet alacağım kişinin atolyesinde gerçekleşecektir. Bu atolye sahibini katkı sağlayan kuruluş olarak göstermem gerekli midir? Çünkü Atolyedeki makine ve techizat kullanılacaktır.
Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Gozde Colakoglu

Mesajgönderen ARDEB06 » 21 Tem 2016, 16:10

atorbo yazdı:Merhaba,

Ben bir devlet hastanesinde uzman doktor olarak görev yapmaktayım. 3001 proje desteklerine başvuruda bulunacağım ancak hastane yöneticimiz projenin desteklenmesi halinde ödeneğin ne şekilde harcanacağı konusunda bilgi edinmek istedi ve ilgili mevzuatta bu konuyla ilgili bir açıklama bulmadık. Hastane yöneticimizin endişesi bu ödeneğin kurum bütçesine dahil edildiğinde harcamasının çok sıkıntı yaratacağı yönünde. Bu tip sorunlar diğer kurumlarda nasıl işliyor ve sorunlar nasıl aşılıyor?

Alper Tunga ÖZDEMİR

Sayın Araştırmacı,

Özel hesaba transfer edilen miktarlar ve projelere ilişkin giderler,kurum gelir-gider hesaplarına yansıtılmaksızın, proje bazında emanet hesaplarda kurumların tabi olduğu muhasebe yönetmeliklerine göre izlenir.
Detaylı inceleme için "TÜBİTAK Kaynaklarından Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri ile Özel Bütçeli İdarelere Proje Karşılığı Aktarılacak Tutarların Harcanması ve TÜBİTAK Tarafından Yürütülen Dış Destekli Projelerin Harcamalarının Gerçekleştirilmesine İlişkin Esas ve Usuller" incelenebilir.

Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen ARDEB06 » 21 Tem 2016, 16:10

ARDEB06 yazdı:
atorbo yazdı:Merhaba,

Alper Tunga ÖZDEMİR

Sayın Araştırmacı,

Özel hesaba transfer edilen miktarlar ve projelere ilişkin giderler,kurum gelir-gider hesaplarına yansıtılmaksızın, proje bazında emanet hesaplarda kurumların tabi olduğu muhasebe yönetmeliklerine göre izlenir.
Detaylı bilgi için "TÜBİTAK Kaynaklarından Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri ile Özel Bütçeli İdarelere Proje Karşılığı Aktarılacak Tutarların Harcanması ve TÜBİTAK Tarafından Yürütülen Dış Destekli Projelerin Harcamalarının Gerçekleştirilmesine İlişkin Esas ve Usuller" incelenebilir.

Saygılarımızla
ARDEB06

ÖncekiSonraki

Dön Araştırma Destek Programları Başkanlığı