Bütçe

4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı ile ilgili sorularınız için

Re: Bütçe

Mesajgönderen BİTO » 19 Kas 2014, 17:21

yasemind yazdı:Teşekkür ederim.
-Proje personelinin konaklama,iaşe giderleri, taşıt kiralama ücretleri günlük hizmet bedeline dahil midir?
-Kurum hissesi hakkında bilgi verir misiniz?
İyi günler

Sayın İlgili,

Proje ekibinin konaklaması, iaşesi ve seyahati için ayrıca bütçe talep edebilirsiniz. Eğitmen ve rehber ücretleri ekspertiz ücreti olarak ödenir, konaklamayı vs. kapsaması gerekmez.

Bilim ve Toplum projelerinde kurum hissesi ödenmez.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen Lacivert » 21 Kas 2014, 01:34

CEKA yazdı:
Sayın İlgili,
1) 4004 programı için diğer TÜBİTAK programlarında olduğu gibi proje yürütücüsü için PTİ üst limiti 2.000 TL midir?
2) Proje süresince en fazla 4 ay için PTİ ödemesi yapıldığını biliyorum. Bu 4 ay neye göre belirleniyor. Örneğin 8 ay sürecek bir proje için 4 aylık PTİ ödemesi alabilir miyiz.
3) Bir proje içinde farklı zamanlarda 4 tane etkinlik yapılacaktır. Her etkinlikte eğitmene 750 TL ödeyebilir miyim? Yoksa her projede bir kere mi ödenir?

bu sorular benim de sormak istediğim bazı sorularla örtüşüyor fakat cevaplar beni yeterince aydınlatmadı.

Benim kafamdaki projede örneğin ilkokul öğrencilerine yönelik kapsamlı bir proğram var. 40-50 kişilik öğrenci gruplarına yönelik 1-2 günlük etkinlikler yapmayı düşünüyorum. sadece bir okulun 400-500 öğrencisi olduğu düşünülürse bir okul için bile en az 10 etkinlik yapmak gerekir. onlarca okul içinse bunun katları

şimdi sorum şu hedef kitlemin genişliği proje süresinin ve etkinlik sayısının 4 aydan çok uzun olacağını gösteriyor belki 12 ay ve 24 etkinlik gibi bu durumda projeme dahil etmeyi planladığım uzman arkadaşlarımı 4 aylık pti ödemesiyle ikna etmekte zorluk çekeceğimi düşünüyorum. Etkinlik sayısını ve proje süresini kısaltmam hedef kitlemdeki katılımcı sayısını azaltmam gerekiyor. bu durumda da 4004 çağrısının amacından çıkmış olacağımı sanıyorum.

ya da çağrı ile ilgili anlamadığım veya yanlış anladığım bişeyler var. aydınlatırsanız sevinirim
Lacivert

Mesajgönderen BİTO » 21 Kas 2014, 09:44

Lacivert yazdı:CEKA yazdı:
Sayın İlgili,
1) 4004 programı için diğer TÜBİTAK programlarında olduğu gibi proje yürütücüsü için PTİ üst limiti 2.000 TL midir?
2) Proje süresince en fazla 4 ay için PTİ ödemesi yapıldığını biliyorum. Bu 4 ay neye göre belirleniyor. Örneğin 8 ay sürecek bir proje için 4 aylık PTİ ödemesi alabilir miyiz.
3) Bir proje içinde farklı zamanlarda 4 tane etkinlik yapılacaktır. Her etkinlikte eğitmene 750 TL ödeyebilir miyim? Yoksa her projede bir kere mi ödenir?

bu sorular benim de sormak istediğim bazı sorularla örtüşüyor fakat cevaplar beni yeterince aydınlatmadı.

Benim kafamdaki projede örneğin ilkokul öğrencilerine yönelik kapsamlı bir proğram var. 40-50 kişilik öğrenci gruplarına yönelik 1-2 günlük etkinlikler yapmayı düşünüyorum. sadece bir okulun 400-500 öğrencisi olduğu düşünülürse bir okul için bile en az 10 etkinlik yapmak gerekir. onlarca okul içinse bunun katları

şimdi sorum şu hedef kitlemin genişliği proje süresinin ve etkinlik sayısının 4 aydan çok uzun olacağını gösteriyor belki 12 ay ve 24 etkinlik gibi bu durumda projeme dahil etmeyi planladığım uzman arkadaşlarımı 4 aylık pti ödemesiyle ikna etmekte zorluk çekeceğimi düşünüyorum. Etkinlik sayısını ve proje süresini kısaltmam hedef kitlemdeki katılımcı sayısını azaltmam gerekiyor. bu durumda da 4004 çağrısının amacından çıkmış olacağımı sanıyorum.

ya da çağrı ile ilgili anlamadığım veya yanlış anladığım bişeyler var. aydınlatırsanız sevinirim

Sayın İlgili,

Bir projede yürütücü ve uzmanların alacağı PTİ miktarı hesaplanırken etkinlik gün sayısı baz alınır ve PTİ gelişme ve sonuç raporlarının kabulu ile ödenir.
Örneğin 1 PTİ X TL olsun. Geçtiğimz yıllarda yaptığımız uygulamadan örnek vermek gerekirse 10 günlük etkinliğin yapıldığı projede yürütücü gelişme raporunda 1 PTİ, sonuç raporunda 1 PTİ olmak üzere projede toplam 2 PTİ alır. Eğer 14 veya daha fazla gün etkinlik varsa gelişme raporunda 1 PTİ, sonuç raporunda 2 PTİ ödenir. Yani etkinlik gün sayısı artığında sonuç raporunda 2 katı PTİ, toplamda da 3X TL ödenmiş olur.

Projede görevlendirdiğiniz uzmanlar da sizin belirlediğiniz katkı oranlarına göre PTİ alır. Mevzuat gereği %20-50 aralığında katkı oranlarını öneri formunda belirtmiş olmanız gerekmektedir.

PTİ Yönetmelik ve Mali Esaslar'da da belirtildiği üzere projenin başarıyla tamamlanmış olmasına dayanarak verilen bir ödül/ikramiyedir. Proje bütçesinden ayrı olarak ödenir ve her yıl alınan komisyon kararına göre ödenir. Yukarıda anlattığımız miktarlar ve ödeme şekli yıldan yıla değişiklik gösterebilir.

Saygılarımızla.
BİTO

bütçe, konaklama ve demirbaş ile ilgili sorular

Mesajgönderen caglakart » 03 Ara 2014, 13:35

Merhabalar 4004 programı ile ilgili bazı konularda sorularım olacaktı.

1-) "Konaklamalı projelerde, toplam etkinlik gün sayısı, her bir etkinlik dönemi için tanışma ve kapanış günleri dahil en fazla 10 gün ile sınırlıdır" ifadesi çağrı metninde yer alıyor. Biz ekip olarak 5 gün (4 gece konaklamalı) 3 dönem olacak bir etkinlik düşündük bu nedenle konaklama sayımız 12 gece oluyor. Programın kurallarına uyar mı uymaz mı emin olmak istiyoruz veya katılım ücreti alıp 2 gece konaklama ücretini o şekilde karşılayabilir miyiz?

2-)Program kapsamında bazı demirbaşları almamız gerekiyor bu demirbaşlar proje bittikten sonra yürütücü olarak benim çalıştığım kuruma mı aktarılacak (şahsım adıma zimmetli olarak) yoksa projenin hedef kitlesini oluşturan öğrencilerin okullarına bağışlanabilir mi?

3-)Demirbaş, hizmet, sarf malzeme için 1 adet proforma yeterli midir?
caglakart

Re: bütçe, konaklama ve demirbaş ile ilgili sorular

Mesajgönderen BİTO » 03 Ara 2014, 17:44

caglakart yazdı:Merhabalar 4004 programı ile ilgili bazı konularda sorularım olacaktı.

1-) "Konaklamalı projelerde, toplam etkinlik gün sayısı, her bir etkinlik dönemi için tanışma ve kapanış günleri dahil en fazla 10 gün ile sınırlıdır" ifadesi çağrı metninde yer alıyor. Biz ekip olarak 5 gün (4 gece konaklamalı) 3 dönem olacak bir etkinlik düşündük bu nedenle konaklama sayımız 12 gece oluyor. Programın kurallarına uyar mı uymaz mı emin olmak istiyoruz veya katılım ücreti alıp 2 gece konaklama ücretini o şekilde karşılayabilir miyiz?

2-)Program kapsamında bazı demirbaşları almamız gerekiyor bu demirbaşlar proje bittikten sonra yürütücü olarak benim çalıştığım kuruma mı aktarılacak (şahsım adıma zimmetli olarak) yoksa projenin hedef kitlesini oluşturan öğrencilerin okullarına bağışlanabilir mi?

3-)Demirbaş, hizmet, sarf malzeme için 1 adet proforma yeterli midir?

Sayın İlgili,

1) Her bir etkinlik dönemi için 10 gün sınırlaması bulunmaktadır. Projedeki toplam konaklamalı gün sayısı 10'ı geçebilir.

2) Demirbaşların yürütücü kuruma kaydedildiğine dair taşınır işlem fişlerini göndermeniz gerekmektedir. Sonradan kurumla anlaşarak katılımcılara verilme durumunu biz takip etmiyoruz.

3) Her alımınız için bir proforma sunmanız yeterli olacaktır.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen Lacivert » 06 Ara 2014, 18:46

Yedek katılımcılarla asıl etkinliklerin benzeri bir pilot çalışma yapmak istiyorum burada ki masraflar da destek kapsamında mıdır?
Lacivert

proforma fatura

Mesajgönderen caglakart » 07 Ara 2014, 17:50

Sayın Yetkili,
Bütçede konaklama, öğle ve akşam yemekleri içinde proforma fatura sunmamız gerekiyor mu?
Teşekkürler.
Arş. Gör. Çağla Kart
caglakart

Mesajgönderen BİTO » 08 Ara 2014, 10:12

Lacivert yazdı:Yedek katılımcılarla asıl etkinliklerin benzeri bir pilot çalışma yapmak istiyorum burada ki masraflar da destek kapsamında mıdır?

Sayın İlgili,

Pilot çalışmaya ilişkin harcamalar bütçe revizyonu sırasında verilmeyebilir.

Saygılarımızla.
BİTO

Re: proforma fatura

Mesajgönderen BİTO » 08 Ara 2014, 10:12

caglakart yazdı:Sayın Yetkili,
Bütçede konaklama, öğle ve akşam yemekleri içinde proforma fatura sunmamız gerekiyor mu?
Teşekkürler.
Arş. Gör. Çağla Kart

Sayın İlgili,

Bütçedeki tüm alımlarınız için proforma sunmanız beklenmekte.

Saygılarımızla.
BİTO

Bütçe

Mesajgönderen bagosc79 » 09 Ara 2014, 12:43

Sayın Yetkili,

Hazırlamakta olduğumuz proje kapsamında etkinliklerde öğrencilere uygulama yaptırmak üzere balık alımı gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Ancak bütçeyi oluştururken bu kalemi hangi bölümde (sarf malzemeleri mi hizmet alımları mı) ve hangi kodla belirtmemiz gerektiği konusunda bilgi verirseniz memnun oluruz.

İlginiz için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.
bagosc79

Mesajgönderen BİTO » 09 Ara 2014, 15:10

bagosc79 yazdı:Sayın Yetkili,

Hazırlamakta olduğumuz proje kapsamında etkinliklerde öğrencilere uygulama yaptırmak üzere balık alımı gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Ancak bütçeyi oluştururken bu kalemi hangi bölümde (sarf malzemeleri mi hizmet alımları mı) ve hangi kodla belirtmemiz gerektiği konusunda bilgi verirseniz memnun oluruz.

İlginiz için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Sayın İlgili,

Balık alımını diğer tüketim malzemeleri kaleminde gösterebilirsiniz.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen sezencamci » 09 Ara 2014, 15:57

için üniversite salonlarını kullanmayı düşünüyoruz. bu noktada üniversitemizin 24 saat güvenliği olacak. ve aynı noktada üniversitenin tam teşekküllü bir Medikosu bulunmakta. bizim projemizde öğretmenler ile çalışacağız. yine güvenlik ve sağlık görevlisi gerekli midir?
sezencamci

Mesajgönderen BİTO » 10 Ara 2014, 10:06

sezencamci yazdı:için üniversite salonlarını kullanmayı düşünüyoruz. bu noktada üniversitemizin 24 saat güvenliği olacak. ve aynı noktada üniversitenin tam teşekküllü bir Medikosu bulunmakta. bizim projemizde öğretmenler ile çalışacağız. yine güvenlik ve sağlık görevlisi gerekli midir?

Sayın İlgili,

Projede alınan güvenlik ve sağlık önlemleri yapılabilirlik kriterinde panel tarafından değerlendirilmektedir. Bu nedenle sorunuza ilişkin bir yorum yapamıyoruz.

Saygılarımızla.
BİTO

Re:Bütçe

Mesajgönderen senem öntürk » 10 Ara 2014, 11:19

1) iyi günler. biz ilçe milli eğitim müdürlüğü yürütücülüğünde ortaokul öğrencilerine yönelik günübirlik gezi etkinliklerine dayalı bir proje çalışması hazırlıyoruz. projede il dışı gezi etkinliklerimiz var ( 200 km civarı) ancak etkinlikler süresince yemek hizmetini karşılayacağımız kesin bir mekan belirlemedik. yemek harcamalarına ilişkin mutlaka bir mekan seçip oradan bir teklif mektubu vb. almamız gerekir mi ve yemek hizmetini mutlaka proforma fatura veya teklif mektubu aldığımız yerden karşılamak zorunda mıyız ? ön belgelendirme yapmadan yemek hizmeti masrafını tahmini olarak - belirlenen sınırlar çerçevesinde- belirtmek yeterli olur mu ?

2)Gezi yapacağımız bazı mekanların giriş ücretleri var. bu giriş ücretlerine ilişkin proforma fatura örneğini gideceğimiz yerden talep edip fax örneğinin fotokopisini eklememiz yeterli olur mu? gideceğimiz yerler mesafeli olduğundan belgeyi elden almamız biraz sıkıntı olacak.
senem öntürk

Re: Re:Bütçe

Mesajgönderen BİTO » 10 Ara 2014, 11:52

senem öntürk yazdı:1) iyi günler. biz ilçe milli eğitim müdürlüğü yürütücülüğünde ortaokul öğrencilerine yönelik günübirlik gezi etkinliklerine dayalı bir proje çalışması hazırlıyoruz. projede il dışı gezi etkinliklerimiz var ( 200 km civarı) ancak etkinlikler süresince yemek hizmetini karşılayacağımız kesin bir mekan belirlemedik. yemek harcamalarına ilişkin mutlaka bir mekan seçip oradan bir teklif mektubu vb. almamız gerekir mi ve yemek hizmetini mutlaka proforma fatura veya teklif mektubu aldığımız yerden karşılamak zorunda mıyız ? ön belgelendirme yapmadan yemek hizmeti masrafını tahmini olarak - belirlenen sınırlar çerçevesinde- belirtmek yeterli olur mu ?

2)Gezi yapacağımız bazı mekanların giriş ücretleri var. bu giriş ücretlerine ilişkin proforma fatura örneğini gideceğimiz yerden talep edip fax örneğinin fotokopisini eklememiz yeterli olur mu? gideceğimiz yerler mesafeli olduğundan belgeyi elden almamız biraz sıkıntı olacak.

Sayın İlgili,

Proforma aldığınız yerden harcama yapma zorunluluğu yoktur, gerekli görüldüğü durumlarda verilen bütçeyi geçmeyecek şekilde başka firmadan alım yapabilirsiniz.

Giriş ücretlerini talep edebilirsiniz, uygun görülürse bütçede verilebilir. Fiyat teklifini faks ya da taratılmış olarak eklemeniz sıkıntı olmaz.

Saygılarımızla.
BİTO

Seyahat Giderleri

Mesajgönderen gaslia » 10 Ara 2014, 14:49

Merhabalar,

4004 programı kapsamında desteklenecek olan projelerde uzman, eğitmen ve rehberlerin seyahat giderleri (yolluklar) konusunda bir limit var mıdır? Hesaplama hangi kriterlere göre yapılmaktadır?

Teşekkür ederim.
gaslia

Promosyon

Mesajgönderen yasemind » 10 Ara 2014, 17:02

Sayın Yetkili,
4004 projesi kapsamında hazırlanacak promosyonlar,broşür, web sitesi gibi harcamalar bütçeden karşılanacak mıdır?
Teşekkürler
yasemind

Re: Seyahat Giderleri

Mesajgönderen BİTO » 10 Ara 2014, 18:06

gaslia yazdı:Merhabalar,

4004 programı kapsamında desteklenecek olan projelerde uzman, eğitmen ve rehberlerin seyahat giderleri (yolluklar) konusunda bir limit var mıdır? Hesaplama hangi kriterlere göre yapılmaktadır?

Teşekkür ederim.

Sayın İlgili,

Seyahat giderlerini rayiç bedeller üzerinden talep edebilirsiniz. Uçak seyahatini öngördüğünüz durumda da aynı şekilde talepte bulunabilirsiniz, ancak kişilerin projedeki görevine ve talep edilen miktara göre revize yapılabilir.

Saygılarımızla.
BİTO

Re: Promosyon

Mesajgönderen BİTO » 10 Ara 2014, 18:08

yasemind yazdı:Sayın Yetkili,
4004 projesi kapsamında hazırlanacak promosyonlar,broşür, web sitesi gibi harcamalar bütçeden karşılanacak mıdır?
Teşekkürler

Sayın İlgili,

Proje tanıtımına ilişkin faaliyetlerinizi proje bütçesinde uygun kalemlerde talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen senem öntürk » 15 Ara 2014, 01:40

iyi geceler.
öğrenci gezilerine yönelik bir proje ile başvuru yapmayı düşünüyoruz. gideceğimiz yerlerden birinin girişi ücretli. giriş ücretiyle ilgili olarak gideceğimiz yerden kişi sayısına uygun proforma fatura örneği istedim. mail olarak gönderdiler ancak mail ortamında imza ve kaşe yok ve bulunduğumuz yerle mesafesi uzak ( il dışı 200 km'den fazla ) gidip elden imzalatmak çok zor oalcak. gideceğimiz yerin fiyat ücreti internet üzerinden de kolaylıkla teyit edilebilecek nitelikte. proforma fatura örneğini bu şekilde bütçe belgelerine eklememiz uygun mudur? bir de giriş ücretleri dolar üzerinden. bütçeye yazarken o günkü Türk Lirası kuruna uygun değerini dönüştürerek mi yazacağız?
senem öntürk

ÖncekiSonraki

Dön 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı