uluslararasi patent

uluslararasi patent

Mesajgönderen ercan meydan » 26 Mar 2014, 09:10

Sayin yetkililer,

Turkiye'de patent muracaatinda bulundugum bir projeyle deniz dalga enerjisinden elektrik uretimi cok daha kolay ve cok daha verimli ve buyuk miktarlarda gerceklesebilecektir. Bu konuda dunya genelinde yaklasik bin tane patent alinmis fakat iclerinden sadece bir kac tanesinin goz doldurur ve umit vaatettigini soyleyebilirim.
dalga enerjisinin kW/m2 orani diger yenilenebilir enerji kaynaklarina gore daha yuksek olmasi ve cok genis alanlarda bu enerjiye sahip olunabilmesi dikkat cekici ozelliklerdir.
Bu kaynagi farketmis olan ulkelerde buyuk yatirimlarin yapildigini da akilda tutarak mevzuya girmek isterim.
Benim projeyi incelediginizde bu konuda yapilmis olan calismalarin hepsinden cok daha iyi oldugunu ve enerji problemine kesin cozumler getirdigini goreceksinizdir. Bu aciklamami abartili bulabilirsiniz ama kesinlikle mutevazi davranmayacagim, projem konusunda cok iddialiyim. Boyle bir projenin sadece Tr patentiyle gecistirilmesi yazik olacaktir mutlaka uluslararasi patentinin alinmasi gerekir. Bir yillik sure icersinde bu hakkimi kullanmadigimda is isten gecmis olacagindan uluslararasi patent alinmasi konusunda yardimlariniz gerekmektedir. Tubitak'in bu konudaki yardimlari cok sinirli olup hicbir kiymeti harbiyesi yoktur. yardimdan ziyade yardim ediyormus gibi gorunmektir. Daha ciddi yardimlariniz gerekmektedir.

Saygilarimla,
ercan meydan
 
Mesajlar: 2
Kayıt: 11 Mar 2014, 07:49

Re: uluslararasi patent

Mesajgönderen TEYDEB » 21 Kas 2014, 11:29

Merhaba,

TÜBİTAK 1602 Programı kapsamında, Uluslararası Araştırma Raporu, İnceleme Raporu ve tescil sonrasında Patent Tescil Ödülü Desteği vermektedir.

Bu bağlamda bir maliyet analizi gerçekleştirilecek olursa, TÜBİTAK tescil potansiyeli yüksek, nitelikli bir patent başvurusunun, Araştırma Raporu maliyetlerinin neredeyse hepsini İnceleme Raporu Maliyetlerinin de büyük bir kısmını karşılamaktadır. Ayrıca tescil alan nitelikli patentlere yüksek tutarlarda PATENT TESCİL ÖDÜLÜ vermektedir.

Bu bağlamda neye dayanılarak böyle bir çıkarımda bulunulduğu açıklanmalıdır. Eğer Kurumumuz tarafından patent süreçleri maliyetlerinin analizi kapsamında gözden kaçırılan bir nokta söz konusuysa bunun YAPICI ÖNERİLER KAPSAMINDA FORUMDA PAYLAŞILMASI, 1602 Patent Destek Programının, herkesin fikirlerinin ve önerilerinin dikkate alınarak geliştirilmesi ve süreçlerinin yeniden yapılandırılması anlamında ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için:
http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... ve-esaslar
TEYDEB
 
Mesajlar: 81
Kayıt: 15 Nis 2013, 08:47

Re: uluslararasi patent

Mesajgönderen ercan meydan » 06 Ara 2014, 23:00

Sorun su ki; Tubitak ancak uluslararasi patent alindiktan sonra cuzi bir yardim yapiyor. Uluslararasi patent icin yaklasik 100 bin tl gerekiyor. Bu parayi herkes veremez.
Veremedigin zaman da patenti kaybediyorsun. mesela patentini alamadigim bir motor projemi Tubitak'a gondermistim. Tubitak hic dikkate almadi ama Ruslar bu projeyi yillar sonra hayata gecirdiler. asagidaki linklerden bakabilirsiniz.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/tekno_ ... oje_id=339

https://www.youtube.com/watch?v=aZB0Go3Kj-k

https://www.youtube.com/watch?v=0pEj5Sld8rI
ercan meydan
 
Mesajlar: 2
Kayıt: 11 Mar 2014, 07:49

Re: uluslararasi patent

Mesajgönderen TEYDEB » 18 Ara 2014, 14:47

Merhaba,

TÜBİTAK'ın 1602 Patent Destek Programı incelenirse, uluslararası patent destek sürecinde, başvuru ve araştırma raporu safhasında, inceleme raporu safhasında destekler vermektedir. Eğer söz konusu patent başvurusu incelemeli tescil belgesi almaya hak kazanırsa, Kurumumuz tarafından ayrıca uluslararası patent tesciline ilişkin olarak başvuru sahiplierne (verilen ödül miktarı patent tescili alınan ülkeler bağlı olarak değişmektedir.) yüksek meblağlı İNCELEMELİ PATENT ÖDÜLÜ de verilmektedir.

Tüm şartların olumlu olması ve başvuru sahibi kişinin patent başvurusunun incelemeli patent alması durumunda zaten Kurumumuz sürecin başından sonuna kadar başvuru sahiplerine, 60.00-TL'ye yaklaşan bir destek sağlamaktadır. (Sizin iddia ettiğiniz 100.000-TL'nin %60'ı kadar)

Uluslararası patent için yaklaşık 100.000-TL gerektiğini neye dayanarak söylediğinizi açıklamanız durumunda size daha iyi yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Size programın Uygulama Esaslarını dikkatli bir şekilde analiz etmenizi tavsiye ederim çünkü eskiden var olan 1008 Patent Destek Programı revize edilerek bu yeni 1602 Patent Destek Programı tasarlandı. Siz belki de eski programın Uygulama Esasları üzerinden bu yorumlarda bulunuyorsunuz.

Detaylı bilgi için aşağıdaki link vasıtasıyla program hakkında bilgi edinebilirsiniz:

http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... ve-esaslar

Yapıcı önerilerinizi bekler ve İyi günler dilerim.
TEYDEB
 
Mesajlar: 81
Kayıt: 15 Nis 2013, 08:47


Dön 1602 - TÜBİTAK Patent Destek Programıcron