uluslarasi basvuru tipleri

uluslarasi basvuru tipleri

Mesajgönderen hciresearcher » 27 Mar 2014, 15:53

Basligi actiginiz icin tesekkur ederim. Ilk sorum uluslarasi basvurunun tanimi uzerine olacak. Bu program yururluge girmeden once baska bir program vardi ve ben Tubitak'a yazmis destek basvuru sartlari hakkinda bilgi istemistim.

-Uluslarasi basvurularin desteklendigi soyleniyordu. Ben bir uluslarasi basvuruyu ornegin bir Turk arastirmacinin sadece USA'ye yapacagi basvuru olarak algilamistim ve fakat PCT basvurusu kastediliyordu sanirim. Sanirim diyorum cunku bu noktanin aydinlatilmasi pek mumkun olmadi ve ben destek icin basvuramadim.

-Simdi goruyorum ki yeni programda bir degisiklik soz konusu. Emin olmak icin soruyorum. Ornegin, eger sadece USPTO (Amerikan Patent Merkezi) ya patent basvurusu yapiyorsak, bu basvurumuz Tubitak tarafindan destekleniyor mu?

-Yaptigim calismamin patentini almak istiyorum. Fakat bu islem yazmasindan basvurmasina kadar cok maliyetli. Dolayisiyla ancak adim adim yapabilirim. Yani ilk etapta bir PCT basvurusu yapmam soz konusu olamiyor. Benim hedefim belli basli yerlerde bu basvurulari yapmak. Ornegin, USPTO, EPO ya basvurup basarili sonuclar alirsam bu calismami PCT ye cevirip daha genis alanda gecerlilik kazandirmak isterim. Dolayisiyla sorum su: Yerelde degisik yerlerde alinmis yada basvurulmus patentleri PCT adi altinda sonradan birlestirmek mumkun mudur?

-EPO basvurusu ile ilgili Avrupa Birligi vs. gibi sureclerden dolayi kolaylastirici bir destek yada benzeri bir durumu var midir?

Tesekkurler,
hciresearcher

Re: uluslarasi basvuru tipleri

Mesajgönderen TEYDEB » 21 Kas 2014, 11:17

Merhabalar,

Öncelikli olarak şunu belirmek isterim ki, yeni tasarlanan 1602 Patent Destek Programı patent destek yelpazesi kapsamında çok seçenekli bir yapı sunuyor bize. Yani birbirinden farklı çok sayıda kombinasyonel destek süreci oluşturulabilir bu yeni Patent Destek Programında.

Siz belirttiğiniz üzere, USPTO'ya patent başvurusu yaparsınız ve TÜBİTAK'a ilgili belgeleri yollayarak destek başvurusunda bulunabilir ve desteklenebilirsiniz PD200 kasamında(U.arası araştırma raporu desteği ). Sonrasında PD201 İnceleme Raporu talebinde bulunabilir ve bu bağlamda Araştırma Raporunuz Buluş Değerleme Komitemizden geçer not alırsa bu bağlamda aynı patentin bir sonraki destek süreci olan İnceleme Raporu Desteği alabilirsiniz. (İnceleme Başvurusunda bulunduğunuz ülkeler için gerekli belgeleri yine Kurumumuza iletmek şartıyla.)

Sonrasında patentiniz uluslararsı arenada tescillenirse bu sefer de Patent Ödülü alabilirsiniz.

Bu yeni patent teşvik sisteminde uluslararası patent destekleri anlamında, 3 ana noktada ayrı ayrı değerlendirmeler mevcut. Değerlendirmelerimiz sonrasında patent destek sürecine devam edilip edilmemesi konusunda kararlar alıyoruz. Sonrasında da tüm değerlendirmeler olumluysa ve işlem Uygulama Esaslarına uygun bir şekilde devam ediyorsa başvuru sahiplerine patent destekleri sağlıyoruz.

Tabi ki, tüm bu süreçler 1602 Patent Destek Programı Uygulama Esasları kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda aşağıdaki linki Programın içeriğini iyice içselleştirebilmek anlamında gözden geçirmeniz fayda sağlayabilir:

http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... ve-esaslar
TEYDEB

Dön 1602 - TÜBİTAK Patent Destek Programı