Patent Başvurusu Hakkında

Patent Başvurusu Hakkında

Mesajgönderen ahmetirn61 » 05 May 2014, 00:06

İyi günler. 17 yaşında Lise öğrencisiyim ve uydu fırlatma sistemi için bir buluşum var. Bu çalışma için bir patent alma istiyorum. TÜBİTAK lise öğrencilerine bu konu hakkında yardım ediyor mu? Ediyorsa bu konu hakkında biraz bilgi alabilir miyim?
ahmetirn61

Re: Patent Başvurusu Hakkında

Mesajgönderen TEYDEB » 21 Kas 2014, 10:58

Merhaba,

Konuyla ilgili olarak şöyle bir yorumda bulunabilirim. Yaşın 18'den küçük olduğu patent başvurusu gibi resmi bir işlemde yasal bir vasinin onayı gerekebilir. Bu bağlamda patent süreçlerinin yasal süreci ve ne gibi ön şartlarının olduğu konusunda TPE ile irtibata geçebilirsin. Mutlaka bir yolla başvurunu gerçekleştirebilirsin diye düşünüyorum. Sonrasında patent düşüncen için TPE ile TÜBİTAK'ın ortaklaşa yürütüğü 1602 Patent Destek Programına TPE tarafından yönlendirmen gerçekleşecektir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsan aşağıdaki linkte yer alan dokümanları inceleyebilir ve teşvik sisteminin nasıl işlediği konusunda bilgi sahibi olabilirsin : http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... ve-esaslar

Bu kadar genç bir yaştayken böylesine bir patent fikrinin olduğunu belirtmen çok sevindirici. Umarım başarılı olursun.
TEYDEB

Mesajgönderen ahmetirn61 » 21 Kas 2014, 18:26

İlgilendiğiniz için teşekkürler. Aslında TÜBİTAK'ın düzenlediği 45. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasına katıldım ancak projeme imkansız ve yaş üstü deyip elediler. Bu yüzden patentini almak istedim.
ahmetirn61

Mesajgönderen TEYDEB » 18 Ara 2014, 14:55

Merhaba,

Öncelikle üzerinde çalıştığın konunun patent alabilecek bir araştırma konusu olup olmadığı hususunda bir araştırma yapabilirsin. Sonrasında eğer patent konusunun patent alabilecek bir araştırma konusu olduğu kanaatine varırsan(Bununla ilgili TPE ile de görüşebilirsin.), TPE üzerinden ulusal patent başvurusunu gerçekleştirebilirsin. Ulusal patent başvurusu yaparken, şekli uygunluk belgesi aldıktan sonra TPE üzerinden, TÜBİTAK patent desteği de talep edebilirsin.

Çalışmalarında başarılı olman temennisiyle, iyi günler dilerim.
TEYDEB

Mesajgönderen aacioglu » 21 Ara 2014, 02:13

Merhabalar,

TPE'ye patent başvurusu yapacağım fakat Tubitak web sitesinde online yapılan başvuruların destekleneceği şeklinde bir ifade vardı.
Online başvuru için mobil imza gerekiyor ve ben 6 aydır hattımın sahibi olan firmadan mobil imza özelliği olan SIM kartını temin edemedim.
Kargo ile başvurulduğu takdirde Tubitak kesin olarak başvuru desteği sağlamaz mı ? bunu merak ediyorum.

Saygılarımla
aacioglu

Mesajgönderen TEYDEB » 24 Ara 2014, 12:36

Merhaba,

Ulusal patent başvurusunun başvuru aşamasında desteklenmesi için maalesef bildiğim kadarıyla TPE'ye elektronik ortamda ulusal patent başvurusu yapmak ve sonrasında şekli uygunluk belgesi temin etmek gerekiyor. Bu bağlamda eğer TPE'ye yapılan başvuru elektronik imza, mobil imza vb. başvuru araçları gerektiriyorsa bunları bir şekilde temin ederek TPE'ye ulusal patent başvurusunda bulunmanız gerekmekte. Elektronik ortamda yapılan başvurularda bildiğim kadarıyla direkt olarak, TÜBİTAK - TPE ortak havuz hesabına peyderpey aktardığımız Ulusal Patent Başvuru Destek Fonu'ndan karşılanıyor sizin Araştırma Raporu vb. patent süreci masraflarınızın belli bir miktarı. Hepsi karşılanmıyor ancak belli bir oranda destek oluyoruz. Eğer başvurunuz TPE'den incelemeli patent tescil belgesi alırsa, sonrasında PD100(Ulusal Patent Tescil Ödülü) başvurusunda da bulunabiliyorsunuz her bir patent için.( her bir incemeli patent tescil belgesi başına 3.000-TL)

İyi günler dilerim.
TEYDEB

Dön 1602 - TÜBİTAK Patent Destek Programı