TTO isimlendirmesi

TTO isimlendirmesi

Mesajgönderen bozkeser » 22 Eki 2014, 12:30

Gelecekte 1601 ve 1513 başvuruları yapacak bır vakıf unıversıtesının bunyesınde sımdıden kuracağı TTO'nun adlandırması, "X Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi" şeklinde mi olmalıdır?
Yoksa biz buna, "Proje yönetim ofisi" vb isim verebilir miyiz?
Eger başka ısımlendırme olursa gelecekte başvuru yapacağımızda mutlaka TTO adı altında bir yapıyı proje yonetım ofisi içinde mı yerleştirmelıyız?

İkinci olarak; TTO'yu kendi içimizde bir yönergeyle kurabılır mıyız? Bu yonergenın YÖK'e vs. sunulması gerekır mı?

Cevap ve önerilerinizi bekler teşekkür ederim.
bozkeser
 
Mesajlar: 46
Kayıt: 12 Ara 2013, 21:55

Re: TTO isimlendirmesi

Mesajgönderen TEYDEB » 21 Kas 2014, 10:41

Merhaba,

1513 Projesi Üniversitelerde şu ana kadar Proje Ofisi birimlerinde gerçekleştirilen faaliyetlerden gerek faaliyet çeşitliliği gerekse de nitelik olarak farklılık göstermektedir. 5 Modül kapsamındaki Teknoloji Transfer faaliyetlerinin sadece tek bir modülünü Proje Yazma, Yürütme ve bu kapsamda teknik / idari hizmet sunma faaliyetleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda TTO faaliyetleri geniş bir faaliyet yelpazesi sunduğu için bu birimlerin PROJE OFİSİ vb. gibi şu anda üniversitesi içinde zaten var olan yapıların devamı şeklinde adlandırılması hem bu programa gösterilen ciddiyet hem de Teknoloji Transfer faaliyetlerinin içeriği anlamında uygun görünmemektedir.

TTO'nun zaten üniversite üst yönetiminin desteklediği ve üniversite senatosundan onaylanmış yönergeleri vb. resmi dokümanları olmalıdır. Bu sayede üniversite içerisinde yapılanan TTO'ların, modül bazında çalışma prensipleri, üniversite içi/dışı birimleriyle olan ilişkileri,organizasyonel yapılanma sistematiği gibi konularda daha verimli yapılanmaları sağlanabilir. TTO'lar gibi uzun süre yaşaması ve Türkiye'deki Ar-Ge ekosistemine katkı sağlaması için çaba harcanan yapılarda bu konu daha da bir önem kazanmaktadır. Çünkü TTO'ların mali anlamda başabaş noktasına gelmesi için geçen süre 10 yılı aşabilmektedir. Bu bağlamda TTO'nun referans alabileceği çalışma ilkelerinin olması büyük önem arz etmektedir.
TEYDEB
 
Mesajlar: 81
Kayıt: 15 Nis 2013, 08:47


Dön 1513 - Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı