İzin Belgeleri

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

Re: İzin Belgeleri

Mesajgönderen ARDEB » 19 Eyl 2017, 13:26

selimesen yazdı:Iyi calismalar Sn. Yetkili;
" Farklı Bölge ve Yetiştirme Sistemlerinin Kıl Keçi Oğlaklarında Besi Performansı, Karkas ve Et Kalitesine Etkileri ile Organik Oğlak Yetiştiriciliği Olanaklarının Araştırılması" adi altinda 1001 projesi hazirlamis bulunmaktayiz. Ekstansif, entansif, yari entansif ve organik besi denemeleri 56 gun sure ile iki ayri ekosistemde gerceklestkrilecektir. Herhangi bir katki maddesi kullanilmayacak olan denemelerde besi basi ortasi ve sonunda denemelerin saglikli yuruyup yurumedigini kontrol amacli kan ornegi alinip biyokimyasal analizleri ile kesim sonrasinda karkas calismasi yapilacaktir. Bu proje icin calismanin yurutulecegi illerden mera komisyon kararlarini iceren izin belgeleri, sutten kesime kadar oglaklarin beslenecegi isletmeden ozel izin belgesi, meterolojik verilerin kullanilacagindan dolayi meteroloji genel midurlugunden izin belgesi, Bitki  Genetik  Kaynaklarının  Toplanması  Muhafazası  ve  Kullanılması Hakkında Yönetmelik geregi alinacak olan toprak ve bitki numuneleri icin TAGEM'den gerekli izin belgesi, yine bitki materyallerinden dolayi milli parklar genel mudurlugunden gerekli izin belgesi alinmistir. Ayrica ozel sektor destegi icin destek mektuplari da bulunmaktadir. Ancak soz konusu proje icin doktora ogrenimi gordugum universiteden calisma alani disinda oldugu icin etik kurul izni alinamamistir. Bagli bulundugum arastirma enstitusunden ve bulundugum ilde de henuz etik kurul olmadigindan etik kurul izni alinamamistir. Bu durumu bildiren bir dilekce ile HADMEK'e basvuru yaptigimda calisma usul ve esaslari kapsaminda olmadiginan dolayi gerekli izin alinamamistir. Yine HADMEK'in tavsiyesi uzerine basvuru yaptigim cevre ildende calisma alani disinda oldugu icin gerekli izin alinamamistir. Calisma iki ilde yurutuleceginden dolayi yonetmelik geregi basvuru yaptigim diger ilde ise kil kecisi kullanacgimdan dolayi tarim bakanligimdan izin almam sozlu olaral belirtilmistir. Bagli bulundugum Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi ise soz konusu izni yurt disina cikarilacak olan materyal icin vermektedir. Tum bu aciklamalar isigi altinda benim sorum su sekilde olacaktir
1-Boyle bir durumda etik kurul izni icin ne yapilmalidir?
2-Tum bu belegeler ile basvuru yaptigim ilden hadyek iznini alabilsem bile basili belge son gonderim tarihinden 1 hafta sonra elden teslim edebilmem mumkunmuduur?

Değerli Araştırmacı,
1) Etik kurul izninin muhakkak hayvan denemesinin yapıldığı yerden alınması gereklidir. HADMEK olan en yakın yerden izni almalısınız. İşin bu kısmına maalesef TÜBİTAK olarak dahil olamamaktayız.
2) Son tarihten sonra gelen evraklar maalesef kabul edilmemektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen omerfarukislim » 03 Oca 2018, 21:15

Sayın Yetkili,
Benzer soruları inceledim ancak tam cevap bulamadım ya da ben gözden kaçırdım.
Bizim TÜBİTAK proje çağrısı için hazırlanan ancak ret edilen bir proje önerimiz var.
Bir dahaki proje döneminde yeniden başvuru yapmayı planlıyoruz.
Bir öncek başvuru için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ve Kurumumuz etik kurulumuzdan iznimiz bulunuyor.
Yeni başvuruda bunları da yenilememiz gerekiyor mu?
Önceki başvuru üzerinden 1 yıl geçti.
Teşekkürler.
omerfarukislim

Mesajgönderen ARDEB » 04 Oca 2018, 10:32

omerfarukislim yazdı:Sayın Yetkili,
Benzer soruları inceledim ancak tam cevap bulamadım ya da ben gözden kaçırdım.
Bizim TÜBİTAK proje çağrısı için hazırlanan ancak ret edilen bir proje önerimiz var.
Bir dahaki proje döneminde yeniden başvuru yapmayı planlıyoruz.
Bir öncek başvuru için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ve Kurumumuz etik kurulumuzdan iznimiz bulunuyor.
Yeni başvuruda bunları da yenilememiz gerekiyor mu?
Önceki başvuru üzerinden 1 yıl geçti.
Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,
Etik kurul izni ve yasal/özel izinlerin geçerlilik süresi 2 yıldır. Programa son başvuru tarihi itibarıyla bu süre aşılmışsa yenilenmeleri gerekir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Önceki

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.