Formlar

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

Re: Formlar

Mesajgönderen ARDEB » 29 Ağu 2013, 18:39

adindar yazdı:Basvuru formunda sekillerin kullsnimi ile ilgili bir kisitlama bulunuuor mu? Cozunurluk veya renklendirme gibi.

Değerli Araştırmacı,
Bahsettiğiniz konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, tüm görsellerin kolay okunabilir ve anlaşılır olması gerekmektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen pharmak » 04 Eyl 2013, 14:52

Merhabalar,
İnternetteki başvuru formunda "Hak sahipliği türü"nü Paylı olarak işaretledik.
Bu durumda projede görev alacak araştırmacı ve danışmalardan hak sahipliği yok olarak işaretlediklerimiz teşvik ikramiyesinden yararlanacak mıdır?
Buradaki hak sahipliği türünü paylı olarak işaretleyip, hak sahipliğinin olup olmadığı neyi değiştiriyor?
Teşekkür ederim
pharmak

Mesajgönderen ARDEB01 » 04 Eyl 2013, 15:44

pharmak yazdı:Merhabalar,
İnternetteki başvuru formunda "Hak sahipliği türü"nü Paylı olarak işaretledik.
Bu durumda projede görev alacak araştırmacı ve danışmalardan hak sahipliği yok olarak işaretlediklerimiz teşvik ikramiyesinden yararlanacak mıdır?
Buradaki hak sahipliği türünü paylı olarak işaretleyip, hak sahipliğinin olup olmadığı neyi değiştiriyor?
Teşekkür ederim

Değerli Araştırmacı,

Projede hak sahibi olsun veya olmasın araştırmacı ve danışmanlara PTİ ödenebilir. Hak Sahipliği Beyan Formunda (Ortak ve Paylı) belirtilen bilgi notları size daha detaylı bilgi sunabilir.

Saygılarımızla.
ARDEB01

Mesajgönderen Tymmur » 04 Eyl 2013, 17:07

ARDEB yazdı:
Tymmur yazdı:Merhaba, ilk defa 1001 için proje başvurusu yapacağız. Benim sorum proforma ile ilgili. Proje kapsamında bir dizüstü bilgisayar, bir yazıcı ve bir yazılım satın almayı düşünüyoruz. Toplam fiyat tahminen 5000 TL nin üzerinde olacak. Burada satın almak istediğimiz her ürün için ayrı proforma almamız mı gerekiyor? İkinci olarak da bu proforma nasıl alınacak? Belli bir usulü var mıdır, her firma verir mi? Bu konuda tecrübeli, bilgi sahibi olanlardan yardım bekliyorum.
Çok teşekkür ederim.

Değerli Araştırmcı,
Bahsettiğiniz teçhizatlerın hiçbirisi 5.000 TL'yi geçmiyor anladığımız kadarıyla. Dolayısıyla proforma almanıza gerek yoktur.
Saygılarımızla.

Tekrar merhaba,
Başvuru Formu EK-2 Bütçe ve Gerekçesi isimli belgede "TÜBİTAK'tan talep edilen desteğin her bir kalemi için ayrıntılı gerekçe verilmeli, istenen makine-teçhizatla ilgili teknik şartname ve proforma fatura ya da teklif mektubu, hizmet alımı ile ilgili proforma fatura ya da teklif mektubu eklenmelidir." gibi bir cümle var. Belge içerisinde 5000 TL altı malzemeler için de özel bir açıklama göremedim. Burada bizim alacağımız malzeme ile ilgili bir belge göndermemiz gerekiyor mu? Yoksa gerekçesini belirtip sadece alacağımız malzemenin adını vermemiz yeterli midir? Tekrar açıklarsanız sevinirim.

Çok teşekkür ederim.
Tymmur

Mesajgönderen dundar » 05 Eyl 2013, 10:54

Merhabalar,
Proje önerisini yazarken en büyük sorunlarımdan birisi bilimsel terimlerin Türkçe karşılıkları oluyor. Bir çoğunun karşılığını bulamadığım için aklıma en uygun çeviriyi yazıp parantez içinde ingilizcesini yazıyorum. Bu doğru bir yaklaşım mı ? Örneğin iplik fonksiyonu (spline function) şeklinde.
dundar.
dundar

Mesajgönderen ARDEB » 05 Eyl 2013, 16:19

Tymmur yazdı:
ARDEB yazdı:
Tymmur yazdı:Merhaba, ilk defa 1001 için proje başvurusu yapacağız. Benim sorum proforma ile ilgili. Proje kapsamında bir dizüstü bilgisayar, bir yazıcı ve bir yazılım satın almayı düşünüyoruz. Toplam fiyat tahminen 5000 TL nin üzerinde olacak. Burada satın almak istediğimiz her ürün için ayrı proforma almamız mı gerekiyor? İkinci olarak da bu proforma nasıl alınacak? Belli bir usulü var mıdır, her firma verir mi? Bu konuda tecrübeli, bilgi sahibi olanlardan yardım bekliyorum.
Çok teşekkür ederim.

Değerli Araştırmcı,
Bahsettiğiniz teçhizatlerın hiçbirisi 5.000 TL'yi geçmiyor anladığımız kadarıyla. Dolayısıyla proforma almanıza gerek yoktur.
Saygılarımızla.

Tekrar merhaba,
Başvuru Formu EK-2 Bütçe ve Gerekçesi isimli belgede "TÜBİTAK'tan talep edilen desteğin her bir kalemi için ayrıntılı gerekçe verilmeli, istenen makine-teçhizatla ilgili teknik şartname ve proforma fatura ya da teklif mektubu, hizmet alımı ile ilgili proforma fatura ya da teklif mektubu eklenmelidir." gibi bir cümle var. Belge içerisinde 5000 TL altı malzemeler için de özel bir açıklama göremedim. Burada bizim alacağımız malzeme ile ilgili bir belge göndermemiz gerekiyor mu? Yoksa gerekçesini belirtip sadece alacağımız malzemenin adını vermemiz yeterli midir? Tekrar açıklarsanız sevinirim.

Çok teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,
5.000 TL üzerindeki alımlar için proforma mecburiyeti var. Altındaki alımlar için göndermeniz de bütçeniz tartışılırken ve kesinleştirilirken size avantaj sağlayacaktır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen pharmak » 05 Eyl 2013, 16:35

Merhabalar,
dört sorum vardı;
1- Başvuru formu, ek-1 kaynakça, ek-2 bütçe ve gerekçesi formlarını online başvuruda .pdf formatına çevirmemize gerek var mı? Yoksa indirdiğimiz şekilde .doc olarak kaydedebilir miyiz?
2- Basılı kopya başvurusu yapacağımızda istenen belgeler arasında Başvuru formu, ek-1 kaynakça, ek-2 bütçe ve gerekçesi formları yok mu? Sadece taahhüt ve izin belgelerini mi veriyoruz?
3- Basılı kopya belgelerini TUBITAK'a kaç kopya olarak iletiyoruz?
4- Taahhüt belgesi imzalarken rektör veya rektör yardımcısı mı olacak? İlgili fakültemizin dekanının imzasına formlarda gerek yok mudur?

Teşekkür ederim.
pharmak

Mesajgönderen ARDEB » 05 Eyl 2013, 19:02

dundar yazdı:Merhabalar,
Proje önerisini yazarken en büyük sorunlarımdan birisi bilimsel terimlerin Türkçe karşılıkları oluyor. Bir çoğunun karşılığını bulamadığım için aklıma en uygun çeviriyi yazıp parantez içinde ingilizcesini yazıyorum. Bu doğru bir yaklaşım mı ? Örneğin iplik fonksiyonu (spline function) şeklinde.
dundar.

Değerli Araştırmacı,
Yaklaşımınız uygundur.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ARDEB » 05 Eyl 2013, 19:07

pharmak yazdı:Merhabalar,
dört sorum vardı;
1- Başvuru formu, ek-1 kaynakça, ek-2 bütçe ve gerekçesi formlarını online başvuruda .pdf formatına çevirmemize gerek var mı? Yoksa indirdiğimiz şekilde .doc olarak kaydedebilir miyiz?
2- Basılı kopya başvurusu yapacağımızda istenen belgeler arasında Başvuru formu, ek-1 kaynakça, ek-2 bütçe ve gerekçesi formları yok mu? Sadece taahhüt ve izin belgelerini mi veriyoruz?
3- Basılı kopya belgelerini TUBITAK'a kaç kopya olarak iletiyoruz?
4- Taahhüt belgesi imzalarken rektör veya rektör yardımcısı mı olacak? İlgili fakültemizin dekanının imzasına formlarda gerek yok mudur?
Teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,
Sorularınıza aşağıdaki şekilde yanıt verebiliriz:
1- Dosyaları PDF formatına çevirmenize gerek yoktur.
2- Sistem sizden hangi belgeleri print alarak imzalamanızı istiyorsa o belgeleri göndermelisiniz. Yani Başvuru Formunu (kendisi, ek-1, ek-2) çıktı alarak göndermenize gerek yoktur. Projenizle ilgili Etik Kurul/Yasal İzin/Özel İzin/Feragat/ Destek mektubu gibi belgeler "varsa", onları da çıktılarla birlikte postalamalısınız.
3- 1 kopya olarak gelmesi yeterlidir.
4- İmzalarda Kurum/Kuruluş yetkilisi bölümlerinde Rektör veya yetki verdiği bir Rektör Yardımcısının imzası gereklidir. Dekan imzası kabul edilmemektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ykkoca » 18 Ara 2013, 15:07

Merhabalar, "Proje sonuç raporu yazımında uyulması gereken kurallar" ile ilgili dosyanızda kaynaklar listesi içerisinde sempozyum bildirilerini nasıl literatür olarak gösterilmesi gerektiğine yönelik herhangi bir bilgi bulamadım. Gözden kaçırmış olabilirim. Şimdiden özür diliyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar
ykkoca

Mesajgönderen ARDEB » 18 Ara 2013, 16:05

ykkoca yazdı:Merhabalar, "Proje sonuç raporu yazımında uyulması gereken kurallar" ile ilgili dosyanızda kaynaklar listesi içerisinde sempozyum bildirilerini nasıl literatür olarak gösterilmesi gerektiğine yönelik herhangi bir bilgi bulamadım. Gözden kaçırmış olabilirim. Şimdiden özür diliyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı
http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/bib ... zenlenmesi adresinden yardım alabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ykkoca » 18 Ara 2013, 20:23

ARDEB yazdı:
ykkoca yazdı:Merhabalar, "Proje sonuç raporu yazımında uyulması gereken kurallar" ile ilgili dosyanızda kaynaklar listesi içerisinde sempozyum bildirilerini nasıl literatür olarak gösterilmesi gerektiğine yönelik herhangi bir bilgi bulamadım. Gözden kaçırmış olabilirim. Şimdiden özür diliyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı
http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/bib ... zenlenmesi adresinden yardım alabilirsiniz.
Saygılarımızla.

Sayın yetkili,
vermiş olduğunuz adresteki bibliyografik verilerin düzenlenmesine yönelik örnekler, proje yazım kurallarından tamamen farklıdır. Örneğin sizin verdiğiniz linkte;

Periyodik yayın ise; yazar(lar)’ın, soyadı, adının başharfi, makale adı, derginin adı (varsa uluslararası kısaltmaları), cilt no, sayı no, başlangıç ve bitiş sayfa no, yıl.
Örnek: ÖZSOYLU Ş., Koçak N., Deniz Mavisi Histiositozisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi, 16, 304-9, (1973).

şeklinde. ancak projenin sisteme yüklenmesine yönelik sitede verilen Proje SonuçRaporu Yazımında Uyulması Gereken Kurallarda ise çok farklı olup

Periyodik Yayınlar:
Yazarın soyadı, Yazarın adının baş harfi. Yıl. “Makale Başlığı”, Dergi Adı, Cilt (Sayı), Sayfa Numaraları.
Örnek:
Huth, E. J. 1986. “Guidelines on authorship of medical papers”, Annals of Internal Medicine, 104, 269-274.

şeklinde verilmiştir. Bu iki yazım kuralı birbirinden çok farklıdır. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
İyi çalışmalar
ykkoca

Mesajgönderen ARDEB » 20 Ara 2013, 15:02

ykkoca yazdı:
ARDEB yazdı:
İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı
Saygılarımızla.

Sayın yetkili,
vermiş olduğunuz adresteki bibliyografik verilerin düzenlenmesine yönelik örnekler, proje yazım kurallarından tamamen farklıdır. Örneğin sizin verdiğiniz linkte;

Periyodik yayın ise; yazar(lar)’ın, soyadı, adının başharfi, makale adı, derginin adı (varsa uluslararası kısaltmaları), cilt no, sayı no, başlangıç ve bitiş sayfa no, yıl.
Örnek: ÖZSOYLU Ş., Koçak N., Deniz Mavisi Histiositozisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi, 16, 304-9, (1973).

şeklinde. ancak projenin sisteme yüklenmesine yönelik sitede verilen Proje SonuçRaporu Yazımında Uyulması Gereken Kurallarda ise çok farklı olup

Periyodik Yayınlar:
Yazarın soyadı, Yazarın adının baş harfi. Yıl. “Makale Başlığı”, Dergi Adı, Cilt (Sayı), Sayfa Numaraları.
Örnek:
Huth, E. J. 1986. “Guidelines on authorship of medical papers”, Annals of Internal Medicine, 104, 269-274.

şeklinde verilmiştir. Bu iki yazım kuralı birbirinden çok farklıdır. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı,
Uyarınız için teşekkür ederiz. Güncelleme ile ilgili bir hata olmuş. En kısa zamanda düzeltilecektir. Ayrıca, bu başlık altında, düzeltildiğine dair ve hangisi formatın kullanılması gerektiğine dair bilgi ivedilikle verilecektir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ARDEB » 23 Ara 2013, 18:55

ARDEB yazdı:
ykkoca yazdı:
ARDEB yazdı:
İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı
Saygılarımızla.

Sayın yetkili,

Periyodik Yayınlar:
Örnek:

İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı,
Uyarınız için teşekkür ederiz. Güncelleme ile ilgili bir hata olmuş. En kısa zamanda düzeltilecektir. Ayrıca, bu başlık altında, düzeltildiğine dair ve hangisi formatın kullanılması gerektiğine dair bilgi ivedilikle verilecektir.
Saygılarımızla.

Değerli Araştırmacılar,
Web sayfası ve formdaki ikilik giderilmiş ve formdaki durum, web sayfasına da (http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/bib ... zenlenmesi) yansıtılmıştır. Şu andan itibaren, her iki yerdeki bilgiler doğrudur. Hata için özür dileriz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ssayar » 23 Oca 2014, 10:49

Merhabalar,
Projemin kabul edildiğine dair yazı elime geçti. Genellikle bu yazı ile birlikte bütçe formunun doldurulup sisteme yüklenmesi istenirdi. Ancak bu yazıda böyle birşey yok. Acaba ben yinede tabloyu doldurup sisteme yüklemem gerekir mi?
ssayar

Mesajgönderen ARDEB » 23 Oca 2014, 11:40

ssayar yazdı:Merhabalar,
Projemin kabul edildiğine dair yazı elime geçti. Genellikle bu yazı ile birlikte bütçe formunun doldurulup sisteme yüklenmesi istenirdi. Ancak bu yazıda böyle birşey yok. Acaba ben yinede tabloyu doldurup sisteme yüklemem gerekir mi?

Değerli Araştırmacı,
http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/ard ... -aciklandi adresli duyurumuzu inceleyebilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen serraeren » 12 Mar 2014, 19:53

Merhaba,

Benim sorum proforma faturalarla ilgili. Hizmeti/malı alacağımız firma proforma faturayı kimin adına düzenleyecek? Biz kurum olarak başvuruyoruz. Kurum adına mı, yoksa proje yürütücüsü adına mı?

Teşekkür ederim,
Doç. Dr. Serra Eren Sarıoğlu
İstanbul Üniversitesi
İşletme Fakültesi
serraeren

Mesajgönderen ARDEB04 » 13 Mar 2014, 12:17

serraeren yazdı:Merhaba,

Benim sorum proforma faturalarla ilgili. Hizmeti/malı alacağımız firma proforma faturayı kimin adına düzenleyecek? Biz kurum olarak başvuruyoruz. Kurum adına mı, yoksa proje yürütücüsü adına mı?

Teşekkür ederim,
Doç. Dr. Serra Eren Sarıoğlu
İstanbul Üniversitesi
İşletme Fakültesi

Sayın Doç. Dr. Serra Eren Sarıoğlu,
Proforma faturayı kurum adına ya da yürütücü adına düzenletebilirsiniz. Geçerliliği konusunda sorun olmayacaktır.

Saygılarımızla.
ARDEB04

Makine ve Teçhizat İşlemleri Hakkında

Mesajgönderen ybaykalir » 14 Mar 2014, 12:08

İyi çalışmalar,
1001 desteğine başvuru aşamasında makine ve teçhizat işlemlerinde
mevcut makine ve teçhizat girilirken "Finansman Kaynağı" (zorunlu alan) kısmında
hangi seçenek seçilirse seçilsin kuruluş olarak proje yürütücüsünün bağlı olduğu birim çıkmakta.
Ancak elimizde var olan makine ve teçhizatların hepsi proje yürütücüsünün bağlı olduğu birimde bulunmamaktadır.
Bu konuyla ilgili yardımlarınızı ivedilikle talep ediyorum.
Saygılarımla.
ybaykalir

Re: Makine ve Teçhizat İşlemleri Hakkında

Mesajgönderen ARDEB04 » 18 Mar 2014, 15:40

ybaykalir yazdı:İyi çalışmalar,
1001 desteğine başvuru aşamasında makine ve teçhizat işlemlerinde
mevcut makine ve teçhizat girilirken "Finansman Kaynağı" (zorunlu alan) kısmında
hangi seçenek seçilirse seçilsin kuruluş olarak proje yürütücüsünün bağlı olduğu birim çıkmakta.
Ancak elimizde var olan makine ve teçhizatların hepsi proje yürütücüsünün bağlı olduğu birimde bulunmamaktadır.
Bu konuyla ilgili yardımlarınızı ivedilikle talep ediyorum.
Saygılarımla.

Değerli Araştırmacı,
Yürütücünün bulunduğu birimde görülmeyen makine-teçhizat ya da alınması talep edilen teçhizat eklenerek düzeltilmelidir.

Saygılarımızla.
ARDEB04

ÖncekiSonraki

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.