Başvuru Süreci ve Belgeler

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

Re: Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı

Mesajgönderen Tymmur » 09 Eyl 2013, 11:07

ARDEB yazdı:
Tymmur yazdı:Merhaba, 1001 proje başvurumuzu yaptık ve elektronik başvuru çıktısını aldık. Çıktının soy sayfasında "Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı" kısmındaki imzalarda, hak sahiplerinin yanı sıra hak sahibi olmayan diğer proje ekip üyelerinin de imza atması isteniyor. Ancak, hak sahibi olmayanların isimleri çıktıdaki listede yer almıyor. Bu durumda altına tükenmez kalemle isim soy isim ekleyip o şekilde mi imza atmamız gerekiyor?

Ben projede bursiyerim ve hak sahibi değilim. Listede ismim yok ama imza da atmam isteniyor. Ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,
İmza atmanızı kim istiyor?
Saygılarımızla.

Tekrar merhaba,
Başvuru tamamlandıktan sonra sistem tarafından oluşturulan Elektronik Başvuru Çıktısının "Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı" başlıklı sayfasında parantez içinde geçen ifadeyi aktarıyorum:

"Bu formun basılı kopyası, hak sahipliği belirlenemeyen/bölünemeyen tüm hak sahipleri ile proje önerisinde adı geçen ve hak sahibi olmayan tüm proje ekibi- Proje Yürütücüsü, Araştırmacı, Danışman ve Bursiyer- tarafından imzalandıktan sonra kurumumuza gönderilecektir."

Ben proje ekibinde bursiyer olarak yer alıyorum ama hak sahibi değilim. O yüzden Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı' nda ismim yer almıyor. Ama hak sahibi olmayanlar da imza atacak deniyor yukarıdaki ifadede. Ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.
Tymmur

Mesajgönderen ARDEB01 » 09 Eyl 2013, 11:18

Tymmur yazdı:
ARDEB yazdı:
Tymmur yazdı:Merhaba, 1001 proje başvurumuzu yaptık ve elektronik başvuru çıktısını aldık. Çıktının soy sayfasında "Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı" kısmındaki imzalarda, hak sahiplerinin yanı sıra hak sahibi olmayan diğer proje ekip üyelerinin de imza atması isteniyor. Ancak, hak sahibi olmayanların isimleri çıktıdaki listede yer almıyor. Bu durumda altına tükenmez kalemle isim soy isim ekleyip o şekilde mi imza atmamız gerekiyor?

Ben projede bursiyerim ve hak sahibi değilim. Listede ismim yok ama imza da atmam isteniyor. Ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,
İmza atmanızı kim istiyor?
Saygılarımızla.

Tekrar merhaba,
Başvuru tamamlandıktan sonra sistem tarafından oluşturulan Elektronik Başvuru Çıktısının "Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı" başlıklı sayfasında parantez içinde geçen ifadeyi aktarıyorum:

"Bu formun basılı kopyası, hak sahipliği belirlenemeyen/bölünemeyen tüm hak sahipleri ile proje önerisinde adı geçen ve hak sahibi olmayan tüm proje ekibi- Proje Yürütücüsü, Araştırmacı, Danışman ve Bursiyer- tarafından imzalandıktan sonra kurumumuza gönderilecektir."

Ben proje ekibinde bursiyer olarak yer alıyorum ama hak sahibi değilim. O yüzden Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı' nda ismim yer almıyor. Ama hak sahibi olmayanlar da imza atacak deniyor yukarıdaki ifadede. Ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,

Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyan Formunda hak sahiplerinin yer aldığı tablonun altında bir tablo daha var. Tablonun hemen üstündeki ifade şöyledir: " Projede adım geçmekle birlikte proje önerisi üzerinde hiçbir fikri katkım yoktur." Sizin durumunuz bu ifadedeki gibi ise o zaman buradaki kutucuğu işaretleyip adı-soyadı, tarih kısımlarını doldurup imzalamanız gerekmektedir.

Saygılarımızla.
ARDEB01

Mesajgönderen Tymmur » 09 Eyl 2013, 14:20

ARDEB01 yazdı:

Değerli Araştırmacı,

Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyan Formunda hak sahiplerinin yer aldığı tablonun altında bir tablo daha var. Tablonun hemen üstündeki ifade şöyledir: " Projede adım geçmekle birlikte proje önerisi üzerinde hiçbir fikri katkım yoktur." Sizin durumunuz bu ifadedeki gibi ise o zaman buradaki kutucuğu işaretleyip adı-soyadı, tarih kısımlarını doldurup imzalamanız gerekmektedir.

Saygılarımızla.

Bizdeki Elektronik Başvuru sisteminin oluşturduğu çıktıdaki "Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı" sayfasında belirttiğiniz tablo yer almıyor. Sadece Hak Sahiplerinin isimlerini içeren tek bir tane tablo var. Proje yürütücüsü ile beraber sisteme tekrar giriş yaptık ve indirebileceğimiz ek bir dosya var mı diye baktık ancak orada da sadece başvurumuzun onaylandığını söyleyen bir mesaj var.
Tymmur

Mesajgönderen ARDEB01 » 09 Eyl 2013, 17:16

Tymmur yazdı:
ARDEB01 yazdı:

Değerli Araştırmacı,

Saygılarımızla.

Bizdeki Elektronik Başvuru sisteminin oluşturduğu çıktıdaki "Proje Önerisi Üzerindeki Ortak Hak Sahipliği Beyanı" sayfasında belirttiğiniz tablo yer almıyor. Sadece Hak Sahiplerinin isimlerini içeren tek bir tane tablo var. Proje yürütücüsü ile beraber sisteme tekrar giriş yaptık ve indirebileceğimiz ek bir dosya var mı diye baktık ancak orada da sadece başvurumuzun onaylandığını söyleyen bir mesaj var.

Değerli Araştırmacı,

Hak sahibi olmayan bursiyerlerin Hak Sahipliği Beyan Formunu imzalamalarına gerek yoktur. Hak sahibi olanlar imzalamalıdır.

Saygılarımızla.
ARDEB01

Re: Başvuru Belgeleri

Mesajgönderen Rıdvan » 11 Eyl 2013, 11:28

ARDEB01 yazdı:
nurikunter yazdı:merhaba.
Kara Harp Okulunda yüksek lisans yapan bir araştırma görevlisiyim.
Yüksek lisans tez konum ile aynı zamanda 1001 proje konusu olarak başvuracağım.
projenin yürütücüsü olarak tez danışmanını belirledik. ben araştırmacı mı bursiyer mi olmalıyım.
teşekkürler

Değerli Araştırmacı,

1001 projelerinde yer alacak araştırmacıların Üniversite personeli olmaları durumunda, doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık derecesine sahip olmaları gerekmektedir. (Bu koşul eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışanları da kapsamaktadır.) Kamu kuruluşları veya özel kuruluşlarda çalışmaları durumunda, en az dört yıllık üniversite lisans eğitimi almış olmaları yeterlidir.

Üniversitede lisans ve lisansüstü (Yüksek Lisans ve Doktora) eğitimlerine devam etmekte olan "öğrenciler" veya öğrenci statüsündeki "Araştırma Görevlileri" ile doktora sonrası araştırmacılar bursiyer olarak proje ekibinde yer alabilirler.

Doktora derecesine sahip olma koşulunu sağlayamadığınız için projede araştırmacı olarak yer alamazsınız, ancak yüksek lisans bursiyeri olarak projede görev alabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen bknz: "http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/akademik/ulusal-destek-programlari/1001/icerik-kimler-basvurabilir"

Saygılarımızla.

Merhabalar,

Araştırma görevlisinin TÜBİTAK projelerinde (birkaçı hariç) araştırmacı olarak çalışamamasını bir türlü anlayamıyorum.
Bunun bi izahı var mıdır? Varsa öğrenebilir miyim?

Teşekkürler,
Rıdvan

Mesajgönderen ARDEB01 » 11 Eyl 2013, 17:25

Rıdvan yazdı:
ARDEB01 yazdı:
projenin yürütücüsü olarak tez danışmanını belirledik. ben araştırmacı mı bursiyer mi olmalıyım.
teşekkürler

Değerli Araştırmacı,

1001 projelerinde yer alacak araştırmacıların Üniversite personeli olmaları durumunda, doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık derecesine sahip olmaları gerekmektedir. (Bu koşul eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışanları da kapsamaktadır.) Kamu kuruluşları veya özel kuruluşlarda çalışmaları durumunda, en az dört yıllık üniversite lisans eğitimi almış olmaları yeterlidir.

Üniversitede lisans ve lisansüstü (Yüksek Lisans ve Doktora) eğitimlerine devam etmekte olan "öğrenciler" veya öğrenci statüsündeki "Araştırma Görevlileri" ile doktora sonrası araştırmacılar bursiyer olarak proje ekibinde yer alabilirler.

Doktora derecesine sahip olma koşulunu sağlayamadığınız için projede araştırmacı olarak yer alamazsınız, ancak yüksek lisans bursiyeri olarak projede görev alabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen bknz: "http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/akademik/ulusal-destek-programlari/1001/icerik-kimler-basvurabilir"

Saygılarımızla.

Merhabalar,

Araştırma görevlisinin TÜBİTAK projelerinde (birkaçı hariç) araştırmacı olarak çalışamamasını bir türlü anlayamıyorum.

Teşekkürler,

Değerli Araştırmacı,

Mali ve İdari İlkelerimiz gereğince; 1001 projelerinde araştırmacı olarak görev almak için doktora derecesine sahip Üniversite personeli olmanız gerekmektedir. Daha önceki cevabımızda da belirttiğimiz gibi öğrenci statüsündeki Arş. Görevlileri proje ekibinde bursiyer olarak yer alabilirler.

Saygılarımızla.
ARDEB01

Mesajgönderen Rıdvan » 11 Eyl 2013, 19:33

ARDEB01 yazdı:
Rıdvan yazdı:
ARDEB01 yazdı:
teşekkürler

Değerli Araştırmacı,

Saygılarımızla.

Merhabalar,

Teşekkürler,

Değerli Araştırmacı,

Mali ve İdari İlkelerimiz gereğince; 1001 projelerinde araştırmacı olarak görev almak için doktora derecesine sahip Üniversite personeli olmanız gerekmektedir. Daha önceki cevabımızda da belirttiğimiz gibi öğrenci statüsündeki Arş. Görevlileri proje ekibinde bursiyer olarak yer alabilirler.

Saygılarımızla.

Sayın Moderatör/Yönetici,

Asıl merak ettiğim konuya dair cevabınızda hiçbir bilgi bulamadım. Zannedersem şunu demek istediniz:

"ARAŞTIRMA PROJELERİNDE UYGULANACAK İDARİ VE MALİ ESASLAR gereği (bkz: http://www.tubitak.gov.tr/tubitak_conte ... R_V_14.pdf)
1001 projelerinde araştırmacı olarak görev almak için doktora derecesine sahip Üniversite personeli olmanız gerekmektedir. Bu kararlar Bilim Kurulu tarafından alındığı
için alınan kararların gerekçelerini bilemiyoruz.
Fakat öğrenci statüsündeki Arş. Görevlileri eğer BİDEB bursiyeri değilse 1001 projesinde bursiyer olarak yer alabilirler."

İyi günler,
Rıdvan

Proje yürütücülüğü hakkında

Mesajgönderen atorbo » 23 Ara 2013, 22:03

Merhaba,
Ben bir devlet hastanesinde Tıbbi Biyokimya uzmanı olarak görev yapmaktayım, aynı zamanda doktora eğitimime devam ediyorum. 1001 kapsamında Proje yürütücüsü olabilme şartları arasında üniversite ile eğitim ve araştırma hastaneleri kapsam içine alınmış ancak, kamu kuruluşlarında lisans mezunları da yürütücü olabiliyor. Neyse lafı dolaştırmadan sorayım, devlet hastanesinde kadrolu bir uzman hekim olarak alanımla ilgili bir araştırma projesinde yürütücü olarak başvuruda bulunabilir miyim? Yoksa illa üniversite/eğitim araştırma hastanesinde mi kadrolu olmam gerekiyor.

İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.
atorbo

Re: Proje yürütücülüğü hakkında

Mesajgönderen ARDEB » 24 Ara 2013, 11:18

atorbo yazdı:Merhaba,
Ben bir devlet hastanesinde Tıbbi Biyokimya uzmanı olarak görev yapmaktayım, aynı zamanda doktora eğitimime devam ediyorum. 1001 kapsamında Proje yürütücüsü olabilme şartları arasında üniversite ile eğitim ve araştırma hastaneleri kapsam içine alınmış ancak, kamu kuruluşlarında lisans mezunları da yürütücü olabiliyor. Neyse lafı dolaştırmadan sorayım, devlet hastanesinde kadrolu bir uzman hekim olarak alanımla ilgili bir araştırma projesinde yürütücü olarak başvuruda bulunabilir miyim? Yoksa illa üniversite/eğitim araştırma hastanesinde mi kadrolu olmam gerekiyor. İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Değerli Araştırmacı,
Kamuda çalışan ve lisans mezunu olma kriterini fazlasıyla yerine getirmiş (uzman hekim) olan bir kişi olarak elbette 1001 programına başvuru yapabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Re: Başvuru Süreci ve Belgeler

Mesajgönderen Oktay » 25 Ara 2013, 18:51

Merhaba
Bu yıl Aralık sonu olmasına rağmen hala 1001 başvuruları sonuçları açıklanmadı.
Ne zaman açıklanacak acaba?

Selamlar
Oktay

Mesajgönderen ARDEB » 25 Ara 2013, 19:13

Oktay yazdı:Merhaba
Bu yıl Aralık sonu olmasına rağmen hala 1001 başvuruları sonuçları açıklanmadı.
Ne zaman açıklanacak acaba?
Selamlar

Değerli Araştırmacı,
2.Dönem sonuçları her sene Ocak Ayının ilk yarısında açıklanır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen mehmets » 30 Ara 2013, 10:33

Proje sonuclari bireysel olarak e-mail yolu ile mi bildiriliyor? Reddedilen projelerin geri bildirimleri daha once mi yapiliyor, yoksa olumlu/olumsuz butun sonuclar Ocak'in ilk yarisinda mi belli olacak? tesekkurler..
mehmets

Mesajgönderen ARDEB » 30 Ara 2013, 11:32

mehmets yazdı:Proje sonuclari bireysel olarak e-mail yolu ile mi bildiriliyor? Reddedilen projelerin geri bildirimleri daha once mi yapiliyor, yoksa olumlu/olumsuz butun sonuclar Ocak'in ilk yarisinda mi belli olacak? tesekkurler..

Değerli Araştırmacı,
Desteklenmesine karar verilen projeler Ocak ayı içerisinde, web sitemizden duyurulur. Kişilere ayrıca e-posta gönderilmez.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen muratkarabacak » 04 Oca 2014, 00:43

Merhaba,

Ben bir 1001 proje başvurusu yapmayı düşünüyorum. Şu an başlıkların altına yazdığım bilgiler doğrultusunda, projemi başvuru zamanına kadar sürekli iyileştirmeye çalışıyorum.

Şöyleki;

Konu başlığı altında neden böyle bir konu seçtiğimizi, birkaç ta atıf yaparak 1 sayfa kadar yazdım.

Kapsam başlığı altında, araştırmamızın neleri kapsadığını 2 sayfa sürecek şekilde yazdım. Şekillerle destekledim.

Literatür özeti başlığı altında iki türlü literatür verdim. İlk literatürde konunun geniş bir açıklamasını şekillerle destekleyerek verdim. Ki bu 10 sayfa kadar sürdü. Sonrasında konuyla bağlantılı çalışmaların literatürünü verdim, bu da iki sayfa kadar sürdü.

Yöntem başlığı altında kapsamı daha açık şekilde yazdım, B planlarını yazdım. Toplam 2 sayfa sürdü.

Sonrasında aklıma takılan herhangi bir durum bulunmamaktadır.

1. Sizce Literatürde konunun geniş açıklamasını vermek, kitabi bilgi verilmiş algılaması yaratır mı?
2. Aklıma gelen düşünce, literatürdeki konu açıklamasını kısarak yöntemi genişletmek. Acaba doğru mu düşünüyorum?
3. Sizce bir projenin en uzun başlığı hangisi olmalıdır?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
muratkarabacak

Mesajgönderen ARDEB » 05 Oca 2014, 01:14

muratkarabacak yazdı:Merhaba,

Ben bir 1001 proje başvurusu yapmayı düşünüyorum. Şu an başlıkların altına yazdığım bilgiler doğrultusunda, projemi başvuru zamanına kadar sürekli iyileştirmeye çalışıyorum.

Şöyleki;

Konu başlığı altında neden böyle bir konu seçtiğimizi, birkaç ta atıf yaparak 1 sayfa kadar yazdım.

Kapsam başlığı altında, araştırmamızın neleri kapsadığını 2 sayfa sürecek şekilde yazdım. Şekillerle destekledim.

Literatür özeti başlığı altında iki türlü literatür verdim. İlk literatürde konunun geniş bir açıklamasını şekillerle destekleyerek verdim. Ki bu 10 sayfa kadar sürdü. Sonrasında konuyla bağlantılı çalışmaların literatürünü verdim, bu da iki sayfa kadar sürdü.

Yöntem başlığı altında kapsamı daha açık şekilde yazdım, B planlarını yazdım. Toplam 2 sayfa sürdü.

Sonrasında aklıma takılan herhangi bir durum bulunmamaktadır.

1. Sizce Literatürde konunun geniş açıklamasını vermek, kitabi bilgi verilmiş algılaması yaratır mı?
2. Aklıma gelen düşünce, literatürdeki konu açıklamasını kısarak yöntemi genişletmek. Acaba doğru mu düşünüyorum?
3. Sizce bir projenin en uzun başlığı hangisi olmalıdır?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Değerli Araştırmacı,
Proje öneri formundaki maddelerin uzunluğu/kısalığı hakkında kesin bir kanıya varmak ve "şu bölüm uzun olmalıdır, şurası kısa tutulmalıdır" şeklinde tespitte bulunmak mümkün değildir. Uzunluk ve nitelik farklı şeylerdir. Örneğin, proje önerisinin en önemli bölümü "Özgün Değer" ile ilgili olan kısımdır. Ancak, en uzun kısım olmayabilir. Sonuç olarak, toplam 20 sayfa sınırına uyduğunuz sürece tamamen serbestçe yazabilir, uygun gördüğünüz bölümleri dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen bilgehank » 13 Oca 2014, 09:50

kabul edilen 1001 projesi için bütçe tablosu hazırlarken, eski proformalar mı kullanılmalı? Gün itibariyle, satışı döviz kuru üzerinden yapılan ürün fiyatları, başvuru zamanındaki ile aynı değil; güncel fiyat için yeni proforma alınması gerekir mi?
bilgehank

Mesajgönderen ARDEB » 13 Oca 2014, 10:13

bilgehank yazdı:kabul edilen 1001 projesi için bütçe tablosu hazırlarken, eski proformalar mı kullanılmalı? Gün itibariyle, satışı döviz kuru üzerinden yapılan ürün fiyatları, başvuru zamanındaki ile aynı değil; güncel fiyat için yeni proforma alınması gerekir mi?

Değerli Araştırmacı,
Başvuracağınız programın son başvuru tarihi ile proformanın tarihi arasında en fazla 1 yıl olmalıdır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen sevgiguney@gmail.com » 27 Oca 2014, 13:43

Sayın yetkili,
turkiye, avustralia ve hindistanda uygulamaları yapılmak uzere bir projem var fakat hangi programa basvuracagimi bilemiyorum. Bu konuda yardimlariniza ihtiyacim var. Simdiden cok tsk ederim,
sevgi.
sevgiguney@gmail.com

Mesajgönderen ARDEB » 27 Oca 2014, 19:30

sevgiguney@gmail.com yazdı:Sayın yetkili,
turkiye, avustralia ve hindistanda uygulamaları yapılmak uzere bir projem var fakat hangi programa basvuracagimi bilemiyorum. Bu konuda yardimlariniza ihtiyacim var. Simdiden cok tsk ederim,
sevgi.

Değerli Araştırmacı,
ARDEB destekli projelerde malesef yurt dışı saha çalışması için destek verilmemektedir. Yurt dışı seyahat desteği verilmektedir, ancak bu desteğin kapsamı saha çalışması/uygulama içermemekte, yalnızca proje kapsamındaki yayınların/araçıktıların/çıktıların yurt dışındaki kongre ve konferanslarda sunum yapılarak paylaşılmasını içermektedir. Bu nedenle, ARDEB projeleri kapsamında bu uygulamalarınız için destek almanız mümkün görünmemeketdir. Eğer, Hindistan'da uygulama yapmak için oradaki bir proje ekibi ile anlaşabilirseniz, diğer şartları sağlamak kaydıyla http://www.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/u ... i-programi adresinden detaylarını görebileceğiniz ikili işbirliği programına başvuru yapabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen sevgiguney@gmail.com » 27 Oca 2014, 22:58

tsk ederim,
sevgi.
sevgiguney@gmail.com

ÖncekiSonraki

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.