Mevzuat

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

Mevzuat

Mesajgönderen ARDEB » 18 Haz 2013, 12:55

1001 Programı mevzuatı ile ilgili soracağınız tüm sorular ve görüşleriniz için bu başlığı kullanabilirsiniz.
ARDEB

Re: Mevzuat

Mesajgönderen saffeterzincan » 07 Şub 2014, 15:41

merhaba ben meslek lisesi mezunuyum bir projemle destek almam için ne yapmalaıyım
saffeterzincan

Mesajgönderen ARDEB » 08 Şub 2014, 01:41

saffeterzincan yazdı:merhaba ben meslek lisesi mezunuyum bir projemle destek almam için ne yapmalaıyım

Değerli Araştırmacı,
Lise mezunları programlarımıza başvuramamaktadır. En az lisans mezuniyeti şartı aranmaktadır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen dilemhizlan » 20 Mar 2014, 18:06

Merhaba,
1001 projesi olan bir öğretim görevlisinin yurtdışında geçici süreyle bulunması veya başka bir nedenle izinli olması durumunda, projenin askıya alınması mı gerekmektedir? Yoksa yürütücülüğü proje ekibinde bir araştırmacı varsa ona, yoksa başka konu uzmanı bir kişiye bu süre için devredebilir mi acaba?

Yardımınız için teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.
dilemhizlan

Mesajgönderen ARDEB04 » 21 Mar 2014, 11:46

dilemhizlan yazdı:Merhaba,
1001 projesi olan bir öğretim görevlisinin yurtdışında geçici süreyle bulunması veya başka bir nedenle izinli olması durumunda, projenin askıya alınması mı gerekmektedir? Yoksa yürütücülüğü proje ekibinde bir araştırmacı varsa ona, yoksa başka konu uzmanı bir kişiye bu süre için devredebilir mi acaba?

Yardımınız için teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

Değerli Araştırmacı,
Böyle durumlarda gerekçelerinizi bir dilekçe ile ilgili gruba sunmalısınız. Grup durumu değerlendirerek karar verecektir. Yeni bir yürütücü görevlendirebilir ya da proje yürürlükten kaldırılabilir.

Saygılarımızla.
ARDEB04

Mesajgönderen SER » 30 Mar 2014, 01:19

Sayın ARDEB uzmanı,
"Kongre/konferans katılımından önce projenizin yürütüldüğü Araştırma Destek Grubu'ndan onay almanız gerekmektedir" demiştiniz. Birkaç sorum olacak: 1) Bu onay için pts ne yüklenmesi gereken belgeler var mı? Mesela kongreyi düzenleyen sorumludan sunumun kabul edildiğine dair mektup isteyip sisteme yüklemek gerekli midir? 2) Projedeki ödenekten faydalanabilmek için gönderilen bildiriyi bizzat sunmak şartı var mıdır? Herhangi bir sunum yapmadan bilgilenmek amacıyla kongreye katılabilir miyiz? Örneğin, proje konusundan ortak hazırlanan bildiriyi bursiyer veya araştırmacı sunduğu takdirde proje yürütücüsünün de kongre katılım masrafları proje bütçesinden ödenebilir mi?
S. Erdem
SER

Mesajgönderen ARDEB » 08 Nis 2014, 09:39

SER yazdı:Sayın ARDEB uzmanı,
"Kongre/konferans katılımından önce projenizin yürütüldüğü Araştırma Destek Grubu'ndan onay almanız gerekmektedir" demiştiniz. Birkaç sorum olacak: 1) Bu onay için pts ne yüklenmesi gereken belgeler var mı? Mesela kongreyi düzenleyen sorumludan sunumun kabul edildiğine dair mektup isteyip sisteme yüklemek gerekli midir? 2) Projedeki ödenekten faydalanabilmek için gönderilen bildiriyi bizzat sunmak şartı var mıdır? Herhangi bir sunum yapmadan bilgilenmek amacıyla kongreye katılabilir miyiz? Örneğin, proje konusundan ortak hazırlanan bildiriyi bursiyer veya araştırmacı sunduğu takdirde proje yürütücüsünün de kongre katılım masrafları proje bütçesinden ödenebilir mi?
S. Erdem

Değerli Araştırmacı,
1) Elinizde belge varsa yüklemeniz sizin avantajınızadır. Zorunlu değildir.
2) Bildiri sunmadan da kongreye katılabilirsiniz. Bildiri sunma şartı yoktur. Proje ekibinde bulunan herkes (danışmanlar hariç) katılım giderlerini proje bütçesindeki seyahat kaleminden karşılayabilir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen türkce » 24 Nis 2014, 12:38

Merhaba,

hazırlanması aşamasında maddi-manevi desteğimin çok olduğu bir projede araştırmacı olarak bulunmaktayım. Proje yöneticisinin ikazlarıma rağmen devam eden bazı davranışları nedeniyle projeden ayrılmak istedim, ancak tarafınızla yaptığım telefon görüşmesinde ancak proje yöneticisinin bizi projeden çıkarma yetkisi olduğunu öğrendim. Proje yöneticisine bu durumu ilettim. Kendisi ve proje ekibindeki diğer kişiler bu durumun akademik kariyerim için uygun olmayacağı gerekçesiyle beni ikna ettiler. Proje yöneticisinin tacizleri devam etmekte ve beni sürekli saf dışı bırakıyor. Bir keresinde proje ekibinden bir arkadaş için proje yöneticisi "bu projenin yöneticisi benim, çalıştığı halde proje ara raporunda çalışmadığını beyan eder, daha sonra da projeden çıkarırım" demişti. Şimdi aynı tutumu benim için de yapacağını düşünüyorum. Bu durumda haklarımız nelerdir?
Bir diğer sorum, proje yazarken mutlaka bir ekip mi oluşturmalıyız? Tek başımıza proje veremez miyiz? Danıştığım iş arkadaşlarım, ekip olması durumunda projenin desteklenme olasılığının arttığını söylüyorlar. Bu vb çeşitli nedenlerle henüz proje veremedim. Çünkü hiç tanımadığınız kişilerle ekip oluşturmak çok zor.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
türkce

Mesajgönderen ARDEB04 » 29 Nis 2014, 09:24

türkce yazdı:Merhaba,

hazırlanması aşamasında maddi-manevi desteğimin çok olduğu bir projede araştırmacı olarak bulunmaktayım. Proje yöneticisinin ikazlarıma rağmen devam eden bazı davranışları nedeniyle projeden ayrılmak istedim, ancak tarafınızla yaptığım telefon görüşmesinde ancak proje yöneticisinin bizi projeden çıkarma yetkisi olduğunu öğrendim. Proje yöneticisine bu durumu ilettim. Kendisi ve proje ekibindeki diğer kişiler bu durumun akademik kariyerim için uygun olmayacağı gerekçesiyle beni ikna ettiler. Proje yöneticisinin tacizleri devam etmekte ve beni sürekli saf dışı bırakıyor. Bir keresinde proje ekibinden bir arkadaş için proje yöneticisi "bu projenin yöneticisi benim, çalıştığı halde proje ara raporunda çalışmadığını beyan eder, daha sonra da projeden çıkarırım" demişti. Şimdi aynı tutumu benim için de yapacağını düşünüyorum. Bu durumda haklarımız nelerdir?
Bir diğer sorum, proje yazarken mutlaka bir ekip mi oluşturmalıyız? Tek başımıza proje veremez miyiz? Danıştığım iş arkadaşlarım, ekip olması durumunda projenin desteklenme olasılığının arttığını söylüyorlar. Bu vb çeşitli nedenlerle henüz proje veremedim. Çünkü hiç tanımadığınız kişilerle ekip oluşturmak çok zor.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,
Projelerde tüm sorumluluk yürütücüye verilmiş durumdadır ancak bu gibi durumlarda ilgili gruba yazı yazarak yaşadığınız problemi bildirebilirsiniz. Probleminiz değerlendirilerek en uygun şekilde çözüme kavuşturulmaya çalışılır.
Ayrıca sadece proje yürütücüsünün bulunduğu bir çok proje yürütülmektedir. Bir ekip oluşturma zorunluluğunuz yoktur.

Saygılarımızla.
ARDEB04

Mesajgönderen a.yurdakul » 20 May 2014, 14:30

merhaba 1001 nolu desteğin kapsamı nedir. sınıf öğretmeni ve aynı zamnda y. lisans öğrencisi olarak eğitim alanında bir projemi 1001 başlığı altında sunabilir miyim? ayrıca 1001 nolu proje desteklerine başvuru ne zaman başlıyor?
a.yurdakul

Mesajgönderen ARDEB » 21 May 2014, 09:44

a.yurdakul yazdı:merhaba 1001 nolu desteğin kapsamı nedir. sınıf öğretmeni ve aynı zamnda y. lisans öğrencisi olarak eğitim alanında bir projemi 1001 başlığı altında sunabilir miyim? ayrıca 1001 nolu proje desteklerine başvuru ne zaman başlıyor?

Değerli Araştırmacı,
1001 programı kapsamında, yılda 2 dönem halinde başvuru alınmaktadır. Dönem tarihleri ile ilgili bilgi http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... -tarihleri adresinde mevcuttur. http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... -tarihleri adresinde yer alan amaca yönelik olan ve ar-ge içeren özgün projelerinizi bu program altında TÜBİTAK'a iletebilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen leventsah » 08 Tem 2014, 12:00

Sayin Yetkili,

‘Bilgi ve İletişim Teknolojileri’ alanında ‘1003- Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’ çerçevesinde açılan ‘BT0401-İnsan Beyni’ çağrısına sundugum projem 1. asamayi gecmisti. Ancak, 2. asama icin gerekli olan etik kurulu belgesini zamaninda alamadigim icin 2. asamaya basvuramamistim. Bu projemi tekrar degerlendirmek istiyorum. Bunun icin ne tur imkanlarim var? Hangi programa katilmal daha uygundur ve nasil basvuramaliyim?

Tesekkurler.
leventsah

Mesajgönderen ARDEB » 08 Tem 2014, 13:50

leventsah yazdı:Sayin Yetkili,

‘Bilgi ve İletişim Teknolojileri’ alanında ‘1003- Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’ çerçevesinde açılan ‘BT0401-İnsan Beyni’ çağrısına sundugum projem 1. asamayi gecmisti. Ancak, 2. asama icin gerekli olan etik kurulu belgesini zamaninda alamadigim icin 2. asamaya basvuramamistim. Bu projemi tekrar degerlendirmek istiyorum. Bunun icin ne tur imkanlarim var? Hangi programa katilmal daha uygundur ve nasil basvuramaliyim?

Tesekkurler.

Değerli Araştırmacı,
Projenizi revize ederek başka bir destek programı altında tekrar sunabilirsiniz. Her programın kendine özel başvuru koşulları bulunmaktadır. Programlarımız arasında dilediğiniz programa, başvuru koşullarına uymanız şartıyla, projenizi sunabilir ve başvurunuz revize proje niteliğinde olduğu için, önceki başvurunuz (1003) ile sistem üzerinde ilişkilendirmek suretiyle başvurunuzu yapabilirsiniz. Programa özel şartları web sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Programların kendilerine ait belirlenmiş bilimsel alanları bulunmamaktadır. Her programa (çağrı özelinde belirtilen bilimsel alanlar hariç) her bilimsel alandan proje alınmaktadır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen edaakar » 08 Tem 2014, 23:31

100 proje kapsamında Kongre/konferans katılımı proje süresinde mi yapılmalıdır? Proje bitim tarihinden sonra kongre katılım ödemesi yapılmamakta mıdır?
Teşekkürler...
edaakar

Mesajgönderen ARDEB » 09 Tem 2014, 11:47

edaakar yazdı:100 proje kapsamında Kongre/konferans katılımı proje süresinde mi yapılmalıdır? Proje bitim tarihinden sonra kongre katılım ödemesi yapılmamakta mıdır?
Teşekkürler...

Değerli Araştırmacı,
Proje süresi içerisinde yapılmalıdır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen nihan.eryilmaz » 21 Tem 2014, 09:21

Sayın ilgili,

TÜBİTAK 1001 programının websitesinde ve mevzuatında şöyle bir ifade geçmektedir “Yurtdışı araştırmacıların projede yer alabilme koşulları ve bu kişilere yapılabilecek ödemelerle ilgili kurallar aşağıda sıralanmıştır: Desteklenen projelerde, her ziyarette yol dahil 30 gün veya daha uzun sürelerle projede görev almak şartıyla, yurtdışında ikamet eden yabancı/TC uyruklu araştırmacılar, yasal yükümlülükleri projenin yürütüldüğü kuruluşa ait olmak üzere araştırmacı olarak görev alabilirler.” Buradan 1001 projelerinde yurtdışı araştırmacı çalıştırılabileceği sonucuna varılmaktadır.

Ancak yine aynı mevzuatta şöyle bir cümle daha yazmaktadır “Türkiye’de ikamet etmeyen T.C vatandaşları ile yabancı uyruklu bilim insanları projelerde yürütücü veya araştırmacı olarak yer alamazlar. Danışmanlar için ikamet şartı aranmaz.”

Bu iki ifade birbiri ile çeliştiğinden emin olamak için sizden yazılı teyit almak istedik, 1001 projelerinde yeni mevzuata göre yurtdışından araştırmacı çalıştırabiliyor muyuz? Yukarıda geçen 30 gün ve üzeri süre kısıtı hala geçerli midir?

İlginiz için teşekkür ederiz,
nihan.eryilmaz

Mesajgönderen ARDEB04 » 21 Tem 2014, 15:25

nihan.eryilmaz yazdı:Sayın ilgili,

TÜBİTAK 1001 programının websitesinde ve mevzuatında şöyle bir ifade geçmektedir “Yurtdışı araştırmacıların projede yer alabilme koşulları ve bu kişilere yapılabilecek ödemelerle ilgili kurallar aşağıda sıralanmıştır: Desteklenen projelerde, her ziyarette yol dahil 30 gün veya daha uzun sürelerle projede görev almak şartıyla, yurtdışında ikamet eden yabancı/TC uyruklu araştırmacılar, yasal yükümlülükleri projenin yürütüldüğü kuruluşa ait olmak üzere araştırmacı olarak görev alabilirler.” Buradan 1001 projelerinde yurtdışı araştırmacı çalıştırılabileceği sonucuna varılmaktadır.

Ancak yine aynı mevzuatta şöyle bir cümle daha yazmaktadır “Türkiye’de ikamet etmeyen T.C vatandaşları ile yabancı uyruklu bilim insanları projelerde yürütücü veya araştırmacı olarak yer alamazlar. Danışmanlar için ikamet şartı aranmaz.”

Bu iki ifade birbiri ile çeliştiğinden emin olamak için sizden yazılı teyit almak istedik, 1001 projelerinde yeni mevzuata göre yurtdışından araştırmacı çalıştırabiliyor muyuz? Yukarıda geçen 30 gün ve üzeri süre kısıtı hala geçerli midir?

İlginiz için teşekkür ederiz,

Değerli Araştırmacı,
Yukarıda bahsetmiş olduğunuz iki ifade de doğrudur.
“Türkiye’de ikamet etmeyen T.C vatandaşları ile yabancı uyruklu bilim insanları projelerde yürütücü veya araştırmacı olarak yer alamazlar. Danışmanlar için ikamet şartı aranmaz.” ifadesi yürütücü ve araştırmacı görevi için geçerlidir ancak yurt dışı araştırmacılık ayrı bir görev durumudur.

Dolayısıyla 1001 projelerinize yurt dışı araştırmacı eklemenizin önünde bir sakınca bulunmamaktadır ve 30 gün kısıtı geçerlidir.

Saygılarımızla.
ARDEB04

Mesajgönderen METİN » 22 Ağu 2014, 16:33

Merhaba
1001 nolu destek projesi başvurusu sırasında;

1) proje ekibinin tamamının ismini zikretmek zorundamıyız? Örneğin bir adet doktora sonrası bursiyer (isimsiz) belirtsek projenin kabul edilmesi durumunda en geç hangi tarihte bu kişinin ismini TÜBİTAK'a bildirmek zorundayız?

2) Hak sahipliği beyan formunda, proje yazımında katkısı bulunan ancak proje ekibine dahil olmayan birisine hak sahipliği vermek söz konusu olabilir mi? Cevap everse hangi oranda verilebilir?

Teşekkürler.
METİN

Mesajgönderen ARDEB » 22 Ağu 2014, 17:24

METİN yazdı:Merhaba
1001 nolu destek projesi başvurusu sırasında;
1) proje ekibinin tamamının ismini zikretmek zorundamıyız? Örneğin bir adet doktora sonrası bursiyer (isimsiz) belirtsek projenin kabul edilmesi durumunda en geç hangi tarihte bu kişinin ismini TÜBİTAK'a bildirmek zorundayız?
2) Hak sahipliği beyan formunda, proje yazımında katkısı bulunan ancak proje ekibine dahil olmayan birisine hak sahipliği vermek söz konusu olabilir mi? Cevap evetse hangi oranda verilebilir?
Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,
1) Proje yürütücüsü, araştırmacı ve danışmanlar girilmelidir. Ancak, bursiyerler boş olarak girilebilir. Sonradan bursiyer bulduğunuzda TÜBİTAK'ı ilk gelişme raporunda bilgilendirirsiniz.
2) Verilebilir. Oranını siz belirlersiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen muallim » 01 Eyl 2014, 09:57

Sayın yetkili

1. 1001 projesine başvurup destek alma hakkını kazananların firma kurması zorunlu mu?
2. Proje desteği alıp firmasını kuran kişiler proje bitiminden sonra tekrar aynı firma ile 1001 projesine başvuru yapabilirler mi?

Kolay gelsin.
muallim

Sonraki

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.