İzin Belgeleri

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

İzin Belgeleri

Mesajgönderen ARDEB » 18 Haz 2013, 12:55

1001 Programına başvururken alınacak Etik kurul Belgesi, Yasal İzin Belgesi veya Özel İzin Belgesi hakkında soracağınız tüm sorular ve görüşleriniz için bu başlığı kullanabilirsiniz.
ARDEB

Re: İzin Belgeleri

Mesajgönderen kdrkrn » 14 Ağu 2013, 13:18

Sayın Yetkili, Karıncaların dağılımlarını belirlemek amacıyla 1001 projesi yapmak istiyoruz. Tübitak'ın ilgili sayfasında bulunan Yasal/Özel İzin Belgesi kısmında bulunan ayrıntılı bilgide 24. Maddede "Çevre Kanunu ve Biyoçeşitlilik Sözleşmesi gereği, tüm Türkiye kapsamında, doğadan her türlü biyolojik materyalin (bitki, hayvan, mikroorganizma vb.) veya biyolojik materyal içeren numunelerin toplanması için İzin belgesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden edinilmelidir". ibaresi bulunmaktadır. Daha önce aynı konu ile iki kez Tübitak projesi yaptık ve bu tür bir belge almadık. Bu yeni bir uygulama mıdır yoksa karıncalar gibi tehlike altında olmayan hayvan grupları için eskiden olduğu gibi bu izni almak gerekli değil midir?

Teşekkür ederiz.
kdrkrn

Mesajgönderen ARDEB » 19 Ağu 2013, 23:29

kdrkrn yazdı:Sayın Yetkili, Karıncaların dağılımlarını belirlemek amacıyla 1001 projesi yapmak istiyoruz. Tübitak'ın ilgili sayfasında bulunan Yasal/Özel İzin Belgesi kısmında bulunan ayrıntılı bilgide 24. Maddede "Çevre Kanunu ve Biyoçeşitlilik Sözleşmesi gereği, tüm Türkiye kapsamında, doğadan her türlü biyolojik materyalin (bitki, hayvan, mikroorganizma vb.) veya biyolojik materyal içeren numunelerin toplanması için İzin belgesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden edinilmelidir". ibaresi bulunmaktadır. Daha önce aynı konu ile iki kez Tübitak projesi yaptık ve bu tür bir belge almadık. Bu yeni bir uygulama mıdır yoksa karıncalar gibi tehlike altında olmayan hayvan grupları için eskiden olduğu gibi bu izni almak gerekli değil midir?

Teşekkür ederiz.

Değerli Araştırmacı,
Tarafınızdan ifade edildiği üzere, TÜBİTAK’ın ilgili web sayfasında bulunan Yasal/Özel İzin Belgesi kısmında bulunan ayrıntılı bilgide 24. Maddede "Çevre Kanunu ve Biyoçeşitlilik Sözleşmesi gereği, tüm Türkiye kapsamında, doğadan her türlü biyolojik materyalin (bitki, hayvan, mikroorganizma vb.) veya biyolojik materyal içeren numunelerin toplanması için İzin belgesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden edinilmelidir" ibaresi bulunmaktadır. Doğada yapılan çalışmalarla ilgili Bakanlıkların mevcut yasa/yönetmelik ve mevzuatlarının yanında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çevre Kanunu ve Biyoçeşitlilik Sözleşmesi çalışmalarının halen devam ettiği bilinmektedir. Bu durumda, gelecekte doğada yapılacak her tür çalışmanın içeriği hakkında ilgili Bakanlığın izninin alınması gerekebilir. Ayrıca, karıncalar ile ilgili yapılması planlanan bahsi geçen çalışma için çalışılacak bölgelerin niteliğine göre de izin belgesi/belgeleri gerekebileceğine de dikkat edilmelidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ahmetoguz » 20 Ağu 2013, 12:46

Sayın Yetkili,
Hazırladığım proje için bakanlıktan gereken izin belgelerini aldım. Fakat etik kurul iznim başvuru aşamasında. Etik kurul (deney hayvanları) izin belgesinin online başvuru haricinde basılı kopya ile birlikte gönderilmesi TUBITAK tarafından kabul edilebilir mi?
ahmetoguz

Mesajgönderen pharmak » 21 Ağu 2013, 12:20

Merhabalar,

Etik kurula başvuru yaparken yapacağımız 1001 çalışmasının yalnız in vivo kısmını düşünerek bir başlık koyduk. Yani 1001 projemizin in vivo kısmıyla etik kurulunki aynı ancak araştırma başlıkları dolayısıyla farklı. Bu iki başlığın aynı olması kesin gerekiyor mu? Etik kurula başvururken in vitro deneyler ile ilgili olan kısmıda başlığa koysam in vivo çalışmadan farklı çalışmalar yürütüyorum gibi gözükmez mi? Bu şekilde etik kurulu onayı aldıysak ve 1001 için aynı başlığı çok dar anlamda ve sadece in vivoyu ilgilendirdiği için kullanamıyorsak bir çözüm yöntemi var mıdır? Teşekkürler.
pharmak

Mesajgönderen ozenkosmo » 21 Ağu 2013, 17:43

Sayın yetkili,
programa başvuruda istemekte olduğunuz izin yazısı için (34. madde http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... _07_13.pdf) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi genel müdürülüğüne dilekçe ile başvuruda bulundum. Nisan 2013'de yapmış olduğum bu başvuruya bakanlık çok ilgiyle yaklaştı. Beni arayarak projemin çok ilgilerini çektiğini, çok güzel bir proje olduğunu, kendilerine giderek sunuş yapıp yapamayacağımı sordular. Gittim, birkaç birim uzmanlarından oluşan bir ekiple beni ağırladılar ve ne istediğimi sordular (veri veya destek istediğim konusunda bir algı oluşmuştu anlaşılan). Kendilerine su numunesi almak ve izleme yapabilmek için izin istediğimi belirttiğimde, izin belgesini yazacaklarını belirterek beni uğurladılar.
İzin yazımın gelmemesi üzerine 3 hafta kadar önce bakanlıktaki iletişime geçen uzman arkadaşlara yazımın sonucunu sorduğumda bana izin yazısını kendi birimlerinin veremediğini, Milli parklar biriminin izin verebileceğini belirttiler. Kendilerine benden 2 hafta önce izin belgesi talebiyle başvuran meslektaşıma Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden izin belgesi geldiğini, TÜBİTAK'ın ilgili linkleriyle Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden izin belgesi istediğini hatırlattığımda birşey yapamayacaklarını, yazımı ileteceklerini belirttiler.
Şuan izin talebinde bulunmuş olduğum yazım kayıp. İki haftadır uzmanlara ulaşmaya çalışıyorum, ya izindeler ya açmıyorlar telefonları.Bana sundukları çözüm önerisi Milli parklara izin talebiyle başvurmam oldu.
Sizin sitenizde (linkte 34. madde http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... _07_13.pdf) belirtildiği üzere başvurumu Su Yönetimi Genel Müdürlüğüne yapmam gerekiyor. Ama aslı istediğiniz birime yazılmış olan yazıma cevap alamıyorum.
Bu duruma çözüm önerinizi alabilir miyim?
ozenkosmo

Mesajgönderen ARDEB01 » 22 Ağu 2013, 17:06

ahmetoguz yazdı:Sayın Yetkili,
Hazırladığım proje için bakanlıktan gereken izin belgelerini aldım. Fakat etik kurul iznim başvuru aşamasında. Etik kurul (deney hayvanları) izin belgesinin online başvuru haricinde basılı kopya ile birlikte gönderilmesi TUBITAK tarafından kabul edilebilir mi?

Değerli Araştırmacı,

Eğer belge ile ilgili işlemler tamamlanmaz ve belgeyi online proje başvurusuna ekleyemezseniz, Etik Kurul Onay Belgesi'nin aslı ya da aslı gibidir onaylı kopyasının en geç ilgili programın son başvuru tarihinden sonraki 1 hafta içinde ARDEB'e iletmeniz gerekmektedir.

Saygılarımızla
ARDEB01

Mesajgönderen ARDEB01 » 22 Ağu 2013, 17:16

pharmak yazdı:Merhabalar,

Etik kurula başvuru yaparken yapacağımız 1001 çalışmasının yalnız in vivo kısmını düşünerek bir başlık koyduk. Yani 1001 projemizin in vivo kısmıyla etik kurulunki aynı ancak araştırma başlıkları dolayısıyla farklı. Bu iki başlığın aynı olması kesin gerekiyor mu? Etik kurula başvururken in vitro deneyler ile ilgili olan kısmıda başlığa koysam in vivo çalışmadan farklı çalışmalar yürütüyorum gibi gözükmez mi? Bu şekilde etik kurulu onayı aldıysak ve 1001 için aynı başlığı çok dar anlamda ve sadece in vivoyu ilgilendirdiği için kullanamıyorsak bir çözüm yöntemi var mıdır? Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

Etik Kurul Onay Belgesinde yer alan proje başlığı ile proje önerisinde belirtilen proje başlığı aynı olmalıdır.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bknz:"http://tubitak.gov.tr/sites/default/files/etik_onay_bilgi_notu_23_07_13.pdf"

Saygılarımızla
ARDEB01

Mesajgönderen ARDEB01 » 23 Ağu 2013, 11:25

ozenkosmo yazdı:Sayın yetkili,
programa başvuruda istemekte olduğunuz izin yazısı için (34. madde http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... _07_13.pdf) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi genel müdürülüğüne dilekçe ile başvuruda bulundum. Nisan 2013'de yapmış olduğum bu başvuruya bakanlık çok ilgiyle yaklaştı. Beni arayarak projemin çok ilgilerini çektiğini, çok güzel bir proje olduğunu, kendilerine giderek sunuş yapıp yapamayacağımı sordular. Gittim, birkaç birim uzmanlarından oluşan bir ekiple beni ağırladılar ve ne istediğimi sordular (veri veya destek istediğim konusunda bir algı oluşmuştu anlaşılan). Kendilerine su numunesi almak ve izleme yapabilmek için izin istediğimi belirttiğimde, izin belgesini yazacaklarını belirterek beni uğurladılar.
İzin yazımın gelmemesi üzerine 3 hafta kadar önce bakanlıktaki iletişime geçen uzman arkadaşlara yazımın sonucunu sorduğumda bana izin yazısını kendi birimlerinin veremediğini, Milli parklar biriminin izin verebileceğini belirttiler. Kendilerine benden 2 hafta önce izin belgesi talebiyle başvuran meslektaşıma Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden izin belgesi geldiğini, TÜBİTAK'ın ilgili linkleriyle Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden izin belgesi istediğini hatırlattığımda birşey yapamayacaklarını, yazımı ileteceklerini belirttiler.
Şuan izin talebinde bulunmuş olduğum yazım kayıp. İki haftadır uzmanlara ulaşmaya çalışıyorum, ya izindeler ya açmıyorlar telefonları.Bana sundukları çözüm önerisi Milli parklara izin talebiyle başvurmam oldu.
Sizin sitenizde (linkte 34. madde http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... _07_13.pdf) belirtildiği üzere başvurumu Su Yönetimi Genel Müdürlüğüne yapmam gerekiyor. Ama aslı istediğiniz birime yazılmış olan yazıma cevap alamıyorum.

Değerli Araştırmacı,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ilgili Dairesi’ne yaptığınız başvurunun karşılığı alınan izin belgesini başvurunuza ekleyerek Kurumumuza sunmanız gerekmektedir. Proje kapsamında su numunesi alınması İlgili Bakanlık yönetmeliklerine göre izne tabii olduğundan yasal izin belgesinin başvuruya eklenmemesi durumunda proje önerisini değerlendirmeye almamız mümkün olamamaktadır. Başınıza gelen bu talihsiz durumu için üzgünüz ancak, Yasal İzin alınması tamamen ilgili Bakanlıkların zorunlu tuttuğu bir uygulamadır.

Saygılarımızla
ARDEB01

Mesajgönderen ozenkosmo » 23 Ağu 2013, 14:10

ARDEB01 yazdı:

Değerli Araştırmacı,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ilgili Dairesi’ne yaptığınız başvurunun karşılığı alınan izin belgesini başvurunuza ekleyerek Kurumumuza sunmanız gerekmektedir. Proje kapsamında su numunesi alınması İlgili Bakanlık yönetmeliklerine göre izne tabii olduğundan yasal izin belgesinin başvuruya eklenmemesi durumunda proje önerisini değerlendirmeye almamız mümkün olamamaktadır. Başınıza gelen bu talihsiz durumu için üzgünüz ancak, Yasal İzin alınması tamamen ilgili Bakanlıkların zorunlu tuttuğu bir uygulamadır.

Saygılarımızla

Burada "ilgili daire"den kastınızı açailir misiniz?
Başvuruda sunacağımız izin belgesinin alınacağı daire TÜBİTAK'ın web aderesinde listelediği(link) daire (Su yönetimi) midir, yoksa bakanlığın kendi içinde aldığı karara göre belirlediği daire (doğa koruma ve milli parklar) midir?
Yani doğa koruma ve milli parklar kendilerine iletilen talebime cevaben izin verdiklerinde bu başvurumu geçerli sayacak mıdır?

(linkte 34. madde http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... _07_13.pdf)
ozenkosmo

Yasal/Özel İzin Belgesi

Mesajgönderen ebceyhan » 27 Ağu 2013, 14:15

Sayın İlgili,

Daha önce yapmış olduğumuz başvurumuz, yasal/özel izin belgesinin olmamasından dolayı iade edildi. Yeniden başvuru yapacağız. Burada iki sorum olacak,

1- Etik belgesinde proje başlığında değişiklik yaptık. İçerik aynı olacak. Bu durumda yeni bir başvuru mu yapmamız gerekiyor yoksa eski başvuruyu güncellesek yeterli mi?

2- Bulunduğumuz fakültedeki gönüllülerden parmak izi görüntüsünü alarak inceleyeceğiz. Bunun için Yasal/Özel İzin belgesini hangi birimden almamız gereklidir?

Teşekkürler.
ebceyhan

Re: Yasal/Özel İzin Belgesi

Mesajgönderen ARDEB01 » 27 Ağu 2013, 14:47

ebceyhan yazdı:Sayın İlgili,

Daha önce yapmış olduğumuz başvurumuz, yasal/özel izin belgesinin olmamasından dolayı iade edildi. Yeniden başvuru yapacağız. Burada iki sorum olacak,

1- Etik belgesinde proje başlığında değişiklik yaptık. İçerik aynı olacak. Bu durumda yeni bir başvuru mu yapmamız gerekiyor yoksa eski başvuruyu güncellesek yeterli mi?

2- Bulunduğumuz fakültedeki gönüllülerden parmak izi görüntüsünü alarak inceleyeceğiz. Bunun için Yasal/Özel İzin belgesini hangi birimden almamız gereklidir?

Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

1. Etik Kurul Onay Belgesinde yer alan proje başlığı ile proje önerisinde belirtilen proje başlığı aynı olmalıdır.Belgenin onay tarihi proje son başvuru tarihi itibarıyla 2 (iki) yılı aşmamış olmalıdır.

2. İnsanlardan parmak izi alınması durumunda İnsan Araştırmaları Etik Kurul Onay Belgesinin alınması gerekmektedir. Detaylı bilgi için bknz: http://tubitak.gov.tr/sites/default/fil ... _07_13.pdf

Saygılarımızla
ARDEB01

Mesajgönderen ARDEB01 » 27 Ağu 2013, 15:07

ozenkosmo yazdı:
ARDEB01 yazdı:

Değerli Araştırmacı,

Saygılarımızla

Burada "ilgili daire"den kastınızı açailir misiniz?
Başvuruda sunacağımız izin belgesinin alınacağı daire TÜBİTAK'ın web aderesinde listelediği(link) daire (Su yönetimi) midir, yoksa bakanlığın kendi içinde aldığı karara göre belirlediği daire (doğa koruma ve milli parklar) midir?
Yani doğa koruma ve milli parklar kendilerine iletilen talebime cevaben izin verdiklerinde bu başvurumu geçerli sayacak mıdır?

(linkte 34. madde http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... _07_13.pdf)

Değerli araştırmacı,

İzin alınması gereken kurum Orman ve Su İşleri Bakanlığının Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'dür. Ancak, projenizin kapsamında alınacak su numunesinin nereden alınacağı, alınacak bölgenin milli park/özel koruma bölgesi vb. olması gibi durumlara göre yasal izin belgesinin alınacağı yetkili Kurum değişebilir. O nedenle ilk başvurunuz sonucunda sizi Doğa Koruma ve Milli Parklar birimine yönlendirdikleri için ve ilgili Kurum proje önerinizin kapsamını inceleyerek bu duruma karar verdiği için o birimden alınacak yasal izin belgesini başvurunuza ekleyebilirsiniz. Ancak, bu durumu anlatan bir dilekçeyi öneriye eklemeniz faydalı olabilir.
ARDEB01

Mesajgönderen ebceyhan » 27 Ağu 2013, 16:21

ARDEB01 yazdı:

Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

1. Etik Kurul Onay Belgesinde yer alan proje başlığı ile proje önerisinde belirtilen proje başlığı aynı olmalıdır.Belgenin onay tarihi proje son başvuru tarihi itibarıyla 2 (iki) yılı aşmamış olmalıdır.

2. İnsanlardan parmak izi alınması durumunda İnsan Araştırmaları Etik Kurul Onay Belgesinin alınması gerekmektedir. Detaylı bilgi için bknz: http://tubitak.gov.tr/sites/default/fil ... _07_13.pdf

Saygılarımızla

Bulunduğumuz kurumda İnsan Araştırmaları Etik Kurulu yok. Bunun yerine Kurum Etik Komisyonu Onay belgesi yeterli midir?

Bir de Yasal/Özel İzin Belgesi gerekli midir? Gerekliyse fakültede yapacağımız araştırma için hangi kurumdan ve/veya birimden bu belge alınacaktır.

Teşekkürler.
ebceyhan

Mesajgönderen ARDEB01 » 27 Ağu 2013, 17:08

ebceyhan yazdı:
ARDEB01 yazdı:

Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

Saygılarımızla

Bulunduğumuz kurumda İnsan Araştırmaları Etik Kurulu yok. Bunun yerine Kurum Etik Komisyonu Onay belgesi yeterli midir?

Bir de Yasal/Özel İzin Belgesi gerekli midir? Gerekliyse fakültede yapacağımız araştırma için hangi kurumdan ve/veya birimden bu belge alınacaktır.

Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

Yasal/Özel İzin belgesi gerekli değil. Kurumunuzda İnsan Arş. Etik Kurulu yoksa kurumunuza en yakın üniversitenin İnsan Arş. Etik Kurulundan onaylı belge almanız yeterlidir.

Saygılarımızla
ARDEB01

Mesajgönderen nurikunter » 28 Ağu 2013, 17:43

sayın yetkili;
araştırmamda bireylere sadece anket ve mülakat uygulayacağım. bu durumda insan araştırmaları etik kurulu onay belgesi gerekli midir?
teşekkürler
nurikunter

Mesajgönderen ARDEB » 29 Ağu 2013, 18:38

nurikunter yazdı:sayın yetkili;
araştırmamda bireylere sadece anket ve mülakat uygulayacağım. bu durumda insan araştırmaları etik kurulu onay belgesi gerekli midir?
teşekkürler

Değerli Araştırmacı,
Web sayfamızda İnsan ve hayvan araştırmaları için “Etik Kurul Onay Belgesi” ile ilgili detaylı bir bilgi notu bulunmaktadır. Bu bilgi notunu incelemeniz büyük önem arzetmektedir (http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... _07_13.pdf). Bununla birlikte, bireylerle yapılacak anket ve mülakat uygulamasında sorulan soruların etik durumu için mutlaka insan araştırmaları etik kurulundan yürütücü adına, ilgili proje için “Etik Kurul Onay Belgesi” alınması gerekmektedir. Belgenin düzgün hazırlanması, orijinal veya onaylı olması son derece önemlidir. Bu nedenle bilgi notunun detaylıca incelenmesi son derece önemlidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ulkusayin » 02 Eyl 2013, 23:21

Sayın yetkili,
Jeolojik örneklerin (toprak ve göl kabuğu) tarihlendirilmesi konulu bir proje vereceğiz. Toprak örnekleri için Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) den izin almamız gerektiğini öğrendik. Fakat TAGEM bu belgeyi projemizin kabul edilmesi durumunda verebileceklerini söyledi. TAGEm ile TUBİTAK arasında bu konu ile ilgili bir protokol olduğundan ve projesi kabul edilen kişilere otomatik olarak izin belgelerinin hazırlandığından bahsettiler. Bu durumla ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorum. Eğer durum bu şekilde ise biz projemizi sisteme online yüklerken izin belgesi gerekiyor sorusuna evet deyip belgeyi yükleme kısmına herhangi bir belge yüklemeyecekmiyiz?? Bu nasıl olacak?? Projenin bu nedenle reddi söz konusu olur mu?? Ne yapmamız gerekiyor?? Teşekkürler. Not: Jeolojik kabuklar için belge gerekiyor mu??
ulkusayin

Mesajgönderen pharmak » 03 Eyl 2013, 11:46

Merhabalar,
Öncelikle her mesaja olabildiğince hızlı cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Etik kurul ile ilgili olarak sormak istediğim:
Etik kurul başvurusu yaptığımız ana etik kurul raporunu da TUBITAK'a iletiyor muyuz? yoksa sadece tek sayfa olan etik kurul onay yazısı ile kimlerin katıldığını gösteren ekini mi gönderiyoruz? TUBITAK etik kurula hangi raporla başvuruda bulunduğumuzu istiyor mu?

Teşekkür ederim.
pharmak

Mesajgönderen ARDEB » 03 Eyl 2013, 12:42

pharmak yazdı:Merhabalar,
Öncelikle her mesaja olabildiğince hızlı cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Etik kurul ile ilgili olarak sormak istediğim:
Etik kurul başvurusu yaptığımız ana etik kurul raporunu da TUBITAK'a iletiyor muyuz? yoksa sadece tek sayfa olan etik kurul onay yazısı ile kimlerin katıldığını gösteren ekini mi gönderiyoruz? TUBITAK etik kurula hangi raporla başvuruda bulunduğumuzu istiyor mu?

Teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,
İlginiz için biz teşekkür ederiz. Başvuru belgenizi iletmenize gerek yoktur. Yalnızca onay yazısı ve katılan kişileri göndermeniz yeterlidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Sonraki

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.