1001 proje yürütücü sorunu

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

1001 proje yürütücü sorunu

Mesajgönderen huseyinaksu26 » 16 May 2014, 18:10

Merhaba sayın ilgili,

Ben şuan 2219 nolu yurt dışı doktora sonrası araştırma programından yararlanarak Polonya'da bulunmaktayım.
Bu bursun bitiminden itibaren 6 ay içinde Türkiye'deki herhangi bir üniversite kuruluşunda çalışmak zorundayım ve
önümüzdeki eylül ayı için 1001 projesi yazmak istiyorum. Sıkıntı şuradadır: benim burada yaptığım Atom ve Molekül fiziğine dayalı teorik
çalışmalarıma Türkiye'de yürütücü olacak pek fazla bilim insanı pek bulunmamaktadır. Bu konuyu Türkiye'ye kapsamlı olarak getirmekteyim.
Çok sayıda projem ve doğaldır ki bilimsel makale fikirlerimde var. Sorun bir tane proje yazmak istiyorum ve kendim daimi
bir kadroda olmadığım için proje yürütücüsü olamıyorum ve kiminde olacağı konusunda bir fikrim yok.

Soru 1) Proje yürütücüsünün çalışmalarının illaki proje başlığı ile çok ilgili olması zorunlu mudur ?
Eğer değilse projeyi tek başıma bitirebilecek kapasite olduğum için her hangi bir kadrolu bir öğretim üyesini seçebilir miyim ?
Soru 2) Tubitak'ın bezer durumlar için bir çözüm yolu mevcut mudur ?
Soru 3) Siz ne önerirsiniz ?
Soru 4) Yazmak istediğim proje konusuna yakın çalışan bir araştırma görevlisinin proje yürütücüsü olarak projenin kabul edilmesine yönelik
olumlu yada olumsuz etkiler nelerdir ? Burada anlatmak istediğim her hangi bir ilgili yard.doç, doçent ve Prof. ünvanına sahip olan biri olmadığından
sadece araştırma görevlisi olarak başvurmasının bir olumsuz yanı olabilir mi ?
huseyinaksu26

Re: 1001 proje yürütücü sorunu

Mesajgönderen ARDEB04 » 22 May 2014, 11:07

huseyinaksu26 yazdı:Merhaba sayın ilgili,

Ben şuan 2219 nolu yurt dışı doktora sonrası araştırma programından yararlanarak Polonya'da bulunmaktayım.
Bu bursun bitiminden itibaren 6 ay içinde Türkiye'deki herhangi bir üniversite kuruluşunda çalışmak zorundayım ve
önümüzdeki eylül ayı için 1001 projesi yazmak istiyorum. Sıkıntı şuradadır: benim burada yaptığım Atom ve Molekül fiziğine dayalı teorik
çalışmalarıma Türkiye'de yürütücü olacak pek fazla bilim insanı pek bulunmamaktadır. Bu konuyu Türkiye'ye kapsamlı olarak getirmekteyim.
Çok sayıda projem ve doğaldır ki bilimsel makale fikirlerimde var. Sorun bir tane proje yazmak istiyorum ve kendim daimi
bir kadroda olmadığım için proje yürütücüsü olamıyorum ve kiminde olacağı konusunda bir fikrim yok.

Soru 1) Proje yürütücüsünün çalışmalarının illaki proje başlığı ile çok ilgili olması zorunlu mudur ?
Eğer değilse projeyi tek başıma bitirebilecek kapasite olduğum için her hangi bir kadrolu bir öğretim üyesini seçebilir miyim ?
Soru 2) Tubitak'ın bezer durumlar için bir çözüm yolu mevcut mudur ?
Soru 3) Siz ne önerirsiniz ?
Soru 4) Yazmak istediğim proje konusuna yakın çalışan bir araştırma görevlisinin proje yürütücüsü olarak projenin kabul edilmesine yönelik
olumlu yada olumsuz etkiler nelerdir ? Burada anlatmak istediğim her hangi bir ilgili yard.doç, doçent ve Prof. ünvanına sahip olan biri olmadığından
sadece araştırma görevlisi olarak başvurmasının bir olumsuz yanı olabilir mi ?

Değerli Araştırmacı,
Proje yürütücüsü elbette ki proje konusu ile ilgili alanda çalışan bir araştırmacı olmalıdır, aksi takdirde değerlendirilirken proje ekibinin bu projeyi gerçekleştirilemeyeceği düşünülebilir.
Yürütücü olacak kişinin unvanının bir önemi yoktur, doktorasını tamamlamış kadrolu çalışan kişi yürütücü olabilmektedir.
TÜBİTAK ARDEB'in bu durumda size kadrolu personel olmadığınız için önerebileceği bir çözüm yoktur.

Saygılarımızla.
ARDEB04

Mesajgönderen ozzcet » 08 Tem 2014, 16:25

Sayın Yetkili,

Durumumuz şöyledir;

Şu anda izmirde teknokente kurulu olan LTD. şirketimizde yüksek lisans öğrencisi ve doktora öğrencisi iki ortak olarak %50 şirket müdürü görevimiz bulunmaktadır. Ve yürütücüsünün ben olduğum bir teydep projesi yürütmekteyiz. Başka bir projemiz daha mevcut ve 1001 için son derece uygun olduğunu düşünmekteyiz. Diğer arkadaşımın yürütücü olacağı 1001 projesi için başvuru yapmak istiyorduk.

Ancak;

Web sitenizde aşağıdaki bilgi bulunmaktadır.

"Kimler Proje Yürütücüsü Olamaz?

Rektör, Rektör Yardımcısı, Başhekim, Başhekim Yardımcısı, Hastane Yöneticisi, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı; başvuru sırasında görevlerinin devam etmesi durumunda proje yürütücüsü olarak, TÜBİTAK’ta görevli olan Grup Yürütme Komitesi ve Danışma Kurulu üyeleri ise; başvuru sırasında görevlerinin devam etmesi durumunda, proje yürütücüsü veya danışman olarak görev alamaz, ancak en fazla 2 projede araştırmacı olarak görev alabilirler."

Yukarıdaki bilgilerden Genel müdür genel müdür yardımcıları proje yürütücüsü olamaz demektedir. Biz LTD şirketinde yasal olarak "Şirket Müdürü" olarak bulunmaktayız. Genel Müdürlük ancak A.Ş. lerde mevcut (muhasebecimiz ile görüştük) bu durumda şirket müdürü olan arkadaşım 1001 için proje yürütücüsü olarak görev alabilme imkanı var mıdır?
Veya şirket ortaklığını devam ettirerek şirket müdürlüğü görevinden istifa edip proje yürütücüsü olmalı?

İyi çalışmalar.
ozzcet

Mesajgönderen ARDEB » 10 Tem 2014, 11:42

ozzcet yazdı:Sayın Yetkili,

Durumumuz şöyledir;

Şu anda izmirde teknokente kurulu olan LTD. şirketimizde yüksek lisans öğrencisi ve doktora öğrencisi iki ortak olarak %50 şirket müdürü görevimiz bulunmaktadır. Ve yürütücüsünün ben olduğum bir TEYDEB projesi yürütmekteyiz. Başka bir projemiz daha mevcut ve 1001 için son derece uygun olduğunu düşünmekteyiz. Diğer arkadaşımın yürütücü olacağı 1001 projesi için başvuru yapmak istiyorduk.

Ancak;

Web sitenizde aşağıdaki bilgi bulunmaktadır.

"Kimler Proje Yürütücüsü Olamaz?

Rektör, Rektör Yardımcısı, Başhekim, Başhekim Yardımcısı, Hastane Yöneticisi, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı; başvuru sırasında görevlerinin devam etmesi durumunda proje yürütücüsü olarak, TÜBİTAK’ta görevli olan Grup Yürütme Komitesi ve Danışma Kurulu üyeleri ise; başvuru sırasında görevlerinin devam etmesi durumunda, proje yürütücüsü veya danışman olarak görev alamaz, ancak en fazla 2 projede araştırmacı olarak görev alabilirler."

Yukarıdaki bilgilerden Genel müdür genel müdür yardımcıları proje yürütücüsü olamaz demektedir. Biz LTD şirketinde yasal olarak "Şirket Müdürü" olarak bulunmaktayız. Genel Müdürlük ancak A.Ş. lerde mevcut (muhasebecimiz ile görüştük) bu durumda şirket müdürü olan arkadaşım 1001 için proje yürütücüsü olarak görev alabilme imkanı var mıdır?
Veya şirket ortaklığını devam ettirerek şirket müdürlüğü görevinden istifa edip proje yürütücüsü olmalı?

İyi çalışmalar.

Değerli Araştırmacı,
Özel kuruluşlar tarafından başvuru yapılabilmesi için, ticaret sicil belgesi olan Türkiye’de yerleşik sermaye şirketi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanında, tüm özel kuruluşlar için geçerli kural, Genel Müdür ve Genel Müdür Yrd. unvanına sahip olan kişilerin proje yürütücüsü olamayacağı şeklindedir. Kişinin, yukarıda belirtilen unvanlarda şirkette çalışması, proje yürütücülüğünü engeller. Şirketin maaşlı çalışanı olması ve belirtilen bu yöneticilik unvanlarını taşımaması gerekmeketdir. Şirketin ortağı olup olmaması ile ilgili herhangi bir kısıt bulunmamaktadır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.