Etik Kurul Onayı

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

Etik Kurul Onayı

Mesajgönderen selcicek » 03 Şub 2015, 16:38

1001 projesi için 2014 Mart döneminde aldığım Etik Kurul Onay belgesinin orjinalini TÜBİTAK'a göndermiştim. Projeyi revize edip 2015 mart döneminde 3501 projesi olarak tekrar göndermek istiyorum. Bu yüzden aynı başlıklı proje için almış olduğum Etik Kurul Onay belgesini tekrar göndermeme gerek var mı? Göndermem gerekirse aslı gibidir olarak onaylatıp göndersem olur mu?
selcicek

Re: Etik Kurul Onayı

Mesajgönderen ARDEB » 04 Şub 2015, 15:18

selcicek yazdı:1001 projesi için 2014 Mart döneminde aldığım Etik Kurul Onay belgesinin orjinalini TÜBİTAK'a göndermiştim. Projeyi revize edip 2015 mart döneminde 3501 projesi olarak tekrar göndermek istiyorum. Bu yüzden aynı başlıklı proje için almış olduğum Etik Kurul Onay belgesini tekrar göndermeme gerek var mı? Göndermem gerekirse aslı gibidir olarak onaylatıp göndersem olur mu?

Değerli Araştırmacı,
Eğer proje başlığı farklıysa her halukarda yenisini iletmelisiniz. Eğer başlık aynıysa, eski belgenin geçerlilik tarihi 2 yıldır. Son başvuru tarihimiz itibariyle 2 yıl dolmuşsa, tekrar almalısınız. Dolmamışsa, bir dilekçe yazarak, eski projenizdeki belgenin, yeni projenize eklenmesini talep edebilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen selaharslan » 09 Şub 2015, 15:20

Sayın yetkili
ben de benzer durumdayım. Verdiğiniz cevabı tam anlayamadım. Bunun için iki sorum olacak:
1) Ben geçen yıl iznimi 04/03/2014 tarihinde almıştım. Bu yıl son başvuru tarihi 06/03/2015 olduğuna göre 04/03/2015 tarihinden önce başvurmam yeterli olacak mı?
Ayrıca Etik kurul iznimi 14/03/2014 tarihinde almıştım. Bunda da bir sıkıntı çıkmayacaktır. Doğru mu anlıyorum?
2) Bir önceki meslektaşıma verdiğiniz cevapta "Dolmamışsa, bir dilekçe yazarak, eski projenizdeki belgenin, yeni projenize eklenmesini talep edebilirsiniz." demişsiniz. Bundan tam olarak neyi kastettiniz? Basılı kopyaları gönderirken bir dilekçe ile "geçen sene başvurmuştum. Etik kurul ve izin belgeleri sizde var. Alıp ekleyin" tarzı bir şeyler yazmam mı gerekiyor? Biraz açar mısınız?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
selaharslan

Mesajgönderen ARDEB » 09 Şub 2015, 15:36

selaharslan yazdı:Sayın yetkili
ben de benzer durumdayım. Verdiğiniz cevabı tam anlayamadım. Bunun için iki sorum olacak:
1) Ben geçen yıl iznimi 04/03/2014 tarihinde almıştım. Bu yıl son başvuru tarihi 06/03/2015 olduğuna göre 04/03/2015 tarihinden önce başvurmam yeterli olacak mı?
Ayrıca Etik kurul iznimi 14/03/2014 tarihinde almıştım. Bunda da bir sıkıntı çıkmayacaktır. Doğru mu anlıyorum?
2) Bir önceki meslektaşıma verdiğiniz cevapta "Dolmamışsa, bir dilekçe yazarak, eski projenizdeki belgenin, yeni projenize eklenmesini talep edebilirsiniz." demişsiniz. Bundan tam olarak neyi kastettiniz? Basılı kopyaları gönderirken bir dilekçe ile "geçen sene başvurmuştum. Etik kurul ve izin belgeleri sizde var. Alıp ekleyin" tarzı bir şeyler yazmam mı gerekiyor? Biraz açar mısınız?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,
1) Projenizi sisteme yükleme tarihinden bağımsız olarak, 06/03/2013 tarihinden önce alınan tüm izinler yenilenmelidir. Çünkü dönemli ve çağrılı programlarda, son başvuru tarihi dikkate alınmakta ve 2 yıl kriteri, son başvuru tarihinden itibaren geriye doğru uygulanmaktadır. İzinleriniz 06/03/2013 tarihinden önce alınmışsa yenilemelisiniz.
2) Bu minvalde yazabilirsiniz. Dilekçe yazmanız, karışıklıkların önüne geçecektir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen berkayman » 16 Şub 2015, 13:29

Merhaba;

Ben bir hastane içi düzenleme projesi sunacağım. Herhangi bir klinik araştırma, anket, hasta ile mülakat yada odak grup çalışması yok.

Kısacası hasta ile ilgili bir çalışma yok, hastane içi düzenlemeler var. Etik kurul belgesi almama gerek var mı?

Tübitak web sayfasındaki etik kurul yönlendirmesi tamamen klinik çalışmalar için.

İyi çalışmalar
berkayman

Mesajgönderen ARDEB » 18 Şub 2015, 16:25

berkayman yazdı:Merhaba;

Ben bir hastane içi düzenleme projesi sunacağım. Herhangi bir klinik araştırma, anket, hasta ile mülakat yada odak grup çalışması yok.

Kısacası hasta ile ilgili bir çalışma yok, hastane içi düzenlemeler var. Etik kurul belgesi almama gerek var mı?

Tübitak web sayfasındaki etik kurul yönlendirmesi tamamen klinik çalışmalar için.

İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı,
Hastaneden Yasal/Özel İzin Belgesi almalısınız. Etik Kurul İznine gerek yoktur.
Saygılarımızla.
ARDEB

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.