Yurtdışından gelen örnekler için etik kurul

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

Yurtdışından gelen örnekler için etik kurul

Mesajgönderen cankucuk » 19 Haz 2015, 10:48

Sayın yetkili,

Başvurmayı düşündüğüm 1001 projesinde yurtdışındaki (Avrupa) araştırmacılardan gelecek kan plazma veya biyopsi örneklerini kullanmayı düşünüyorum.

Bu örnekler Türkiye'ye gönderilmeden önce, yurtdışındaki araştırmacılar kendi akademik kurumlarından etik belgeleri alacaklar. Ancak Türkiye'de gerçekleştiirlecek deneyler ve uygulamalar etik kurul belgesi gerektirmemektedir.

Bu durumda 1001 başvurusu kapsamında etik kurul belgesi sunmasam olur mu? Bir de etik kurul belgesini yurtdışındaki kurumlardan temin etme durumu olursa Türkçe olmaması gibi pratik zorluklar var.

Lütfen bu konuda beni bilgilendiriniz.
cankucuk

Re: Yurtdışından gelen örnekler için etik kurul

Mesajgönderen ARDEB » 01 Tem 2015, 16:22

cankucuk yazdı:Sayın yetkili,

Başvurmayı düşündüğüm 1001 projesinde yurtdışındaki (Avrupa) araştırmacılardan gelecek kan plazma veya biyopsi örneklerini kullanmayı düşünüyorum.

Bu örnekler Türkiye'ye gönderilmeden önce, yurtdışındaki araştırmacılar kendi akademik kurumlarından etik belgeleri alacaklar. Ancak Türkiye'de gerçekleştiirlecek deneyler ve uygulamalar etik kurul belgesi gerektirmemektedir.

Bu durumda 1001 başvurusu kapsamında etik kurul belgesi sunmasam olur mu? Bir de etik kurul belgesini yurtdışındaki kurumlardan temin etme durumu olursa Türkçe olmaması gibi pratik zorluklar var.

Lütfen bu konuda beni bilgilendiriniz.

Değerli Araştırmacı,
Yurtdışındaki (Avrupa) araştırmacılardan gelecek kan plazma veya biyopsi örnekleri yurda girerken Biyolojik materyal transfer ofisindeki formu dolduracaktır. Bu form ilgili Bakanlık (Sağlık) tarafından onaylandıktan sonra ancak gümrükten geçerek yurda sokulabilir. Yurda girişine onay verildikten sonra yurt dışından alınmış etik kurul onayı yeterli olabilir. Bu bilgiyi Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Tıbbı Etik Kurulu'ndan edindik. Eğer gelen materyal üzerinde hiç işleme yapılmadan çalışma yapılacaksa (örn. plazmada gen analizi gibi) etik kurul izni gerekli değil, ama mütercim tercümanlı çevirisi gereklidir. Eğer işlem yapılarak farklı bir duruma çevrildikten sonra çalışma yapılacaksa, mutlaka Türkiye'den alınmış etik kurul izni gereklidir. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı yetkilileri kendilerini arayabileceğinizi ifade etti.
Saygılarımızla.
ARDEB

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.