Fikri Hak Bildirimi

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

Fikri Hak Bildirimi

Mesajgönderen oyatavsanci » 08 Ara 2015, 11:20

Sayın İlgili,

2013 yılında sonuçlanmış/tamamlanmış 1001 projesi var. Bu proje hakkında ve verileri kullanarak 2015 yılı için patent araştırması ve başvurusu yapmayı düşünüyoruz.

"PROJE TEŞVİK VE DESTEKLEME ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK UYARINCA DESTEKLENEN PROJELERDE UYGULANACAK FİKRİ HAKLAR ESASLARI" Geçiş Hükmü
MADDE 13- (1) Projesi sonuçlanmış olup henüz tescil başvurusu yapılmamış Fikri Ürünler bakımından gönderilecek Fikri Ürün Bildirim Formu bu Esasların yürürlük tarihinden itibaren 1 sene içerisinde TÜBİTAK’ a sunulur."

ibaresi kapsamında, patent konusunda bildirimi TÜBİTAK'a yapmak durumunda OLMADIĞIMIZI düşünüyoruz.

Sorumuz ise net olarak şu "2013 yılında tamamlanmış 1001 projesi ile ilgili 2015 yılında olası bir patent çıkması durumunda TÜBİTAK'a bildirmek durumunda mıyız?"

Konuya açıklık getirir misiniz?

Saygılarımla,
oyatavsanci
 
Mesajlar: 14
Kayıt: 28 Eyl 2015, 14:09

Re: Fikri Hak Bildirimi

Mesajgönderen ARDEB » 09 Ara 2015, 19:11

oyatavsanci yazdı:Sayın İlgili,

2013 yılında sonuçlanmış/tamamlanmış 1001 projesi var. Bu proje hakkında ve verileri kullanarak 2015 yılı için patent araştırması ve başvurusu yapmayı düşünüyoruz.

"PROJE TEŞVİK VE DESTEKLEME ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK UYARINCA DESTEKLENEN PROJELERDE UYGULANACAK FİKRİ HAKLAR ESASLARI" Geçiş Hükmü
MADDE 13- (1) Projesi sonuçlanmış olup henüz tescil başvurusu yapılmamış Fikri Ürünler bakımından gönderilecek Fikri Ürün Bildirim Formu bu Esasların yürürlük tarihinden itibaren 1 sene içerisinde TÜBİTAK’ a sunulur."

ibaresi kapsamında, patent konusunda bildirimi TÜBİTAK'a yapmak durumunda OLMADIĞIMIZI düşünüyoruz.

Sorumuz ise net olarak şu "2013 yılında tamamlanmış 1001 projesi ile ilgili 2015 yılında olası bir patent çıkması durumunda TÜBİTAK'a bildirmek durumunda mıyız?"

Konuya açıklık getirir misiniz?

Saygılarımla,

Değerli Araştırmacı,
http://www.tubitak.gov.tr/tubitak_conte ... R_XI_3.pdf adresli mevzuatın 5.maddesini incelemenizi tavsiye ediyoruz.
Saygılarımızla.
ARDEB
 
Mesajlar: 1407
Kayıt: 10 Nis 2013, 21:02

Re: Fikri Hak Bildirimi

Mesajgönderen oyatavsanci » 13 Oca 2016, 10:39

Sayın ilgili,

Göndermiş olduğunuz esasları inceledik. 5 Maddede "MADDE 5; Proje Yürütücüsü, Fikri Ürün Bildirim Formunu, kabul edilebilir haklı sebepler haricinde, en geç proje sonuç raporuyla birlikte TÜBİTAK’a sunmak zorundadır. Ancak, Proje sonuç raporunun sunulmasından önceki bir aşamada tescil başvurusu yapılmak istenmesi durumunda, Fikri Ürün Bildirim Formu, Fikri Ürünün
ortaya çıkmasından itibaren en kısa sürede ve her halükarda başvuru öncesinde TÜBİTAK’ a sunulur." ifadesi mevcut.

İlgili gösterdiğiniz madde de; sonuç raporunun sunulup, projenin kapanıp, projenin bitmesinin ardından geçen 2-3 yıl sonrasını tariflemiyor olarak yorumladık.

Bu konuyla ilgili Geçiş Hükmü MADDE 13 (1) Projesi sonuçlanmış olup henüz tescil başvurusu yapılmamış Fikri Ürünler bakımından gönderilecek Fikri Ürün Bildirim Formu bu Esasların yürürlük tarihinden itibaren 1 sene içerisinde TÜBİTAK’ a sunulur. " ibaresinin sonuçlanmış ve sonuç raporu verilmiş bir proje için yani bu durum için geçerli olarak yorumlamaktayız.

Sorumuz ise net olarak şu "2013 yılında tamamlanmış, sonuç raporu verilmiş ve kapanmış 1001 projesi ile ilgili 2016 yılında olası bir patent çıkması durumunda TÜBİTAK'a bildirmek durumunda mıyız?" Bildireceksek ise sürecimiz nasıl olmalı?

Konuya açıklık getirir misiniz?

Saygılarımla,
oyatavsanci
 
Mesajlar: 14
Kayıt: 28 Eyl 2015, 14:09

Re: Fikri Hak Bildirimi

Mesajgönderen ARDEB » 14 Oca 2016, 10:19

oyatavsanci yazdı:Sayın ilgili,

Göndermiş olduğunuz esasları inceledik. 5 Maddede "MADDE 5; Proje Yürütücüsü, Fikri Ürün Bildirim Formunu, kabul edilebilir haklı sebepler haricinde, en geç proje sonuç raporuyla birlikte TÜBİTAK’a sunmak zorundadır. Ancak, Proje sonuç raporunun sunulmasından önceki bir aşamada tescil başvurusu yapılmak istenmesi durumunda, Fikri Ürün Bildirim Formu, Fikri Ürünün
ortaya çıkmasından itibaren en kısa sürede ve her halükarda başvuru öncesinde TÜBİTAK’ a sunulur." ifadesi mevcut.

İlgili gösterdiğiniz madde de; sonuç raporunun sunulup, projenin kapanıp, projenin bitmesinin ardından geçen 2-3 yıl sonrasını tariflemiyor olarak yorumladık.

Bu konuyla ilgili Geçiş Hükmü MADDE 13 (1) Projesi sonuçlanmış olup henüz tescil başvurusu yapılmamış Fikri Ürünler bakımından gönderilecek Fikri Ürün Bildirim Formu bu Esasların yürürlük tarihinden itibaren 1 sene içerisinde TÜBİTAK’ a sunulur. " ibaresinin sonuçlanmış ve sonuç raporu verilmiş bir proje için yani bu durum için geçerli olarak yorumlamaktayız.

Sorumuz ise net olarak şu "2013 yılında tamamlanmış, sonuç raporu verilmiş ve kapanmış 1001 projesi ile ilgili 2016 yılında olası bir patent çıkması durumunda TÜBİTAK'a bildirmek durumunda mıyız?" Bildireceksek ise sürecimiz nasıl olmalı?

Konuya açıklık getirir misiniz?

Saygılarımla,

Değerli Araştırmacı,
Öncelikle 5.madde uyarınca, "kabul edilebilir bir haklı sebep" sunmanız beklenmektedir. Çünkü, aynı maddede belirtilen süreyi aşmış bulunmaktasınız.
Ayrıca, 6d maddesinde "Fikri Mülkiyet Haklarının kendi adına tescili için gerekli işlemleri yapmak, ve bunlara ilişkin her türlü ulusal/uluslar arası başvuruyu ve sonucunu, tescile yetkili merci tarafından kendisine yapılan bildirimden itibaren makul bir süre içerisinde bildirmekle yükümlüdürler." ifadesi mevcuttur. Dolayısıyla, proje sonuç tarihi üzerinden geçen zamandan bağımsız olarak, eğer projeden bir fikri ürün çıkıyorsa ve tescil ettirmek istiyorsanız, tescil başvurusundan sonra bunu TÜBİTAK'a bildirmeniz gerekir. Bu iki madde bağlamında işlemleri gerçekleştiriniz ve bildirimde bulununuz.
Saygılarımızla.
ARDEB
 
Mesajlar: 1407
Kayıt: 10 Nis 2013, 21:02


Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.