İzin formu 5746

1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr. ile ilgili sorularınız için

İzin formu 5746

Mesajgönderen Ermeydan » 17 Şub 2016, 12:20

Merhabalar,

Şirketimiz KOSGEB Anadolu Tekmer'de faaliyet göstermektedir. Kendim araştırma görevlisiyim ve projede yürütücü olarak görev almak istiyorum. Başvuru için 4691 sayılı kanuna göre faaliyet gösteren işletmeler için üniversiteden izin formu isteniyor. Bizim şirketimiz KOSGEB'in sağladığı işliklerde yer aldığı için 5746 sayılı kanun kapsamında faaliyet göstermektedir. Bu durumda aynı izin formuna ihtiyacımız var mı?

İkinci bir sorum ise başka bir mesajda özel kuruluşlara pti ödemesi yapılmadığı yönünde bir cevap verilmiş. Ancak yönetmelikte yer alan aşağıdaki maddeye göre ödeme yapılabileceği söyleniyor.

"7- Proje yürütücüsü kurumun özel kuruluş olması halinde, proje yürütücüsüne ve bu kuruluşta çalışan araştırmacılara proje teşvik ikramiyesine eşdeğer tutarda ücret ödenir."

Ayrıca araştırmacı da hem üniversite personeli hem de şirket personeli olması durumunda ve BİDEB kısmi bursundan da faydalanıyorsa bu kişiye araştırmacı olarak ödeme yapılabilir mi?

İyi çalışmalar.
Ermeydan

Re: İzin formu 5746

Mesajgönderen ARDEB » 18 Şub 2016, 12:06

Ermeydan yazdı:Merhabalar,

Şirketimiz KOSGEB Anadolu Tekmer'de faaliyet göstermektedir. Kendim araştırma görevlisiyim ve projede yürütücü olarak görev almak istiyorum. Başvuru için 4691 sayılı kanuna göre faaliyet gösteren işletmeler için üniversiteden izin formu isteniyor. Bizim şirketimiz KOSGEB'in sağladığı işliklerde yer aldığı için 5746 sayılı kanun kapsamında faaliyet göstermektedir. Bu durumda aynı izin formuna ihtiyacımız var mı?

İkinci bir sorum ise başka bir mesajda özel kuruluşlara pti ödemesi yapılmadığı yönünde bir cevap verilmiş. Ancak yönetmelikte yer alan aşağıdaki maddeye göre ödeme yapılabileceği söyleniyor.

"7- Proje yürütücüsü kurumun özel kuruluş olması halinde, proje yürütücüsüne ve bu kuruluşta çalışan araştırmacılara proje teşvik ikramiyesine eşdeğer tutarda ücret ödenir."

Ayrıca araştırmacı da hem üniversite personeli hem de şirket personeli olması durumunda ve BİDEB kısmi bursundan da faydalanıyorsa bu kişiye araştırmacı olarak ödeme yapılabilir mi?

İyi çalışmalar.

Değerli Araştırmacı,
İlgili izin sadece 4691 sayılı kanun kapsamındaki teknopark şirketlerinde çalışan ve kadrosu üniversitelerde olan öğretim üyelerine verilmektedir. Bu durumda kişinin kadrosu üniversitede ise ilgili şirket üzerinden proje verilemez. Projenin üniversite üzerinden sunulması gerekir. Ücret alırsınız, ama PTİ alamazsınız. Ücret proje bütçesine dahil olur. Yardımcı personel kalemine yazılır. http://tubitak.gov.tr/sites/default/fil ... abilme.pdf tablosudaki şartlara göre burs aldığınız program uygunsa başvuru yapabilirsiniz. Burs aldığınız sürece PTİ alamazsınız.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Ermeydan » 18 Şub 2016, 16:55

Merhabalar,

Sitenizde yer alan bilgiye göre özel kuruluşlarda çalışan lisans mezunu proje yürütücüsü olabilmektedir.

"Proje ekibinde yer alacak yürütücü, araştırmacı veya danışmanların;

Üniversite personeli olmaları durumunda, doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık derecesine sahip olmaları gerekmektedir. (Bu koşul eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışanları da kapsamaktadır.)
Kamu kuruluşları veya özel kuruluşlarda çalışmaları durumunda, en az dört yıllık üniversite lisans eğitimi almış olmaları yeterlidir."
Ermeydan

Mesajgönderen ARDEB » 18 Şub 2016, 18:08

Ermeydan yazdı:Merhabalar,

Sitenizde yer alan bilgiye göre özel kuruluşlarda çalışan lisans mezunu proje yürütücüsü olabilmektedir.

"Proje ekibinde yer alacak yürütücü, araştırmacı veya danışmanların;

Üniversite personeli olmaları durumunda, doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık derecesine sahip olmaları gerekmektedir. (Bu koşul eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışanları da kapsamaktadır.)
Kamu kuruluşları veya özel kuruluşlarda çalışmaları durumunda, en az dört yıllık üniversite lisans eğitimi almış olmaları yeterlidir."

Değerli Araştırmacı,
Kişinin kadrosu üniversitede ise ilgili şirket üzerinden proje verilemez. Projenin üniversite üzerinden sunulması gerekir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Dön 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Dest. Pr.