İzin Belgeleri

1002 - Hızlı Destek Programı hakkındaki sorularınız için

Re: İzin Belgeleri

Mesajgönderen ARDEB » 09 Şub 2015, 10:27

cetinakin yazdı:Merhabalar,

Proje yürütücüsü ile etik kurul belgesindeki kişi isimleri farklı olabilir mi? (etik kurul belgesinde adı geçen kişi, projede araştırmacı olarak yer almakta)

Değerli Araştırmacı,
Etik Kurul İzin Belgesi'nde geçen isim proje yürütücüsünün ismi olmalıdır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen enesemrebasar » 24 Mar 2015, 00:00

Sayın yetkili.
Sunacağım proje sosyal bilimler alanında yeni bir ölçek geliştirmeyle ilgili. Bu süreçte anket çalışması yapmam gerekecek. Etik kurul izi belgesi almak için bağlı olduğum enstitüye başvurdum. Enstitü yetkilileri benden yapacağım anketi kendilerine sunmam gerektiğini ifade ettiler. Yapacağım anketi kendilerine sunmadan bu belgeyi alamıyorum. Ancak benim projem yeni bir ölçek oluşturmaya yönelik olduğundan yapacağım ankette henüz oluşturulmadı. Anket çalışmasını ancak proje kapsamında bazı aşamaları yerine getirdikten sonra oluşturabilirim. Bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.
enesemrebasar

Mesajgönderen ARDEB » 24 Mar 2015, 16:00

enesemrebasar yazdı:Sayın yetkili.
Sunacağım proje sosyal bilimler alanında yeni bir ölçek geliştirmeyle ilgili. Bu süreçte anket çalışması yapmam gerekecek. Etik kurul izi belgesi almak için bağlı olduğum enstitüye başvurdum. Enstitü yetkilileri benden yapacağım anketi kendilerine sunmam gerektiğini ifade ettiler. Yapacağım anketi kendilerine sunmadan bu belgeyi alamıyorum. Ancak benim projem yeni bir ölçek oluşturmaya yönelik olduğundan yapacağım ankette henüz oluşturulmadı. Anket çalışmasını ancak proje kapsamında bazı aşamaları yerine getirdikten sonra oluşturabilirim. Bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,
Öncelikle, ölçekle anketin farkını atlamamakta fayda var.
Etik Kurul'a nihai halini sunamayabilirsiniz ancak en azından hangi boyutlarda soru soracağınızı içeren taslak bir çalışma sunabilir ve proje içerisinde nihai halini geliştireceğinizi beyan edebilirsiniz. Normal işleyişte, Etik Kurul'un belirli periyotlarda onay verdiği çalışmaları takip etmesi gerekmektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen zeynepgc » 10 Haz 2015, 15:35

Merhaba,

Tez danışmanım Ocak ayında doktora tez konumla alakalı proje başvurusunda bulunmuştu.
Başvuru sürecinde Etik Kurul ve Valilik izinlerinin orjinallerini vermiştik.
Mart ayında proje başvurumuz olumsuz neticelendi.
Danışmanımla birlikte proje önerimizi revize edip tekrar başvurmak istiyoruz ama belgelerin orjinalleri önceki başvuruda teslim edildiği için bu belgelere tekrar ihtiyaç duyuyoruz.
Bu izin belgelerini geri almamızın bir yolu var mı, ya da aynı projeyle tekrar başvuracağımız için farklı bir uygulama mevcut mudur?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

Zeynep
zeynepgc

Mesajgönderen ARDEB » 10 Haz 2015, 16:20

zeynepgc yazdı:Merhaba,

Tez danışmanım Ocak ayında doktora tez konumla alakalı proje başvurusunda bulunmuştu.
Başvuru sürecinde Etik Kurul ve Valilik izinlerinin orjinallerini vermiştik.
Mart ayında proje başvurumuz olumsuz neticelendi.
Danışmanımla birlikte proje önerimizi revize edip tekrar başvurmak istiyoruz ama belgelerin orjinalleri önceki başvuruda teslim edildiği için bu belgelere tekrar ihtiyaç duyuyoruz.
Bu izin belgelerini geri almamızın bir yolu var mı, ya da aynı projeyle tekrar başvuracağımız için farklı bir uygulama mevcut mudur?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

Zeynep

Değerli Araştırmacı,
Belgelerin asıllarının TÜBİTAK'ta olduğuna dair bir yazıyı belgelerin yerine sisteme yüklemeniz yeterlidir. Yazının imzalı veya resmi olmasına gerek yoktur. Çok kısa bir bilgi notu şeklinde olabilir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen kaanemrecesur » 22 Haz 2015, 15:51

Merhabalar!
bir ilin sadece su kuyularından numune toplamak istiyorsam, yasal izin almam gerekir mi?
Almam gerekiyorsa (ki izinlerle ilgili PDF dosyanizda bununla ilgili olarak DSI gosterilmis),
DSI'nin hangi birimine (özellikle hangi daire baskanlıgına) basvuru yapmam gerekir?
kaanemrecesur

Mesajgönderen ARDEB » 22 Haz 2015, 16:29

kaanemrecesur yazdı:Merhabalar!
bir ilin sadece su kuyularından numune toplamak istiyorsam, yasal izin almam gerekir mi?
Almam gerekiyorsa (ki izinlerle ilgili PDF dosyanizda bununla ilgili olarak DSI gosterilmis),
DSI'nin hangi birimine (özellikle hangi daire baskanlıgına) basvuru yapmam gerekir?

Değerli Araştırmacı,
DSİ'nin işleyişini, birimlerini ve süreçlerini kendilerinden öğrenmeniz daha doğru olur. İzni proje başvurusuna eklemektesiniz, ancak izin alınmasını isteyen TÜBİTAK değil, izni aldığınız Kurum/Kuruluşlardır. TÜBİTAK'ın belgedeki asgari şartları zaten ilgili PDF'te belirtilmiştir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen fbolat » 04 Şub 2016, 16:21

Sayın ilgili,
Henüz başvuru hazırlığı aşamasındayım. Proje kapsamında belirli bir alandan bitki örneklerinin toplanması gerekiyor. Bunu için özel izin alınması gereken yer: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü. Bu kurumda izin belgesi talebi için istenen ilk şart, kabul edilmiş bir proje. ayrıca izin formunun başında şöyle bir ibare var:

TÜBİTAK ve Kurumumuz arasında “Yasal İzin Belgeleri” hakkında yapılan değerlendirme sonucu, 26.04.2013 tarihli
yazı ile; Başvuru esnasında istenmemesi, izin belgesi alınan projelerin yürütücülerinden, taahhüt ettikleri tüm hususları yerine
getirdiklerine dair Genel Müdürlüğümüzden alınacak bir belgeyi sonuç raporu ile birlikte göndermelerinin istenmesi
uygun bulunmuştur.

Buna göre başvuruda bulunurken özel izin almalı mıyım, proje kabul edildikten sonra mı almalıyım?

Teşekkürler
fbolat

Mesajgönderen ARDEB » 09 Şub 2016, 16:07

fbolat yazdı:Sayın ilgili,
Henüz başvuru hazırlığı aşamasındayım. Proje kapsamında belirli bir alandan bitki örneklerinin toplanması gerekiyor. Bunu için özel izin alınması gereken yer: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü. Bu kurumda izin belgesi talebi için istenen ilk şart, kabul edilmiş bir proje. ayrıca izin formunun başında şöyle bir ibare var:

TÜBİTAK ve Kurumumuz arasında “Yasal İzin Belgeleri” hakkında yapılan değerlendirme sonucu, 26.04.2013 tarihli
yazı ile; Başvuru esnasında istenmemesi, izin belgesi alınan projelerin yürütücülerinden, taahhüt ettikleri tüm hususları yerine
getirdiklerine dair Genel Müdürlüğümüzden alınacak bir belgeyi sonuç raporu ile birlikte göndermelerinin istenmesi
uygun bulunmuştur.

Buna göre başvuruda bulunurken özel izin almalı mıyım, proje kabul edildikten sonra mı almalıyım?

Teşekkürler

Değerli Araştırmacı,
Bitkisel materyallerin toplanması esnasında;
-Bitki örneklerinin toplanacağı alan Ormanlık alan veya Milli park sınırlarında ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının ilgili birimlerinden yasal izin belgesi başvuru esnasında alınmalıdır.
-Bitkisel materyal soğanlı çiçekler grubunda ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden yasal izin belgesi başvuru esnasında alınmalıdır.
-Herhangi bir kuruluşun sınırları içerisinde çalışma yapılacak ve ilgili kuruluştan da proje ekibinde birisi yoksa ilgili kuruluştan başvuru esnasında izin alınmalıdır.
-Bunların dışındaki bitkisel materyaller toplanırken başvuru esnasında izin belgesi alınmasına gerek yoktur. Desteklenen projeler için daha sonra tamamlatılacaktır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Re: Başvuru Belgeleri

Mesajgönderen atd » 24 Şub 2016, 11:53

Sayın ilgili,
Eğitim fakültesinde araştırmacıyım ve öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında bir proje önerisi sunmak istiyorum. Ders kapsamında milli eğitim müdürlüğünden iznimiz bulunmaktadır. Proje önerisinde milli eğitim müdürlüğünden gelen izin çerçevesinde örgün öğretimin dışına çıkılmayacaktır. Buna rağmen milli eğitim müdürlüğünden projede kullanılmak üzere ayrıca izin almama gerek var mı? Benzer şekilde iznimiz bulunmasına rağmen etik kurul belgesi hazırlamalı mıyım? Bunun yanında ders kapsamında öğretmen adaylarının uygulamalarını zaten video kamera ile kaydediyoruz. Fakat proje önerisinde video kamera kullanımına ilişkin ayrıca bir izin almamız gerekmekte midir?
İyi çalışmalar.
atd

Re: Başvuru Belgeleri

Mesajgönderen ARDEB » 24 Şub 2016, 17:12

atd yazdı:Sayın ilgili,
Eğitim fakültesinde araştırmacıyım ve öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında bir proje önerisi sunmak istiyorum. Ders kapsamında milli eğitim müdürlüğünden iznimiz bulunmaktadır. Proje önerisinde milli eğitim müdürlüğünden gelen izin çerçevesinde örgün öğretimin dışına çıkılmayacaktır. Buna rağmen milli eğitim müdürlüğünden projede kullanılmak üzere ayrıca izin almama gerek var mı? Benzer şekilde iznimiz bulunmasına rağmen etik kurul belgesi hazırlamalı mıyım? Bunun yanında ders kapsamında öğretmen adaylarının uygulamalarını zaten video kamera ile kaydediyoruz. Fakat proje önerisinde video kamera kullanımına ilişkin ayrıca bir izin almamız gerekmekte midir?
İyi çalışmalar.

Değerli Araştırmacı,
Ek olarak, Etik Kurul izni de almanız gerekmektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen dnmnly » 15 Mar 2016, 17:02

Sayın İlgili,
Birkaç ilde yaşayan Türk soylu etnik bir nüfusa ilişkin anket ve mülakat çalışması yapacağız. Sosyal bilimler alanında bir proje olacak. Yasal izin gerektirecek deney vs içeren bir çalışma olmayacak, bu nedenle yalnızca Etik Kurul Belgesi aldık (anket yapılacağı için). Ayrıca proje yürütücüsü hoca da, kapalı alanda bir çalışma olmayacağı için (huzurevi vs) Yasal İzin Belgesine gerek olmadığını söylüyor. Tübitak kesinlikle yasal izin belgesi de ister mi?
dnmnly

Mesajgönderen ARDEB » 21 Mar 2016, 18:46

dnmnly yazdı:Sayın İlgili,
Birkaç ilde yaşayan Türk soylu etnik bir nüfusa ilişkin anket ve mülakat çalışması yapacağız. Sosyal bilimler alanında bir proje olacak. Yasal izin gerektirecek deney vs içeren bir çalışma olmayacak, bu nedenle yalnızca Etik Kurul Belgesi aldık (anket yapılacağı için). Ayrıca proje yürütücüsü hoca da, kapalı alanda bir çalışma olmayacağı için (huzurevi vs) Yasal İzin Belgesine gerek olmadığını söylüyor. Tübitak kesinlikle yasal izin belgesi de ister mi?

Değerli Araştırmacı,
Açık alanda yapılacak veri toplama çalışmalarında, çalışma hangi ilde yapılacaksa, o ilin valiliğinden Yasal İzin Belgesi alınması gereklidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen mehmetsözçelik » 14 Haz 2016, 10:59

Merhabalar;

İstanbul Üniversitesi'nde çalışan bir araştırma görevlisiyim. Atatürk Arboretumu'nda bir parselde çalışmak istiyorum. Çalışmam tohum toplama, ağaç kesme gibi işlemleri gerektirmemektedir. Yalnızca az sayıda ağaca bazı sensörler takılacak ve izlenecektir. Atatürk Arboretumu özel durumu olan bir sahadır. Yönetiminde Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü birlikte yer almakta, idari kısmında ise yalnızca OGM'ye bağlı bulunmaktadır. Bu durumda yasal izin alırken hem Orman Fakültesi hem de OGM'den izin alınması gerektiği düşünülmektedir. Bu düşünce doğru mudur? İlaveten izin alınması gereken başka kurum var mıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
mehmetsözçelik

Mesajgönderen ARDEB » 15 Haz 2016, 14:56

mehmetsözçelik yazdı:Merhabalar;

İstanbul Üniversitesi'nde çalışan bir araştırma görevlisiyim. Atatürk Arboretumu'nda bir parselde çalışmak istiyorum. Çalışmam tohum toplama, ağaç kesme gibi işlemleri gerektirmemektedir. Yalnızca az sayıda ağaca bazı sensörler takılacak ve izlenecektir. Atatürk Arboretumu özel durumu olan bir sahadır. Yönetiminde Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü birlikte yer almakta, idari kısmında ise yalnızca OGM'ye bağlı bulunmaktadır. Bu durumda yasal izin alırken hem Orman Fakültesi hem de OGM'den izin alınması gerektiği düşünülmektedir. Bu düşünce doğru mudur? İlaveten izin alınması gereken başka kurum var mıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Değerli Araştırmacı,
Orman Genel Müdürlüğü'nden izin alınması yeterlidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen biochemustafa » 10 Ağu 2016, 10:28

Merhaba,
biz önerisini vreceğimiz projede ratlardan hücre izolasyonu yapacağız. ratlardan hücre izolasyonu işini ben kendim doktora tezimde de yapacağım ve doktora tezim için etik kurul onayı aldım. projede de aynı yöntemle ve aynı cins hayvanlardan (ratlardan) aynı hücreleri izole ederek primer kültür ortamına taşıyacağız. sorum şu: proje başvurusu için doktora tezi için almış olduğum etik kurul onay belgesiyle başvuru yapabilir miyim? (doktora tezi ve projenin her ikisinde de yürütücü aynı kişidir, ben bursiyer olarak yazacağım kendimi)
teşekkürler
biochemustafa

Mesajgönderen ARDEB » 10 Ağu 2016, 11:18

biochemustafa yazdı:Merhaba,
biz önerisini vreceğimiz projede ratlardan hücre izolasyonu yapacağız. ratlardan hücre izolasyonu işini ben kendim doktora tezimde de yapacağım ve doktora tezim için etik kurul onayı aldım. projede de aynı yöntemle ve aynı cins hayvanlardan (ratlardan) aynı hücreleri izole ederek primer kültür ortamına taşıyacağız. sorum şu: proje başvurusu için doktora tezi için almış olduğum etik kurul onay belgesiyle başvuru yapabilir miyim? (doktora tezi ve projenin her ikisinde de yürütücü aynı kişidir, ben bursiyer olarak yazacağım kendimi)
teşekkürler

Değerli Araştırmacı,
Proje için ayrıca etik kurul belgesi alınmalıdır. Belgede projenin tam başlığı ve proje yürütücüsünün ismi geçmelidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen serhaterdal91 » 31 Ağu 2016, 18:00

İyi çalışmalar diliyorum.

Araştırmamızda bir üniversiteye bağlı bir ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİnde veri toplamayı planlıyoruz. Burası için hangi kurumdan izin almamız gerektiğini bilemedik. Acaba söz konusu merkezin müdüründen alınacak yazılı izin yeterli midir? Etik kurul başvurusu sırasında böyle bir yol izlemiştik. Teşekkürler
serhaterdal91

Mesajgönderen ARDEB » 31 Ağu 2016, 19:23

serhaterdal91 yazdı:İyi çalışmalar diliyorum.

Araştırmamızda bir üniversiteye bağlı bir ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİnde veri toplamayı planlıyoruz. Burası için hangi kurumdan izin almamız gerektiğini bilemedik. Acaba söz konusu merkezin müdüründen alınacak yazılı izin yeterli midir? Etik kurul başvurusu sırasında böyle bir yol izlemiştik. Teşekkürler

Değerli Araştırmacı,
Eğer bahsi geçen üniversiteden herhangi bir araştırmacı projede yer almıyorsa, üniversite yönetiminden (Rektör/Rektör Yrd.) imzalı bir izin belgesi alınmalıdır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ARDEB » 31 Ağu 2016, 19:23

ARDEB yazdı:
serhaterdal91 yazdı:İyi çalışmalar diliyorum.

Değerli Araştırmacı,
Eğer bahsi geçen üniversiteden herhangi bir araştırmacı projede yer almıyorsa, üniversite yönetiminden (Rektör/Rektör Yrd.) imzalı bir izin belgesi alınmalıdır. Üniversiteden araştırmacı projede varsa, o zaman izin alınmasına gerek yoktur.
Saygılarımızla.
ARDEB

ÖncekiSonraki

Dön 1002 - Hızlı Destek Programı