Mevzuat

1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Pr. hakkındaki sorularınız için

Mevzuat

Mesajgönderen ARDEB » 18 Haz 2013, 12:55

1005 Programı mevzuatı ile ilgili soracağınız tüm sorular ve görüşleriniz için bu başlığı kullanabilirsiniz.
ARDEB

Re: Mevzuat

Mesajgönderen selimania » 14 Ağu 2013, 09:23

merhaba 1005 programının idari ve mali bilgiler ile ilgili yönetmeliklere ulaşamıyorum.
selimania

Mesajgönderen ARDEB » 14 Ağu 2013, 13:26

selimania yazdı:merhaba 1005 programının idari ve mali bilgiler ile ilgili yönetmeliklere ulaşamıyorum.

Sayın Araştırmacı,
http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... s.11_0.pdf adresinden ulaşabilirsiniz. Web sayfasındaki ilgili link düzeltilmiştir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Ali » 14 Ağu 2013, 17:29

Bu programa katılabilmek için bir kurum adına mı başvurmak gerekiyor? Kendi başına bir lisans öğrencisi bu programa nasıl başvurur?
Ali

Mesajgönderen ARDEB » 14 Ağu 2013, 17:49

Ali yazdı:Bu programa katılabilmek için bir kurum adına mı başvurmak gerekiyor? Kendi başına bir lisans öğrencisi bu programa nasıl başvurur?

Sayın Araştırmacı,
Programın web sayfasında Başvuru altındaki Kimler Başvurabilir bölümünde "Proje ekibinde yer alacak yürütücü ve araştırmacıların; üniversite, kamu kuruluşları veya özel kuruluşlarda çalışmaları ve en az dört yıllık üniversite lisans eğitimi almış olmaları yeterlidir." şeklidne yazmaktadır. Dolayısıyla lisans öğrencileri başvuramaz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Ali » 14 Ağu 2013, 17:54

Peki katılabilmek için; Şirket kurup; O şirket adını göstererek ya da şirket bünyesinde çalışan herhangi doktoralı bir kimse üzerinden başvurma imkanı var mı?
Ali

Mesajgönderen ARDEB » 15 Ağu 2013, 02:05

Ali yazdı:Peki katılabilmek için; Şirket kurup; O şirket adını göstererek ya da şirket bünyesinde çalışan herhangi doktoralı bir kimse üzerinden başvurma imkanı var mı?

Şirket kurabilirsiniz. Şirkette çalışan bir lisans mezunu başvuru yapabilir. http://www.tubitak.gov.tr/ardeb1005 sayfasında Başvuru'nun altında Kimler Başvurabilir bölümünü inceleyebilirsiniz.
ARDEB

Mesajgönderen igoncu52 » 15 Ağu 2013, 08:57

1005 programı ile zannedersem ilk defa, yurtdışında imal edilen ürünlerin, özellikle tek tek ve projesine göre imal edilen yatırım malları ve yüksek maliyetli özel makinelerin, yerli olarak özgün tasarımı da yüksek oranda yerli imalatı da Tübitak destekleri kapsamına alınmış oldu. Mevzuatta ilk bakışta tam olarak anlayamadığım bir kaç konu var.
- Diyelim ki; Tübitak test laboratuarlarından birisinde kullanılmak üzere yurtdışından 1 Mi usd bedelle, 18-24 ay teslim süreesi olan bir makine/tesis ithal etmek istiyor. Benim şirketim benzer makine / tesisin imalatçısı olarak Tübitak ın ihtiyacı olan bu makinenin yerli imalatına talip oluyor. 1005 kapsamında yerli tasarımı ve prototip imalatı test ve sertifikalandırılması amacıyla proje destek başvurusu yapmak istiyorum.
a.- 1005 programından tasarım, CAE modelleme ve yazılım için ek personel ve üniversiteden alabileceğim azami destek 200 KTL sadece tasarım desteği mi mi ? Yoksa tüm projenin prototip imalatı için mi bu destek veriliyor ?
Tamamladığım tasarım/ imalat resimlerini Tübitak daki ihtiyaç sahibi son kullanıcıya götürüp ikna edeceğim. Mutabakat sağladıktan sonra Tübitak ile satınalma niyet sözleşmesi imzalamayı planlıyorum.

b.- Ön mutabakattan sonra ürünün prototip imali, test ve sertifikasyonu için farklı bir destek başvurusu yapabilir miyim ? Hangi destekten faydalanabilirim ?

c.- Tübitak ürün ile ilgili kesin kabul ve ödemesini garanti süresi (2 yıl ) sonrasında yapacak. Ödemeyi aldıktan sonra ben de aldığım desteğin geri ödemesini gerçekleştirebilmem mümkün müdür?

Daha önceki bir Tübitak destek başvurumda, ürünün satılmak amacıyla yapılıyor olması dolayısıyla destek kapsamına alınamayacağım söylenmişti.

Yukarıda anlatılan vakanın yerli imalatının destekleme çözümü üretilemediği için her yıl özel tasarım ve tek tek imal edilen makine ve tesis ihtiyacının neredeyse % 100 ün İTHALATI kamu kaynaklarından desteklenmeye devam ediliyor. Halbuki yatırım teşviklerinde;
- ürünün yerli katma değeri ile orantılı olarak artan bir teşvik sistemi uygulanması gerekiyor,
- Satınalmada "Mal alımı yönetmeliği" yerine " ürün geliştirme Hizmeti ile birlikte mal Alamı Yönetmeliği " devreye sokulması gerekiyor.
Bu düzenlemelerin yapılamamış olması yüzden Yerli yatırım malı/ makine imalat sanayi bu güne kadar gelişemedi. Şimdi 1005 programının uygulanması sırasında mevzuat bu eksikliği giderecek çekilde düzenlenip uygulanırsa, sanayiinin orta ve yüksek katma değerli ürün tasarımı ve ihracatını gerçekleştirmesinin önü açılmış olacaktır.
igoncu52

Mesajgönderen ARDEB » 15 Ağu 2013, 16:30

igoncu52 yazdı:1005 programı ile zannedersem ilk defa, yurtdışında imal edilen ürünlerin, özellikle tek tek ve projesine göre imal edilen yatırım malları ve yüksek maliyetli özel makinelerin, yerli olarak özgün tasarımı da yüksek oranda yerli imalatı da Tübitak destekleri kapsamına alınmış oldu. Mevzuatta ilk bakışta tam olarak anlayamadığım bir kaç konu var.
- Diyelim ki; Tübitak test laboratuarlarından birisinde kullanılmak üzere yurtdışından 1 Mi usd bedelle, 18-24 ay teslim süreesi olan bir makine/tesis ithal etmek istiyor. Benim şirketim benzer makine / tesisin imalatçısı olarak Tübitak ın ihtiyacı olan bu makinenin yerli imalatına talip oluyor. 1005 kapsamında yerli tasarımı ve prototip imalatı test ve sertifikalandırılması amacıyla proje destek başvurusu yapmak istiyorum.
a.- 1005 programından tasarım, CAE modelleme ve yazılım için ek personel ve üniversiteden alabileceğim azami destek 200 KTL sadece tasarım desteği mi mi ? Yoksa tüm projenin prototip imalatı için mi bu destek veriliyor ?
Tamamladığım tasarım/ imalat resimlerini Tübitak daki ihtiyaç sahibi son kullanıcıya götürüp ikna edeceğim. Mutabakat sağladıktan sonra Tübitak ile satınalma niyet sözleşmesi imzalamayı planlıyorum.

b.- Ön mutabakattan sonra ürünün prototip imali, test ve sertifikasyonu için farklı bir destek başvurusu yapabilir miyim ? Hangi destekten faydalanabilirim ?

c.- Tübitak ürün ile ilgili kesin kabul ve ödemesini garanti süresi (2 yıl ) sonrasında yapacak. Ödemeyi aldıktan sonra ben de aldığım desteğin geri ödemesini gerçekleştirebilmem mümkün müdür?

Daha önceki bir Tübitak destek başvurumda, ürünün satılmak amacıyla yapılıyor olması dolayısıyla destek kapsamına alınamayacağım söylenmişti.

Yukarıda anlatılan vakanın yerli imalatının destekleme çözümü üretilemediği için her yıl özel tasarım ve tek tek imal edilen makine ve tesis ihtiyacının neredeyse % 100 ün İTHALATI kamu kaynaklarından desteklenmeye devam ediliyor. Halbuki yatırım teşviklerinde;
- ürünün yerli katma değeri ile orantılı olarak artan bir teşvik sistemi uygulanması gerekiyor,
- Satınalmada "Mal alımı yönetmeliği" yerine " ürün geliştirme Hizmeti ile birlikte mal Alamı Yönetmeliği " devreye sokulması gerekiyor.
Bu düzenlemelerin yapılamamış olması yüzden Yerli yatırım malı/ makine imalat sanayi bu güne kadar gelişemedi. Şimdi 1005 programının uygulanması sırasında mevzuat bu eksikliği giderecek çekilde düzenlenip uygulanırsa, sanayiinin orta ve yüksek katma değerli ürün tasarımı ve ihracatını gerçekleştirmesinin önü açılmış olacaktır.

Sayın Araştırmacı,
Yurtdışında üretilip, ülkemizde çok fazla miktarda satılan, katma değeri yüksek olan ürün veya fikrin 1005 proje önerisiyle kaba da olsa prototipinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Proje yürütücüsü 1005 projesi ile elde ettiği prototipi daha sonra proje pazarı veya görüşmelerle ürününün daha da geliştirilerek son kullanıcının doğruda talebine uygun olarak geliştirilmesine imkan verecek ve böylelikle üretim bandına alınarak yurt geneli veya uluslararası rekabete imkan verecek şekilde sonlandırılmasına katkıda bulunacak 1505 projesi halinde geliştirilmesi beklenmektedir. Pazar değeri düşük olan veya yalnızca belirli bir kesime yönelik, düşük katma değerli ürün veya fikri geliştirilmesini hedefleyen proje konuları 1005 kapsamına girmemektedir. Dolayısıyla belirli bir projenin ihtiyacını gidermeye yönelik yerli proje önerisi 1005 kapsamında değerlendirilmemektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen igoncu52 » 16 Ağu 2013, 01:26

igoncu52 yazdı:son kullanıcının doğruda talebine uygun olarak geliştirilmesine imkan verecek ve böylelikle üretim bandına alınarak yurt geneli veya uluslararası rekabete imkan verecek şekilde sonlandırılmasına katkıda bulunacak 1505 projesi halinde geliştirilmesi beklenmektedir. Pazar değeri düşük olan veya yalnızca belirli bir kesime yönelik, düşük katma değerli ürün veya fikri geliştirilmesini hedefleyen proje konuları 1005 kapsamına girmemektedir. Dolayısıyla belirli bir projenin ihtiyacını gidermeye yönelik yerli proje önerisi 1005 kapsamında değerlendirilmemektedir.

Sayın Tübitak Yetkilisi;

Cevabınızı şu şekilde mi yorumlamamız gerekiyor;

Geliştirdiğimiz ürün; özel imalat bir makine ise, üretim bandına alınarak seri imalatı yapılacak bir ürün değilse, son kullanıcı ihtiyacına uygun, tasarlanıyorsa, örneğin 10 yılda 3 yurtiçi, 7 adet de ihracat talebi olabilecek 10 Milyon TL/adet değerinde 40x10x6 metre boyutlarında devasa bir makine olduğu için her bir ürün tek tek tasarlanıp her biri bir diğerinden farklı olduğu için seri imalatı mümkün olmayan ürün ise, stratejik sektörlere ait de olsa, ileri teknoloji de içerse, kg değeri 1000 usd seviyesinde olsa bile, bu ürün bir proje ile ilişkilendirilebileceği için desteklenmesi mevzuata uygun değildir.

Eğer bu anlayış doğru ise, bir beş yıl daha beklemekten başka çaremiz kalmayacağı ve bu sürede atı alanın tekrar Üsküdar ı geçeceği, küresel rekabette fırsat pencersinin kaçırma riskini üstlenmemiz veya projeyi kendi kaynaklarımızdan finanse etmemiz mi gerekecek ??
Açık cevabınız, ve başvuru dosyası hazırlama çabasından tasarruf ettirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Moderatör Notu: Kişiye ÖM ile cevap verilmiştir.
igoncu52

Mesajgönderen emin_oz » 16 Ağu 2013, 14:37

Bilgisayar mühendisiyim, 2 adet patent başvurum mevcut, 1 patent başvurum üzerinden başvurmak istiyorum. Ancak aileme ait bir gazetede çalışıyorum. ARDEB 1005 programına başvurabilir miyim ?
emin_oz

Mesajgönderen bgurkanb » 16 Ağu 2013, 16:41

Merhaba Yüksek lisans öğrencisiyim ve Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanlığı Teknogirşim desteği ile şirket kurdum. Proje yürütücüsü kendim olmak şartıyla projeye başvurmamda herhangi bir engel var mı?
bgurkanb

Mesajgönderen ARDEB » 16 Ağu 2013, 18:12

emin_oz yazdı:Bilgisayar mühendisiyim, 2 adet patent başvurum mevcut, 1 patent başvurum üzerinden başvurmak istiyorum. Ancak aileme ait bir gazetede çalışıyorum. ARDEB 1005 programına başvurabilir miyim ?

Değerli Emin Bey,
http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... svurabilir adresinde başvuru şartları yer almaktadır. Detaylıca inceleyebilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ARDEB » 16 Ağu 2013, 18:15

bgurkanb yazdı:Merhaba Yüksek lisans öğrencisiyim ve Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanlığı Teknogirşim desteği ile şirket kurdum. Proje yürütücüsü kendim olmak şartıyla projeye başvurmamda herhangi bir engel var mı?

Değerli Araştırmacı,
Lisans mezunu ve özel sektörde çalışan birisi olarak normalde başvurabilmeniz beklenir. Ancak, şirketteki en üst düzey yöneticinin siz olduğunuz anlaşılıyor. Bu durumda http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/ ... svurabilir adresindeki "Kimler Proje Yürütücüsü Olamaz?" bölümündeki "Genel Müdür" idari kotasına takılıyorsunuz. Başvurmanız mümkün görünmemektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen mustafaz07 » 17 Ağu 2013, 14:58

Milli eğitim bakanlığına bağlı bir meslek lisesinde bilişim teknolojileri öğretmenim. Destek programına bireysel olarak başvuru yapabilir miyim ? ya da okulumun bünyesinde mi başvuru yapmam gerekiyor.
mustafaz07

Mesajgönderen ARDEB » 17 Ağu 2013, 19:04

mustafaz07 yazdı:Milli eğitim bakanlığına bağlı bir meslek lisesinde bilişim teknolojileri öğretmenim. Destek programına bireysel olarak başvuru yapabilir miyim ? ya da okulumun bünyesinde mi başvuru yapmam gerekiyor.

Değerli Mustafa Bey,
Kamuda çalışan ve en az lisans derecesine sahip olan herkes başvuru yapabilmektedir. Başvuruyu bireysel olarak yapıp, çıktılardaki "Kurum/Kuruluş Yetkilisi" bölümünde İl Milli Eğitim Müdürü'nün imzasını almanız yeterlidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Re: Görüş ve Öneriler

Mesajgönderen buraksakaci » 22 Ağu 2013, 11:17

Merhabalar 1005 programında alınan cihazlar şirkete mi şahıs adına mı kalıyor? Mesela ben bir spektrum analyzer aldım. Bu şirkete mi yoksa şahsıma mı kalır? Bu programda şirketin tek fonksiyonu imza mıdır?
buraksakaci

Re: Görüş ve Öneriler

Mesajgönderen ARDEB » 22 Ağu 2013, 16:42

buraksakaci yazdı:Merhabalar 1005 programında alınan cihazlar şirkete mi şahıs adına mı kalıyor? Mesela ben bir spektrum analyzer aldım. Bu şirkete mi yoksa şahsıma mı kalır? Bu programda şirketin tek fonksiyonu imza mıdır?

Değerli Burak Bey,
Proje kapsamında alınan makine-teçhizat, projenin gerçekleştirildiği kurum/kuruluşa demirbaş olarak kaydedilmek durumundadır. Proje başarıyla tamamlandığında da TÜBİTAK tarafından geri istenmez. Ancak, projenin yapıldığı kurum/kuruluş eğer isterse proje ekibine, yürütücüsüne veya başka bir araştırmacıya devredebilir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen mustafaz07 » 03 Eyl 2013, 11:44

ARDEB yazdı:
mustafaz07 yazdı:Milli eğitim bakanlığına bağlı bir meslek lisesinde bilişim teknolojileri öğretmenim. Destek programına bireysel olarak başvuru yapabilir miyim ? ya da okulumun bünyesinde mi başvuru yapmam gerekiyor.

Değerli Mustafa Bey,
Kamuda çalışan ve en az lisans derecesine sahip olan herkes başvuru yapabilmektedir. Başvuruyu bireysel olarak yapıp, çıktılardaki "Kurum/Kuruluş Yetkilisi" bölümünde İl Milli Eğitim Müdürü'nün imzasını almanız yeterlidir.
Saygılarımızla.

Başvuruyu bireysel olarak yaptıktan sonra çıktılardaki "kurum/kuruluş yetkilisi" bölümüne çalıştığım kurum müdürünün (okul müdürü) imza atması projenin kabul edilmesini engeller mi?
mustafaz07

Mesajgönderen ARDEB » 03 Eyl 2013, 15:18

mustafaz07 yazdı:
ARDEB yazdı:

Değerli Mustafa Bey,
Saygılarımızla.

Başvuruyu bireysel olarak yaptıktan sonra çıktılardaki "kurum/kuruluş yetkilisi" bölümüne çalıştığım kurum müdürünün (okul müdürü) imza atması projenin kabul edilmesini engeller mi?

Değerli Araştırmacı,
Eğer sadece çalıştığınız okul bünyesinde gerçekleştirilecek bir çalışma ise, "kurum/kuruluş yetkilisi" olarak okulunuzun müdürünün imzası yeterli olmaktadır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Sonraki

Dön 1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Pr.