İzin Belgeleri

1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Pr. hakkındaki sorularınız için

İzin Belgeleri

Mesajgönderen ARDEB » 18 Haz 2013, 12:55

1005 Programına başvururken alınacak Etik kurul Belgesi, Yasal İzin Belgesi veya Özel İzin Belgesi hakkında soracağınız tüm sorular ve görüşleriniz için bu başlığı kullanabilirsiniz.
ARDEB

Re: İzin Belgeleri

Mesajgönderen ozgedaglı » 21 Şub 2014, 15:45

Merhabalar,
Projede içme suyu kaynağı olarak Sapanca gölünden su alıp kullanmak için izin belgesi gerekir mi?
İyi çalışmalar.
ozgedaglı

Mesajgönderen ARDEB » 24 Şub 2014, 10:19

ozgedaglı yazdı:Merhabalar,
Projede içme suyu kaynağı olarak Sapanca gölünden su alıp kullanmak için izin belgesi gerekir mi?
İyi çalışmalar.

Değerli Araştırmacı,
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden İzin Belgesi alınmalıdır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ugg » 20 Mar 2014, 12:36

Merhaba,

Proje kapsamında mikroorganizma izolasyonu için çeşitli göllerden ve ovalardan toprak ve su numunesi almak istiyorum. Bunun için izin gerekli midir?

Teşekkürler,
ugg

Mesajgönderen ARDEB04 » 21 Mar 2014, 11:27

ugg yazdı:Merhaba,

Proje kapsamında mikroorganizma izolasyonu için çeşitli göllerden ve ovalardan toprak ve su numunesi almak istiyorum. Bunun için izin gerekli midir?

Teşekkürler,

Değerli Araştırmacı,
Bu tür sorularınız için TÜBİTAK web sayfasında bulunan bilgi notlarını inceleyebilrsiniz.
http://tubitak.gov.tr/sites/default/fil ... _07_13.pdf

Saygılarımızla.
ARDEB04

İzin Belgeleri

Mesajgönderen emre071 » 27 Mar 2014, 12:24

Merhaba, Fonksiyonel bir tekerlekli sandalye üreteceğim izin belgesi gerekir mi? Teşekkürler
emre071

Mesajgönderen ARDEB04 » 27 Mar 2014, 12:41

emre071 yazdı:Merhaba, Fonksiyonel bir tekerlekli sandalye üreteceğim izin belgesi gerekir mi? Teşekkürler

Değerli Araştırmacı,
Bu konuda sizi doğru şekilde yönlendirebilmemiz için daha detaylı sormanız gerekiyor, ancak bu bahsettiğiniz üretim aşamasında anket vb. çalışmalar yapacaksanız izin almanız mutlaka gerekecektir.

Saygılarımızla.
ARDEB04

Mesajgönderen dyilmaz » 27 Mar 2014, 18:39

Merhaba,
1005 başvurusunda bulundum. Benim dışımda başka bir üniversiteden bir araştırcı da projede görev alacaktır.
Ancak projeyi öneren ve yürütüleceği kurum kendi üniversitemdir. Projenin herhangi bir kısmı diğer araştırıcının bağlı olduğu üniversitede yürütülmeyecektir.
Bu durumda farklı üniversiteden katılan araştırıcının kuruluş yetkilisinin de "kabul ve taahüt beyanları formunu imzalaması gerekmekte midir?
İlginize şimdiden teşekkür ederim
dyilmaz

Mesajgönderen mzeybek20 » 03 Eyl 2014, 11:03

Merhabalar,
1005 Proje izinleriyle ilgili olarak, projemizde kullanılması planlanan İnsansız hava araçlarıyla ilgili Sivil Havacılık'tan uygulama bölgesi için izin almak gerekir mi? Ayrıca şunu belirtmek isterim, Sivil havacılık İHA'ların kullanımı ile ilgili bir yönetmelik yayınlamıştır. Bu yönetmelik kapsamı benim kullanmak istediğim İHA dışında kalmaktadır ya da daha doğru bir deyimle benim kullanacağım uçak Model uçak kapsamına girmektedir. Yine de çalışma bölgesi için yasal izin alınması gerekli midir acaba?
Teşekkürler.
mzeybek20

Mesajgönderen ARDEB » 05 Eyl 2014, 15:21

mzeybek20 yazdı:Merhabalar,
1005 Proje izinleriyle ilgili olarak, projemizde kullanılması planlanan İnsansız hava araçlarıyla ilgili Sivil Havacılık'tan uygulama bölgesi için izin almak gerekir mi? Ayrıca şunu belirtmek isterim, Sivil havacılık İHA'ların kullanımı ile ilgili bir yönetmelik yayınlamıştır. Bu yönetmelik kapsamı benim kullanmak istediğim İHA dışında kalmaktadır ya da daha doğru bir deyimle benim kullanacağım uçak Model uçak kapsamına girmektedir. Yine de çalışma bölgesi için yasal izin alınması gerekli midir acaba?
Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

Aksi yönde bir mevzuat hükmü yoksa uygulama bölgesi alanın kullanımı için izin gerekecektir. Daha detaylı bilgi almak için ilgili Kurum ile iletişime geçmelisiniz.

Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Nazife_ozturk » 03 Şub 2015, 15:26

Merhabalar sağlık alanında 1005 projesi yazıyoruz. Bu projede ülkemizde olmayan yeni bir rehabilitasyon modeli uygulamayı düşünmekteyiz. Bu modelin geçerlilik güvenilirliği için yapacağımız uygulama kısmında herhangi bir ilaç ya da biyolojik materyal kullanmayacağız. Bu durumda etik kurul izin belgesi yerine Sağlık Bakanlığı ve Bağlı kruluşlarından izin almamız yeterli olur mu?
Nazife_ozturk

Mesajgönderen ARDEB » 04 Şub 2015, 16:27

Nazife_ozturk yazdı:Merhabalar sağlık alanında 1005 projesi yazıyoruz. Bu projede ülkemizde olmayan yeni bir rehabilitasyon modeli uygulamayı düşünmekteyiz. Bu modelin geçerlilik güvenilirliği için yapacağımız uygulama kısmında herhangi bir ilaç ya da biyolojik materyal kullanmayacağız. Bu durumda etik kurul izin belgesi yerine Sağlık Bakanlığı ve Bağlı kruluşlarından izin almamız yeterli olur mu?

Değerli Araştırmacı,
Proje önerisini görmeden kasin bir yanıt vermek doğru değil. Bu konuda web sayfamızda da yer alan bilgi notu var: http://tubitak.gov.tr/sites/default/fil ... _07_13.pdf
Bu linkte yer alan bilgileri incelemenizi öneririz. Halen karar veremiyorsanız, en uygunu bir etik kurula danışmak olacaktır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Dön 1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Pr.