Destekten Yararlanma Koşulları

1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Pr. hakkındaki sorularınız için

Destekten Yararlanma Koşulları

Mesajgönderen metin_mehel » 17 Ağu 2013, 09:04

Merhaba
Şuanda bir firmada calismaktayim. Bu tesvikten faydalanabilir miyim?
Tesekkurler...
metin_mehel

Re: Destekten Yararlanma Koşulları

Mesajgönderen ARDEB » 17 Ağu 2013, 14:13

metin_mehel yazdı:Merhaba
Şuanda bir firmada calismaktayim. Bu tesvikten faydalanabilir miyim?
Tesekkurler...

Değerli Metin Bey,
Özel sektörden de en az lisans mezunu olan araştırmacılar 1005 programımıza başvurabilmektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen metin_mehel » 17 Ağu 2013, 17:35

Merhaba
Yanlış anlaşıIma olmasin diye sunu da sormak istiyorum. Başvuru calistigim firma adina degilde kendi adima olacak.
Yine mümkün müdür?
Teşekkürler
metin_mehel

Mesajgönderen ARDEB » 17 Ağu 2013, 19:06

metin_mehel yazdı:Merhaba
Yanlış anlaşıIma olmasin diye sunu da sormak istiyorum. Başvuru calistigim firma adina degilde kendi adima olacak.
Yine mümkün müdür?
Teşekkürler

Değerli Metin Bey,
Firma adına başvuru diye bir süreç yoktur. Başvurular kişisel olarak, ekip adına yapılmaktadır. Çıktılardaki "Kurum/Kuruluş Yetkilisi" bölümünü şirketinizin genel müdürü'ne imzalatmanız yeterlidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen metin_mehel » 17 Ağu 2013, 19:54

Merhaba,
Verilen cevaplardan sorumun yanlış anlaşıldığını yada kendimi iyi ifade edemediğim ortaya çıkıyor.
Örneğin A firmasında çalışıyorum. A firması tarım makinaları yapıyor. Ben A firmasından bağımsız olarak
şahsım adına denizdeki dalgalardan elektrik üretmeye yarayan bir cihaz için proje yapmak istiyorum.
Bu projenin çalıştığım A firması ile hiçbir bağlantısı olmayacak ve projeme akşamları, hafta sonu çalışacağım.
Bu durumda destek alabilir miyim?
Aksi halde bireysel girişimcilerin bir firmada çalışmaması yani işsiz olmaları şartı mı aranıyor?
Saygılar...
metin_mehel

Mesajgönderen ARDEB » 18 Ağu 2013, 00:33

metin_mehel yazdı:Merhaba,
Verilen cevaplardan sorumun yanlış anlaşıldığını yada kendimi iyi ifade edemediğim ortaya çıkıyor.
Örneğin A firmasında çalışıyorum. A firması tarım makinaları yapıyor. Ben A firmasından bağımsız olarak
şahsım adına denizdeki dalgalardan elektrik üretmeye yarayan bir cihaz için proje yapmak istiyorum.
Bu projenin çalıştığım A firması ile hiçbir bağlantısı olmayacak ve projeme akşamları, hafta sonu çalışacağım.
Bu durumda destek alabilir miyim?
Aksi halde bireysel girişimcilerin bir firmada çalışmaması yani işsiz olmaları şartı mı aranıyor?
Saygılar...

Değerli Metin Bey,
Malesef bahsettiğiniz şekilde başvuru yapamamaktasınız. Şirketinizden bir yetkilinin imzasını almak ve şirketinizle bağlantılı olarak başvurmak durumundasınız. İstifa ederek 1512 programına da (eğer şartlarını taşıyorsanız) başvurabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen metin_mehel » 18 Ağu 2013, 10:18

İstifa edip başvuru yapıldığı takdirde nekarbir maaş girişimciyi bekliyor? Ve süresi?
Teşekkürler.
metin_mehel

Mesajgönderen MuhammedBİRAL » 18 Ağu 2013, 13:36

Merhaba Dumlupınar Üniversitesi iktisat 4. sınıf öğrencisiyim. Projeye basvurabilirmiyim? Veya basvurabilmem için ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
MuhammedBİRAL

Mesajgönderen ARDEB » 19 Ağu 2013, 01:54

metin_mehel yazdı:İstifa edip başvuru yapıldığı takdirde nekarbir maaş girişimciyi bekliyor? Ve süresi?
Teşekkürler.

Değerli Metin Bey,
Girişimciye maaş verilmiyor. 1512 programının şartlarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ARDEB » 19 Ağu 2013, 01:56

MuhammedBİRAL yazdı:Merhaba Dumlupınar Üniversitesi iktisat 4. sınıf öğrencisiyim. Projeye basvurabilirmiyim? Veya basvurabilmem için ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Değerli Muhammed Bey,
Lisans mezuniyetinizin ardından üniversite, kamu veya özel sektörde çalışmaya başlarsanız projeye başvuru yapmaya hak kazanırsınız. 1005 programı web sayfasının sağ menüde yer alan Başvuru-Kimler Başvurabilir bölümünü inceleyebilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Damla Halıcı » 19 Ağu 2013, 08:18

Merhaba,

Şu an 1501 Teydeb desteğinde bir proje yürütüyoruz. Aynı zamanda 1005'e de başvuruda bulunabiliyor muyuz?
Damla Halıcı

Mesajgönderen ARDEB » 19 Ağu 2013, 09:30

Damla Halıcı yazdı:Merhaba,

Şu an 1501 Teydeb desteğinde bir proje yürütüyoruz. Aynı zamanda 1005'e de başvuruda bulunabiliyor muyuz?

Değerli Damla Hanım,
Başvurabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Damla Halıcı » 19 Ağu 2013, 09:43

Ozur dilerim fakat sorumda belirtmedigim icin emin olmak istiyorum. Bu ayni proje de olabiliyor degil mi farkli bir konu olmasi gerekmiyor? Tesekkurler.
Damla Halıcı

Mesajgönderen ARDEB » 19 Ağu 2013, 09:53

Damla Halıcı yazdı:Ozur dilerim fakat sorumda belirtmedigim icin emin olmak istiyorum. Bu ayni proje de olabiliyor degil mi farkli bir konu olmasi gerekmiyor? Tesekkurler.

Değerli Damla Hanım,
Aynı projede kapsamında aynı anda birden fazla TÜBİTAK programından destek alamassınız.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ybayam » 20 Ağu 2013, 11:51

Merhabalar,

Bu programdan bir proje alınması durumunda
1. Proje kotada yer kaplıyor mu? Yani bu projede yürütücü olarak görev alan kişi başka kaç projede daha yürütücülük yapabilir.
2. Projenin daha sonra biraz geliştirilerek ya da aynı isimle 1003 projesi olarak önerilmesi mümkün mü? (TEYDEB ve başka projeye çevrilmesi teşvik ediliyor ama 1003 ile ilgili bir bilgi yok)

Teşekkürler.
ybayam

Mesajgönderen ARDEB » 20 Ağu 2013, 14:57

ybayam yazdı:Merhabalar,

Bu programdan bir proje alınması durumunda
1. Proje kotada yer kaplıyor mu? Yani bu projede yürütücü olarak görev alan kişi başka kaç projede daha yürütücülük yapabilir.
2. Projenin daha sonra biraz geliştirilerek ya da aynı isimle 1003 projesi olarak önerilmesi mümkün mü? (TEYDEB ve başka projeye çevrilmesi teşvik ediliyor ama 1003 ile ilgili bir bilgi yok)

Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,
Sorularınıza aşağıdaki gibi yanıtlar vermemiz uygundur:
1. 1005 projeleri de genel kotamız içerisinde yer alır ("4 araştırmacılık" veya "1 yürütücülük+2 araştırmacılık" veya "2 yürütücülük")
2. Eğer 1003 projesi kriterlerine (kriterler web sayfamızda 1003 bölümünde mevcuttur) uyduğunu düşünüyorsanız, 1003 projesi şeklinde önerebilirsiniz. Ancak, önceki projenizin (1005 projesi) üzerine özgün Ar-Ge içeren ciddi iş paketleri koymanız gerekebilir. Bildiğiniz gibi 1005 programında ulusal çapta bir özgünlük anlayışından bahsedilmektedir. Fakat 1003 projeleri, tıpkı 1001 ve 3501 projeleri gibi uluslararası çapta özgün değer aradığımız projelerdir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Sedat DEMİR » 22 Kas 2013, 11:41

Merhaba,
Daha önce de az da olsa benzer bir soru soruldu ancak, daha farklı açıdan tekrar sorma gereği duydum:
1005 destek programına başvuru yapmayı planlamaktayım. Planladığım çalışmayı şu anda çalıştığım firmada değil de kendi kurmayı planladığım firmamda yapmayı düşünüyorum. Başvurumun onaylanması, yani desteğe uygun görülmesi durumunda kendi firmamı kuracağım. Yani başvuru sırasında firmamı henüz kurmamış olacağım. Bu koşullarda başvuru yapılabiliyor mu? Kendi şirketimi kurmak ile ilgili giderlerde 1005 programı destek sağlıyor mu?
Yüksek lisans programından 4.5 yıl önce mezun olmuş bir arkadaşımla 1512 programına başvuracağız. benim mezuniyetim 6 yıldan eski. Başvuru arkadaşım adına olacak ve ben çalışan görüneceğim. Ancak aynı zamanda da kuracağımız şirket adına 1005 programına başka bir konu ile başvurabilir miyiz?
1512 programından kendimize (2 çalışan olarak) maaş desteği talebimiz olacak, aynı zamanda 1005 programında yürütücülük görevi de üstlenmeyi düşünüyorum bu mümkün müdür?
Teşekkürler
Sedat DEMİR

Mesajgönderen ARDEB » 22 Kas 2013, 16:26

Sedat DEMİR yazdı:Merhaba,
Daha önce de az da olsa benzer bir soru soruldu ancak, daha farklı açıdan tekrar sorma gereği duydum:
1005 destek programına başvuru yapmayı planlamaktayım. Planladığım çalışmayı şu anda çalıştığım firmada değil de kendi kurmayı planladığım firmamda yapmayı düşünüyorum. Başvurumun onaylanması, yani desteğe uygun görülmesi durumunda kendi firmamı kuracağım. Yani başvuru sırasında firmamı henüz kurmamış olacağım. Bu koşullarda başvuru yapılabiliyor mu? Kendi şirketimi kurmak ile ilgili giderlerde 1005 programı destek sağlıyor mu?
Yüksek lisans programından 4.5 yıl önce mezun olmuş bir arkadaşımla 1512 programına başvuracağız. benim mezuniyetim 6 yıldan eski. Başvuru arkadaşım adına olacak ve ben çalışan görüneceğim. Ancak aynı zamanda da kuracağımız şirket adına 1005 programına başka bir konu ile başvurabilir miyiz?
1512 programından kendimize (2 çalışan olarak) maaş desteği talebimiz olacak, aynı zamanda 1005 programında yürütücülük görevi de üstlenmeyi düşünüyorum bu mümkün müdür?
Teşekkürler

Değerli Sedat Bey,
Henüz kurulmamış firmalar adına 1005 programı başvurusu malesef yapılamamaktadır.
1512 programı için birincil koşullar koşul, 45 yaşından gün almamış olmak ve lisans/yüksek lisans mezunu olmaktır (http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/1512/icerik-kimler-basvurabilir-0) Bunu hatırlatmakta fayda var.
Sorunuza gelince, eğer 1512 programı ile bireysel girişimcilik desteği almayı planlıyorsanız, bu aşamada 1005 programına zaten başvuramazsınız. Ancak, ileriki aşamada şirketiniz bir sermaye şirketi olursa, o zaman 1005 programından faydalanmak için başvurabilirsiniz.
Sonuç olarak, önce 1512 desteği ile ticarileşmeli, firmanızı büyüttüğünüz zaman da 1005 desteğine başvurmalısınız. 1005 programı, önemli düzeyde ar-ge gerektiren ve başvuran kurum/kuruluşların önemli yetkinliklere sahip olduğu bir programdır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen AyseG » 26 Ara 2013, 03:58

Merhaba, yüksek lisans veya doktora yapan araştırma görevlilerinin 1005 projesi sunması mümkün müdür? Teşekkürler..
AyseG

Mesajgönderen ARDEB » 27 Ara 2013, 02:12

AyseG yazdı:Merhaba, yüksek lisans veya doktora yapan araştırma görevlilerinin 1005 projesi sunması mümkün müdür? Teşekkürler..

Değerli Araştırmacı,
http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/akademik/ulusal-destek-programlari/1005/icerik-kimler-basvurabilir sayfasını incelediyseniz, orada başvurabileceklerini görebilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Sonraki

Dön 1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Pr.