1002-Hızlı Destek Programı ve BAP hakkında...

1002 - Hızlı Destek Programı hakkındaki sorularınız için

1002-Hızlı Destek Programı ve BAP hakkında...

Mesajgönderen yorgansiz » 14 Tem 2014, 16:46

Merhaba,

Doktora öğrencisiyim, aynı zamanda da doktora yaptığım üniversitede kadrolu araştırma görevlisiyim. Üç sorum olacak:

1- Çalıştığım üniversitedeki BAP başvuruları senede iki defa, Eylül ve Şubat aylarında yapılabiliyor. Ben Ağustos başında 1002 projesine başvurmayı planlıyorum, projenin kabul edilmemesi durumunu göz önünde bulundurarak, çalıştığım üniversitedeki Eylül ayı BAP başvurularını da kaçırmak istemiyorum. 1002 başvurusunun 3 ay gibi bir sürede sonuçlandığını okudum. 1002 proje başvurusu devam ederken, kendi üniversitemdeki BAP projesine başvurmam bir sorun yaratır mı? Yaratırsa, bu konuda bir öneriniz var mı?

2- Doktoraya devam eden araştırma görevlilerinin yürütücü olabileceğini okudum. Ben yürütücü olarak başvurmayı planlıyorum ama projede yalnızca ben çalışacağım; araştırmacı, bursiyer gibi çalışanlar olmayacak. Araştırmayı bizzat ben yapacağım için, bu durum ödeneğin kullanılması açısından bir sorun teşkil eder mi?

3- Ödeneğin bir kısmı ile teçhizat almak, kalan kısmını da saha araştırması giderleri için (araç kiralama, barınma vs.) kullanmak istiyorum. Ödeme kalemleri açısından buna bir mani olduğunu düşünmüyorum; ancak, teyit etmek istedim. Bilgi verirseniz memnun olacağım.

Esenlikle...
yorgansiz

Re: 1002-Hızlı Destek Programı ve BAP hakkında...

Mesajgönderen ARDEB » 15 Tem 2014, 11:21

yorgansiz yazdı:Merhaba,

Doktora öğrencisiyim, aynı zamanda da doktora yaptığım üniversitede kadrolu araştırma görevlisiyim. Üç sorum olacak:

1- Çalıştığım üniversitedeki BAP başvuruları senede iki defa, Eylül ve Şubat aylarında yapılabiliyor. Ben Ağustos başında 1002 projesine başvurmayı planlıyorum, projenin kabul edilmemesi durumunu göz önünde bulundurarak, çalıştığım üniversitedeki Eylül ayı BAP başvurularını da kaçırmak istemiyorum. 1002 başvurusunun 3 ay gibi bir sürede sonuçlandığını okudum. 1002 proje başvurusu devam ederken, kendi üniversitemdeki BAP projesine başvurmam bir sorun yaratır mı? Yaratırsa, bu konuda bir öneriniz var mı?

2- Doktoraya devam eden araştırma görevlilerinin yürütücü olabileceğini okudum. Ben yürütücü olarak başvurmayı planlıyorum ama projede yalnızca ben çalışacağım; araştırmacı, bursiyer gibi çalışanlar olmayacak. Araştırmayı bizzat ben yapacağım için, bu durum ödeneğin kullanılması açısından bir sorun teşkil eder mi?

3- Ödeneğin bir kısmı ile teçhizat almak, kalan kısmını da saha araştırması giderleri için (araç kiralama, barınma vs.) kullanmak istiyorum. Ödeme kalemleri açısından buna bir mani olduğunu düşünmüyorum; ancak, teyit etmek istedim. Bilgi verirseniz memnun olacağım.

Esenlikle...

Değerli Araştırmacı,
1- Aynı proje önerisini desteklenmesi amacıyla aynı anda, TÜBİTAK'ın da içinde olduğu birden fazla kurum/kuruluşa (BAP dahil) sunmanız problem yaratmaktadır. Bu durumun tespiti halinde proje değerlendirilmeden iade edilir ve Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu'na (AYEK) sevk edilmenize, bu da cezaî müeyyidelerle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. TÜBİTAK'tan ret/iade cevabı almadan kesinlikle başka bir destek mekanizmasına başvurmayınız.
2- Başvuru aşamasındai, başvuru şartları açısında herhangi bir problem teşkil etmez. Ancak, bilimsel değerlendirme aşamasında projeyi değerlendiren hakemin fikri hakkında görüş belirtmemiz bu aşamada uygun olmayacaktır.
3- Bütçenizi oluştururken, mevcut sınırlar dahilinde kaldığınız sürece, başvuru aşamasında problem yaşamazsınız.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen yorgansiz » 18 Tem 2014, 00:41

Merhaba,
Başvuru hazırlığı yaptığım proje benim ilk projem olacak... O nedenle 1002 programıyla ilgili bütün mevzuatı okudum. Ancak, kafamı kurcalayan bir konuya yanıt bulamadım. Cevabınız gelecekteki bir hayal kırıklığını ve belki de bilmediğim daha büyük problemleri engelleyecek.

Ben, http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/akademik/ulusal-destek-programlari/icerik-1002-hizli-destek-programi sayfasındaki "Hızlı Destek Programının amacı, üniversitelerde, araştırma hastanelerinde ve araştırma enstitülerinde/istasyonlarında yürütülecek acil, kısa süreli, küçük bütçeli araştırma ve geliştirme projelerine destek sağlamaktır." ifadesinden heraketle TÜBİTAK projesi hazırlamaya karar verdim. Ancak, hazırladığım proje doktora tezimle birebir ilgili... Yani proje aslında doktora tezimdeki problemlere yanıt aramak üzere gerçekleştireceğim bir araştırmayı içeriyor. Bu durum mevzuat açısından bir engel teşkil eder mi? Proje konu olarak tez çalışmamdan daha özgün bir çalışma mı olmalı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Esenlikle...
yorgansiz

Mesajgönderen ARDEB » 18 Tem 2014, 08:57

yorgansiz yazdı:Merhaba,
Başvuru hazırlığı yaptığım proje benim ilk projem olacak... O nedenle 1002 programıyla ilgili bütün mevzuatı okudum. Ancak, kafamı kurcalayan bir konuya yanıt bulamadım. Cevabınız gelecekteki bir hayal kırıklığını ve belki de bilmediğim daha büyük problemleri engelleyecek.

Ben, http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/akademik/ulusal-destek-programlari/icerik-1002-hizli-destek-programi sayfasındaki "Hızlı Destek Programının amacı, üniversitelerde, araştırma hastanelerinde ve araştırma enstitülerinde/istasyonlarında yürütülecek acil, kısa süreli, küçük bütçeli araştırma ve geliştirme projelerine destek sağlamaktır." ifadesinden heraketle TÜBİTAK projesi hazırlamaya karar verdim. Ancak, hazırladığım proje doktora tezimle birebir ilgili... Yani proje aslında doktora tezimdeki problemlere yanıt aramak üzere gerçekleştireceğim bir araştırmayı içeriyor. Bu durum mevzuat açısından bir engel teşkil eder mi? Proje konu olarak tez çalışmamdan daha özgün bir çalışma mı olmalı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Esenlikle...

Değerli Araştırmacı,
TÜBİTAK, projelendireceğiniz çalışmanızın tezinizle ilgili olup olmamasına bakmaz. Değerlendirme kriterleri web sayfamızda yayınlanmaktadır. Birinci derecede önemli olan husus, projenin Ar-Ge projesi olmasıdır. Bu konuda Frascati Kılavuzu'ndan yardım alabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen mehmetalibalcı » 20 Ağu 2014, 11:17

Daha önce başvurduğumuz hızlı destek projesi ret cevabı almıştı. Düzenlemeler ile birlikte tekrar başvuru yapıldı. Daha önce proje takip sisteminde "Öneri" durumunda görünen yeni proje başvurumuz şu anda sistemde görünmüyor. Bunun nedeni ne olabilir? Başvurumuz ile ilgili bir problem olup olmadığını öğrenebilir miyim. Teşekkürler.
mehmetalibalcı

Mesajgönderen ARDEB01 » 21 Ağu 2014, 17:25

mehmetalibalcı yazdı:Daha önce başvurduğumuz hızlı destek projesi ret cevabı almıştı. Düzenlemeler ile birlikte tekrar başvuru yapıldı. Daha önce proje takip sisteminde "Öneri" durumunda görünen yeni proje başvurumuz şu anda sistemde görünmüyor. Bunun nedeni ne olabilir? Başvurumuz ile ilgili bir problem olup olmadığını öğrenebilir miyim. Teşekkürler.

Değerli araştırmacı,

Proje öneriniz hakkında ARDEB'i arayıp bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla
ARDEB01

Mesajgönderen arz » 01 Eyl 2014, 17:06

Merhaba 3 haziranda gönderdiğimiz Tübitak 1002 sonucunu ne zaman öğrenebiliriz? Teşekkürler.
arz

Mesajgönderen nesrin çolak » 04 Eyl 2014, 20:03

Merhaba
Araştırma görevlisi ve doktora öğrencisiyim. Ancak henüz doktora yeterelilik sınavına girmedim. 1002 projesi hazırladım ve bu projede yürütücü olmak istiyorum. Doktora yeterlikik derecesini almamak 1002 projesinde yürütücü olmaya engel midir?

Kolay gelsin... Esenlikle...
nesrin çolak

Mesajgönderen ARDEB » 05 Eyl 2014, 09:30

nesrin çolak yazdı:Merhaba
Araştırma görevlisi ve doktora öğrencisiyim. Ancak henüz doktora yeterelilik sınavına girmedim. 1002 projesi hazırladım ve bu projede yürütücü olmak istiyorum. Doktora yeterlikik derecesini almamak 1002 projesinde yürütücü olmaya engel midir?

Kolay gelsin... Esenlikle...

Değerli Araştırmacı,

1002 programında yürütücü olacak üniversite personelinin doktora derecesini almış olması gerekmektedir. Doktora öğrencisi olarak 1002 kapsamında bursiyer olabilirsiniz.

Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen ARDEB » 05 Eyl 2014, 09:32

arz yazdı:Merhaba 3 haziranda gönderdiğimiz Tübitak 1002 sonucunu ne zaman öğrenebiliriz? Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

Başvurunuzun durumu hakkında bilgi almak için ARDEB'teki yetkili kişi ile telefon yoluyla irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımızla.
ARDEB

Dön 1002 - Hızlı Destek Programı