Başvuru Süreci

5000 - Akademik e-Kitap Destek Programı ile ilgili sorularınız için

Re: Başvuru Süreci

Mesajgönderen bozkeser » 02 Ara 2014, 15:34

[quote="BİTO02"][quote="bozkeser"][quote="BİTO02"][quote="O.kirmaci"]proje başvurusunda kitaptaki yer alacak bütün materyallerin (grafik, animasyon, ses) hepsi dosyada sunulacak mı? Eğer Sadece 10 sf lık başvuru bölümlerinde yer alan materyaller sunulacak ise bütçe nasıl oluşturulacak ( bütçenin belirlenmesi için bütün kitabın materyallerin belirlenmiş olması gerekir ki proforma fatura alabilelim)[/quote]

Sayın Araştırmacı,

Teslim edilecek bölümler belirttiğiniz şekildedir. Zenginleştirme ögelerine ilişkin senaryo ve teklifler tüm kitap için hazırlanmalıdır ve proje başvurusunda sunulmalıdır.

Saygılarımızla.[/quote]

Şunları sormak istiyorum:
1. Yukarıda "senaryo" derken ben kitabın her bölümünün başında kullanacağım simülasyonu nasıl kurgulayacağımı mı yazacağım?
2. e-pub3 formatında yazdırmak için bu alanda hizmet alımı yapabilir miyim?
3. 3D simülasyon için senaryosunu ben belirtmekle birlikte bunun ortyaa çıkması için dışardan hizmet alabilir miyim?[/quote]

Sayın Araştırmacı,

1) Kitapta yer alacak tüm zenginleştirme ögelerinin senaryolarını oluşturmanız gerekmektedir.
2) Yapabilirsiniz.
3) Gelişitirilecek zenginleştirme ögeleri için hizmet alımı yapabilirsiniz.

Saygılarımızla.[/quote]

1. soruya ilişkin olarak; (sonrasında bir yanlışlık olmaması adına teyitlemek istiyorum)
Ben kitabın mesela 6. ve 8. bölümünü örnek olarak sunumlarıyla birlikte hazırladım ve proje başvurusunda teslim ettim diyelim.
Proje kabulünden sonra; her bölüm başında da aslında bir simülasyon kullanacağım ama başvuruda bunu finansmanım olmadığı ıcın yaptıramıyorum.
Ama proje başvurumda her bolumun başlangıcına koyacağım simülasyonda ne anlatılmak isteneceğinin senaryosunu mu yazmam gerekiyor? Bu yeterli midir?
(Tabı bütçeye bunun hizmet alım faturasının proformasını da ekleyeceğim.)
bozkeser

Mesajgönderen BİTO02 » 02 Ara 2014, 15:38

ugursoy yazdı:e-kitap projesi sunulduğunda animasyon yapmak gerekiyor mu?

Sayın Araştırmacı,

Başvuru aşamasında zenginleştirme öğelerinin senaryolarını oluşturmanız yeterlidir.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen bozkeser » 02 Ara 2014, 17:30

Proje basvurusunda belirtmek üzere; E-kitabın video tanıtım filmini yaptırmayı düşünüyorum.
Bunu diğer hizmet alımları adı altında butceleyebılır mıyım?
Video tanıtım filmi; kitap tamamen bittikten sonra her bölümle ilgili görsel ve animasyonu kullanarak, kitabın çekiciliğini arttırarak okunmasına teşvik etmek, içeriği zenginleştirmek amacıyla düşünülmektedir.
Mümkün müdür?

Kitabın kullanımına yönelik klavuz bolumu ve öğretmen klavuzu için animasyon/simülasyon hizmeti alabilir miyim?
bozkeser

Mesajgönderen gcaysu » 03 Ara 2014, 11:45

Sayın ilgili,
Proje başvuru süreci ile ilgili olarak;
1. Danışmanlık hizmeti alınan uzman kişi aynı zamanda eser sahibi olabilir mi? (Doktorası devam etmekte)
2. E-kitap içeriğimiz görsel ifade öğretisi üzerinedir. Standart bir yazım şekli, kitabın içeriğinin sunumu açısından dezavantajlı bir durum yaratabilir. Başvuru sürecinde, iki bölümü teslim edilmesi beklenen formatta teslim edip, başvurunun kabul edilmesi halinde kitabın tümü için bir grafik tasarım ve sayfa düzeni önermek mümkün olabilir mi?
şeklinde iki sorumuz olacak.
Saygılarımızla.
gcaysu

Mesajgönderen BİTO02 » 04 Ara 2014, 11:06

ormanci yazdı:Sayin yetkili,
Doktorami yeni tamamladim, henuz bir iste calismiyorum. Proje yurutucusu olarak basvuru yapabilir miyim?

Sayın Araştırmacı,

Yapabilirsiniz.

Saygılarımızla.
BİTO02

Re: Fixed Layout mu Reflow mu?

Mesajgönderen BİTO02 » 04 Ara 2014, 11:09

karadayi yazdı:İyi günler, size iki sorum olacaktı.

1. Bugün e-Pub 3.0 için 2 temel format vardır. Birincisi Reflow diğeri ise Fixed Layaout'dur. Bu iki formatta da tüm işleyiş, tasarım aşamaları ve sonuç farklıdır. Acaba Tübitak'ın bunlar içinden özel bir tercihi var mıdır?

2. Hizmet alımı için yurtdışında yaşayan çifte vatandaşlı bir uzmandan destek alabilir miyiz?

Sayın Araştırmacı,

1) Reflow olup projenizin kabulü halinde e-pub reader sizinle paylaşılacaktır.
2) Vatandaşlıklarından birisinin T.C. olması halinde bir engel yoktur.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen Elif Erisen » 04 Ara 2014, 14:15

Merhaba,
Basvuruda kullanacagimiz ornek kitap bolumleri e-kitap olarak son yayin halinde mi verilmelidir? Yoksa sadece word dosyasi olarak mi basvuruya eklenmelidir? Tesekkurler.
Elif Erisen

Mesajgönderen Elif Erisen » 08 Ara 2014, 22:24

E kitap basvurusu icin hazirlanacak ornek bolumler epub3de hazir halde mi teslim edilecek? Tesekkurler.
Elif Erisen

Mesajgönderen BİTO02 » 09 Ara 2014, 11:45

Elif Erisen yazdı:Merhaba,
Basvuruda kullanacagimiz ornek kitap bolumleri e-kitap olarak son yayin halinde mi verilmelidir? Yoksa sadece word dosyasi olarak mi basvuruya eklenmelidir? Tesekkurler.

Sayın Araştırmacı,

Başvuru aşamasında word olarak teslim etmeniz yeterlidir. Ayrıntılı bilgi için lütfen www.tubitak.gov.tr/5000 adresini inceleyiniz.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 09 Ara 2014, 11:46

Elif Erisen yazdı:E kitap basvurusu icin hazirlanacak ornek bolumler epub3de hazir halde mi teslim edilecek? Tesekkurler.

Sayın Araştırmacı,

Projeniz kabul edilmesi halinde bölümler e-pub3 formatında teslim edilecektir. Başvuru aşamasında e-pub formatında teslim etmeniz gerekmemektedir.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 09 Ara 2014, 11:48

gcaysu yazdı:Sayın ilgili,
Proje başvuru süreci ile ilgili olarak;
1. Danışmanlık hizmeti alınan uzman kişi aynı zamanda eser sahibi olabilir mi? (Doktorası devam etmekte)
2. E-kitap içeriğimiz görsel ifade öğretisi üzerinedir. Standart bir yazım şekli, kitabın içeriğinin sunumu açısından dezavantajlı bir durum yaratabilir. Başvuru sürecinde, iki bölümü teslim edilmesi beklenen formatta teslim edip, başvurunun kabul edilmesi halinde kitabın tümü için bir grafik tasarım ve sayfa düzeni önermek mümkün olabilir mi?
şeklinde iki sorumuz olacak.
Saygılarımızla.

Sayın Araştırmacı,

1. Program kapsamında tüm eser sahiplerinin doktorası bulunmalıdır.
2. Başvuruda belirtilen kriterleri karşılamanız beklenmektedir. Nihai haliyle ilgili hususları başvurunuzda ilgili yerlerde belirtebilirsiniz.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 09 Ara 2014, 11:57

bozkeser yazdı:
BİTO02 yazdı:
bozkeser yazdı:
BİTO02 yazdı:
O.kirmaci yazdı:proje başvurusunda kitaptaki yer alacak bütün materyallerin (grafik, animasyon, ses) hepsi dosyada sunulacak mı? Eğer Sadece 10 sf lık başvuru bölümlerinde yer alan materyaller sunulacak ise bütçe nasıl oluşturulacak ( bütçenin belirlenmesi için bütün kitabın materyallerin belirlenmiş olması gerekir ki proforma fatura alabilelim)

Sayın Araştırmacı,

Teslim edilecek bölümler belirttiğiniz şekildedir. Zenginleştirme ögelerine ilişkin senaryo ve teklifler tüm kitap için hazırlanmalıdır ve proje başvurusunda sunulmalıdır.

Saygılarımızla.

Şunları sormak istiyorum:
1. Yukarıda "senaryo" derken ben kitabın her bölümünün başında kullanacağım simülasyonu nasıl kurgulayacağımı mı yazacağım?
2. e-pub3 formatında yazdırmak için bu alanda hizmet alımı yapabilir miyim?
3. 3D simülasyon için senaryosunu ben belirtmekle birlikte bunun ortyaa çıkması için dışardan hizmet alabilir miyim?

Sayın Araştırmacı,

1) Kitapta yer alacak tüm zenginleştirme ögelerinin senaryolarını oluşturmanız gerekmektedir.
2) Yapabilirsiniz.
3) Gelişitirilecek zenginleştirme ögeleri için hizmet alımı yapabilirsiniz.

Saygılarımızla.

1. soruya ilişkin olarak; (sonrasında bir yanlışlık olmaması adına teyitlemek istiyorum)
Ben kitabın mesela 6. ve 8. bölümünü örnek olarak sunumlarıyla birlikte hazırladım ve proje başvurusunda teslim ettim diyelim.
Proje kabulünden sonra; her bölüm başında da aslında bir simülasyon kullanacağım ama başvuruda bunu finansmanım olmadığı ıcın yaptıramıyorum.
Ama proje başvurumda her bolumun başlangıcına koyacağım simülasyonda ne anlatılmak isteneceğinin senaryosunu mu yazmam gerekiyor? Bu yeterli midir?
(Tabı bütçeye bunun hizmet alım faturasının proformasını da ekleyeceğim.)

Sayın Araştırmacı,

Sizin de belirttiğiniz gibi tüm eser için simülasyonlara ilişkin senaryoları oluşturmalısınız. Bütçelendirmenizi buna göre gerçekleştirmelisiniz.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 09 Ara 2014, 12:04

bozkeser yazdı:Proje basvurusunda belirtmek üzere; E-kitabın video tanıtım filmini yaptırmayı düşünüyorum.
Bunu diğer hizmet alımları adı altında butceleyebılır mıyım?
Video tanıtım filmi; kitap tamamen bittikten sonra her bölümle ilgili görsel ve animasyonu kullanarak, kitabın çekiciliğini arttırarak okunmasına teşvik etmek, içeriği zenginleştirmek amacıyla düşünülmektedir.
Mümkün müdür?

Kitabın kullanımına yönelik klavuz bolumu ve öğretmen klavuzu için animasyon/simülasyon hizmeti alabilir miyim?

Sayın Araştırmacı,

Zenginleştirme ögelerini hizmet alacağınız firmadan proforma faturalarını alarak bütçelendirebilirsiniz. Bütçeler panellerde ve ilgili kurullarda revize edilebilecektir.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen bozkeser » 13 Ara 2014, 22:49

Sayın yetkili,

İki sorum olacaktı:
1. 5000 E-kitap bölüm başlıklarını başvuru dosyasının 1.3. maddesine yazdım. Bunun haricinde bölüm alt başlıklarını yazmak zorunda mıyım?
Örneğin: 1. X elementi
1.1. X elementinin Y tepkimesi

2. Alt başlıklarda bir sınır var mıdır?

Teşekkürler
bozkeser

Mesajgönderen dursunakaslan » 14 Ara 2014, 00:12

İyi Günler,

1- Bireysel Başvuru yapmak için Proje Başvuru Formunun 5. sayfasında yer alan KABUL VE TAAHHÜT BEYANLARI (KURUM/KURULUŞ/LAR) doldurulmalımıdır.

2- Başvuru Formunun 4. Sayfasında "Herhangi bir kamu kurum/kuruluşunda çalışan eser sahipleri kurumundan izin almak zorundadır. Gerekli izin belgesi başvuru formuna eklenmelidir" diye bir not var. İzin alınacak kişi Bölüm Başkanı mı, dekanlık mı yoksa en üst Rektörlük mü?

Lütfen bu sorularıma "Doğrudur, olabilir" falan vb. cevaplar vermeyin.

Kolay gelsin,

Dursun
dursunakaslan

Mesajgönderen pultar » 15 Ara 2014, 11:28

e-kitap proje başvurusuyla ilgili iki soru:

1. Başvuru dosyası elden müdürlüğe teslim edilebilir mi yoksa illa ki posta ya da kargo ile mi gönderilmeli?
2. Proje yöneticisi PTIsi, PTI üst limitleri tablosunda gösterildiği gibi ayda 1500 TL midir yoksa dönem başına mı 1500 TLdir?

Teşekkürler
pultar

Mesajgönderen S Demir » 16 Ara 2014, 16:08

Merhabalar,
Başvuru sırasında göndereceğimiz 20 sayfalık örnek kısımda fotoğraf, çizim gibi materyallere yer vermemiz şart mıdır? Kaynak göstererek herhangi bir fotoğraf ya da çizime yer verebilir miyiz? Yoksa yayın hakkını satın almamız mı gerekiyor? Proje henüz onaylanmadığı için bu tip harcamaları kendimiz mi karşılamak zorundayız? Aynı soru PPT formatındaki sunum slaytları için de geçerli.
Teşekkür ederim
S Demir

Mesajgönderen bozkeser » 17 Ara 2014, 22:28

Sayın yetkili,
Ek-F altında "Hizmet alınan kişilerin özgeçmişleri proje başvurusunda sunulmalıdır." şeklinde bir ifade var.
İki sorum olacak:
1. Başvuruda literatür çoğaltma altında bir fotokopi hizmeti ile kitap tanıtım kartı olarak bir matbaadan fiyat teklifi almayı düşünüyorum. Literatür cogaltma kapsamı; başka bir üniversite kütüphanesinde ve il halk kütüphanesindeki basılı kaynakların bellı bolumlerının fotokopilerini almaktır.
Kitap tanıtım kartı da proje kabulü sonrasında kitapla ilgili bolum baslıkları ve proje başlangıç bıtısı vb genel bilgileri içeren 800 adet civarı bir baskı yaptırmaktır. Amac bu alandaki teşvik ve motivasyonu arttırmak ve farkındalık yaratmaktır. Bu sekılde bütçeleme yapabılır mıyım? Bu kalemler odenır mı?

2. Eger odenırse Ek-F altındakı cv formatını sadece basım ve fotokopi alacağım yerın sahıbıne doldurtmak zorunda mıyım?
bozkeser

Mesajgönderen bozkeser » 21 Ara 2014, 23:41

sayın yetkili,
sarf malzeme ve hizmet alımları için teknik şartnameler oluşturuyorum. Peki makine teçhizat alımları ile ilgili yazdığım tutarları nereden bulduğumu belirtmek için fiyat teklifleri vb nasıl nereye eklemem gerekmektedir?
bozkeser

Mesajgönderen BİTO02 » 22 Ara 2014, 13:14

bozkeser yazdı:Sayın yetkili,

İki sorum olacaktı:
1. 5000 E-kitap bölüm başlıklarını başvuru dosyasının 1.3. maddesine yazdım. Bunun haricinde bölüm alt başlıklarını yazmak zorunda mıyım?
Örneğin: 1. X elementi
1.1. X elementinin Y tepkimesi

2. Alt başlıklarda bir sınır var mıdır?

Teşekkürler

Sayın Araştırmacı,

1) Ek-A'da da ana ve alt başlıkları belirtmelisiniz.
2) Yoktur.

Saygılarımızla.
BİTO02

ÖncekiSonraki

Dön 5000 - Akademik e-Kitap Destek Programı