4004 hakkında

4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı ile ilgili sorularınız için

4004 hakkında

Mesajgönderen berkayasuman » 19 Kas 2014, 21:08

4004'den başvuru yaparken:
TÜBİTAK tarafından desteklenen Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projelerinde
yürütücü olmanın koşulu;
En az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak ve bir üniversitede veya kamu
kurum/kuruluşunda tam zamanlı personel kadrosunda olmaktır.

hedef kitle:Bilim ve Toplum Projeleri bütün topluma açık olmakla birlikte, projenin hedef kitlesi
aşağıdaki gruplardan bir ya da birkaçını kapsayabilir:
 Okul öncesi çocukları (3-6 yaş grubu)

Bu güzel ülkede çalışan binlerce özel okul öğretmeni de var. Bu mesleğe yıllarını vermiş, son derece tecrübeli, çalışma isteği ile dolu, yıllarca farklı projeler yapmış bu kadar özel okul personeli de varken, neden sadece kamu kurum kuruluşunda çalışan öğretmen diye bir kısım alınırken diğer öğretmenler ayrılıyor. 4004; en çok öğretmenlerin başvuru yapabileceği bir alanken, bu alanda özel okul öğretmenlerinin tecrübesi varken ve proje deneyimleri ile dolu yıllarını geçirmişken, sadece kamu kurumunda çalışan personelin dahil edilmesinin bir amacı var mıdır?
Asuman Paketoğlu
berkayasuman

Re: 4004 hakkında

Mesajgönderen BİTO » 20 Kas 2014, 09:59

berkayasuman yazdı:4004'den başvuru yaparken:
TÜBİTAK tarafından desteklenen Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projelerinde
yürütücü olmanın koşulu;
En az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak ve bir üniversitede veya kamu
kurum/kuruluşunda tam zamanlı personel kadrosunda olmaktır.

hedef kitle:Bilim ve Toplum Projeleri bütün topluma açık olmakla birlikte, projenin hedef kitlesi
aşağıdaki gruplardan bir ya da birkaçını kapsayabilir:
 Okul öncesi çocukları (3-6 yaş grubu)

Bu güzel ülkede çalışan binlerce özel okul öğretmeni de var. Bu mesleğe yıllarını vermiş, son derece tecrübeli, çalışma isteği ile dolu, yıllarca farklı projeler yapmış bu kadar özel okul personeli de varken, neden sadece kamu kurum kuruluşunda çalışan öğretmen diye bir kısım alınırken diğer öğretmenler ayrılıyor. 4004; en çok öğretmenlerin başvuru yapabileceği bir alanken, bu alanda özel okul öğretmenlerinin tecrübesi varken ve proje deneyimleri ile dolu yıllarını geçirmişken, sadece kamu kurumunda çalışan personelin dahil edilmesinin bir amacı var mıdır?
Asuman Paketoğlu

Sayın İlgili,

4000 kodlu projeler "Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Tarafından Yürütülecek Programlara İlişkin Yönetmelik"e dayanarak yürütülmekte olup, bu mevzuatta yer alan başvuru koşulları ve İdari ve Mali Esaslar'da yer alan mali hususlar nedeniyle kamu kurumları ve üniversiteler dışında proje desteği verilememektedir. Bu projelerin harcama usulleri özel okulların desteklenmesine uygun değildir. Bununla birlikte projeler hedef kitle olarak toplumun her kesimine hitap edebilmektedir.

İlginize teşekkürler.
BİTO

Mesajgönderen yasemind » 21 Kas 2014, 10:51

Sayın yetkili,
-Projede çalışacak olan eğitmen ve rehber olarak en çok kaç kişi çalışabilir?
-Uzmanların katkı oranı toplamda %100 mü olmalı ya da her birinin katkısı en az %20 olmak üzere %100'de olabilir mi?
-Projenin uygulanma süresi 1 yıldır. 1 yıl içinde herhangi bir periyodik zaman belirlenebilir mi? ( Örneğin yaz ve kış olarak belirli aylarda hafta sonları ya da yaz ve kış kampı olarak 20'şer gün)
Teşekkür ederim
yasemind

Mesajgönderen BİTO » 21 Kas 2014, 11:33

yasemind yazdı:Sayın yetkili,
-Projede çalışacak olan eğitmen ve rehber olarak en çok kaç kişi çalışabilir?
-Uzmanların katkı oranı toplamda %100 mü olmalı ya da her birinin katkısı en az %20 olmak üzere %100'de olabilir mi?
-Projenin uygulanma süresi 1 yıldır. 1 yıl içinde herhangi bir periyodik zaman belirlenebilir mi? ( Örneğin yaz ve kış olarak belirli aylarda hafta sonları ya da yaz ve kış kampı olarak 20'şer gün)
Teşekkür ederim

Sayın İlgili,

Proje ekibi için bir üst sınır bulunmamaktadır. Ancak katılımcı sayısı ile orantılı olacak şekilde görevlendirme yapmanız tavsiye edilir.
Katkı oranları en az %20, en fazla %50 olabilir.
Projenizin başlama ve bitiş tarihleri arasındaki toplam süre 12 ay olabilir. Ancak hazırlık dönemi ve etkinlik sonrası harcamaların tamamlanma süresini göz önünde bulundurduğunuzda 12 ay boyunca etkinlik yapmanız durumunda proje süresi 14-15 aya sarkacağından etkinliklerinizi optimal 10 ay içerisinde tamamlayacak şekilde planlama yapmanız gerekmektedir.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen bzdb » 12 Ara 2014, 11:37

Sayın yetkili,

4004 projeleri çağrısı yapıldığı zaman; bir süredir, fikir olarak, kafamda belli bir şekil almış, projemi "fikir" halinden, "taslak proje" haline geçirmeye karar verip, proje başvurusu üzerinde çalışmaya başladım. Bu çalışmalarım devam ederken, bağlı bulunduğum üniversite, 4004 projeleriyle alakalı bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda, projelerle ilgili bilgi veren, sorulan soruları cevaplayan, üniversite personeli; aklımıza takılan herhangi bir konuda ona danışmak üzere, toplantıya katılan herkese, iletişim bilgilerini verdi.

Projem biraz şekillenince, lazım olabilecek olan, proforma faturalar için, yukarıda bahsi geçen beyefendinin yanına gittiğimde; beyefendi, kendi kendine, "personeline yardımcı olması gereken kişi" halinden çıkıp, "projeyi değerlendiren kişi" haline bürünerek; bana, proje konusu, amacı ve hatta proje ekibiyle ilgili yönlendirici cümleler kurmaya başladı. Dinledim, fikirleri için teşekkür edip, gereken malzeme listesini e-postayla ona ileteceğime dair konuşarak oradan ayrıldım.

Malzeme listesini, beyefendiye göndermemin üzerinden iki gün geçmiş olmasına rağmen, cevap alamayınca, beyefendiyi telefonla aradım. Konuşmamızda, beyefendi, beni oyalayıcı cümleler kurarak ve bana, projenin para işlerinden anlamayan insan muamelesi yaparak, yine "projeyi değerlendiren kişi" haline bürünüp; "Şöyle yapmazsanız olmaz, böyle yaparsanız şöyle olur." tarzında konuşmalar yaptı. Ben ise, yine yardımları için teşekkür edip, fikirlerinin önemli olduğunu söyleyerek telefonu kapattım. Aradan bir on dakika geçti. Mesajın başından beri bahsettiğim beyefendi, proje ekibime yazarsam iyi olacak olan birisinin isim ve telefon numarasını vermek üzere, beni tekrar aradı. Ben o tarz bir talepte bulunmamışken üstelik!

Sayın yetkili, çok vaktinizi aldım biliyorum. Bu mesajı, forumda yayınlarsınız veya yayınlamazsınız, o tamamen sizin bileceğiniz iş. Ama bende 4004 projeleriyle alakalı şöyle bir algı oluştu:

Kabul olan projelerde, yer alan proje personeli, belli bir çevrede bulunuyor. Yani, bir takım kişiler, her sene, bir şekilde, birilerinin projelerinde, görev alıyor. Hiç proje deneyimi olmayan, fakat başvuruda bulunmazsa, hiç proje deneyimi olmamaya devam etmek de istemeyen, benim gibi kişiler de, bu kişilerin etkisi altında kalıp, bu çevredeki isimleri projelerine dahil etmek durumunda bırakılıyor.

Ben bu algımı, bir Tübitak çalışanı olarak, en azından sizinle paylaşmak istedim.

Ben projemin, en başından beri, düşündüğüm haliyle kalması ve o şekilde başvuru dosyasını göndermem gerektiğiyle alakalı fikrimden vazgeçmiş değilim.

Bu mesajı da, samimiyetime ve olayların yansızlığına inanın diye, başvuru süresi bitmeden; yani yukarıda bahsi geçen beyefendinin hissettirdiği üzere, projem henüz reddedilme sürecine girmeden gönderiyorum.

Umarım herşey güzel olur.

İlginiz ve vaktiniz için teşekkürler.

İyi çalışmalar...
bzdb

Mesajgönderen BİTO » 12 Ara 2014, 11:53

bzdb yazdı:Sayın yetkili,

4004 projeleri çağrısı yapıldığı zaman; bir süredir, fikir olarak, kafamda belli bir şekil almış, projemi "fikir" halinden, "taslak proje" haline geçirmeye karar verip, proje başvurusu üzerinde çalışmaya başladım. Bu çalışmalarım devam ederken, bağlı bulunduğum üniversite, 4004 projeleriyle alakalı bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda, projelerle ilgili bilgi veren, sorulan soruları cevaplayan, üniversite personeli; aklımıza takılan herhangi bir konuda ona danışmak üzere, toplantıya katılan herkese, iletişim bilgilerini verdi.

Projem biraz şekillenince, lazım olabilecek olan, proforma faturalar için, yukarıda bahsi geçen beyefendinin yanına gittiğimde; beyefendi, kendi kendine, "personeline yardımcı olması gereken kişi" halinden çıkıp, "projeyi değerlendiren kişi" haline bürünerek; bana, proje konusu, amacı ve hatta proje ekibiyle ilgili yönlendirici cümleler kurmaya başladı. Dinledim, fikirleri için teşekkür edip, gereken malzeme listesini e-postayla ona ileteceğime dair konuşarak oradan ayrıldım.

Malzeme listesini, beyefendiye göndermemin üzerinden iki gün geçmiş olmasına rağmen, cevap alamayınca, beyefendiyi telefonla aradım. Konuşmamızda, beyefendi, beni oyalayıcı cümleler kurarak ve bana, projenin para işlerinden anlamayan insan muamelesi yaparak, yine "projeyi değerlendiren kişi" haline bürünüp; "Şöyle yapmazsanız olmaz, böyle yaparsanız şöyle olur." tarzında konuşmalar yaptı. Ben ise, yine yardımları için teşekkür edip, fikirlerinin önemli olduğunu söyleyerek telefonu kapattım. Aradan bir on dakika geçti. Mesajın başından beri bahsettiğim beyefendi, proje ekibime yazarsam iyi olacak olan birisinin isim ve telefon numarasını vermek üzere, beni tekrar aradı. Ben o tarz bir talepte bulunmamışken üstelik!

Sayın yetkili, çok vaktinizi aldım biliyorum. Bu mesajı, forumda yayınlarsınız veya yayınlamazsınız, o tamamen sizin bileceğiniz iş. Ama bende 4004 projeleriyle alakalı şöyle bir algı oluştu:

Kabul olan projelerde, yer alan proje personeli, belli bir çevrede bulunuyor. Yani, bir takım kişiler, her sene, bir şekilde, birilerinin projelerinde, görev alıyor. Hiç proje deneyimi olmayan, fakat başvuruda bulunmazsa, hiç proje deneyimi olmamaya devam etmek de istemeyen, benim gibi kişiler de, bu kişilerin etkisi altında kalıp, bu çevredeki isimleri projelerine dahil etmek durumunda bırakılıyor.

Ben bu algımı, bir Tübitak çalışanı olarak, en azından sizinle paylaşmak istedim.

Ben projemin, en başından beri, düşündüğüm haliyle kalması ve o şekilde başvuru dosyasını göndermem gerektiğiyle alakalı fikrimden vazgeçmiş değilim.

Bu mesajı da, samimiyetime ve olayların yansızlığına inanın diye, başvuru süresi bitmeden; yani yukarıda bahsi geçen beyefendinin hissettirdiği üzere, projem henüz reddedilme sürecine girmeden gönderiyorum.

Umarım herşey güzel olur.

İlginiz ve vaktiniz için teşekkürler.

İyi çalışmalar...

Sayın İlgili,

4004 programı dahil olmak üzere bütün 4000 kodlu projelerin başvurularının alınması ve yürütülmesi ile ilgili işlemler TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Müdürlük çalışanları dahi projelerin ön değerlendirme aşamasında dikkat edilen konular (imzalar, eksik belge, desteklenen maliyet kalemleri, mevzuata uygunluk vb.) haricinde proje ekibi ve etkinlik içerikleri gibi proje içeriği ile ilgili konularda yönlendirme yapamaz. Bu konuda karar yetkisi proje değerlendirme sürecinde belirtildiği üzere Danışma ve Değerlendirme Kurulu ve paneldedir.

Birimimiz tarafından kurumlardaki proje destek ofisleri vb. birimlere de bu konuda yönlendirme yapma yetkisi verilmemiştir. Bu nedenle proje önerinizle ilgili konularda sadece tarafımızdan yapılan yazılı açıklamalara ve yönetmelik ile Çağrı Metni'nde belirtilen hususlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen Lacivert » 16 Ara 2014, 01:48

proje kapsamındaki etkinliklerden biri etik kurul onayı gerektiriyorsa, bu proje başvurusu sırasında mı istenir. yoksa daha sonra olabilir mi
Lacivert

Mesajgönderen BİTO » 16 Ara 2014, 09:54

Lacivert yazdı:proje kapsamındaki etkinliklerden biri etik kurul onayı gerektiriyorsa, bu proje başvurusu sırasında mı istenir. yoksa daha sonra olabilir mi

Sayın İlgili,

Bilim ve toplum projeleri argeye yönelik çalışmaları içeremeyeceği için etik kurul belgesi istenilecekse proje zaten çağrı kapsamına girmediği için değerlendirmeye alınmayabilir.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen Lacivert » 16 Ara 2014, 12:11

Benim Kastettiğim etik onayı projenin geneli için değil. Katılımcılardan kan alarak yapmayı planladığım bir etkinliğim için etik kurul onayı gerekir diye düşünüyorum. Sorum bu konuyla ilgiliydi
Lacivert

Mesajgönderen BİTO » 16 Ara 2014, 12:23

Lacivert yazdı:Benim Kastettiğim etik onayı projenin geneli için değil. Katılımcılardan kan alarak yapmayı planladığım bir etkinliğim için etik kurul onayı gerekir diye düşünüyorum. Sorum bu konuyla ilgiliydi

Sayın İlgili,

Bu şekilde yapacağınız etkinliğin çağrı amaçlarına örtüşüp örtüşmediğine ve yeterli sağlık önlemlerinin alınıp alınmadığına Danışma ve Değerlendirme Kurulu ya da panel karar verebilir. Projenin ayrıntılarını görmeden bu konuda bir yorum yapamayız.

Saygılarımızla.
BİTO

projeye katkı aronları

Mesajgönderen prafectus » 20 Ara 2014, 19:22

Sn. Yetkili
Uzman kişi projeye katkı oranı en az %20 olan kişilerdir ve bütün uzmanların katkı oranı %100'ü geçemez deniliyor. Ek-B de projeye katkı oranları kısmı doldurulurken proje yürütücüsüne herhangi bir oran yazılacak mı? bizim projemizde 4 uzman var. Yürütücü için bu kısma 100 uzmanlarada 25 yazdık doğrumu.
teşekkürler...
prafectus

Re: projeye katkı aronları

Mesajgönderen BİTO » 22 Ara 2014, 09:50

prafectus yazdı:Sn. Yetkili
Uzman kişi projeye katkı oranı en az %20 olan kişilerdir ve bütün uzmanların katkı oranı %100'ü geçemez deniliyor. Ek-B de projeye katkı oranları kısmı doldurulurken proje yürütücüsüne herhangi bir oran yazılacak mı? bizim projemizde 4 uzman var. Yürütücü için bu kısma 100 uzmanlarada 25 yazdık doğrumu.
teşekkürler...

Sayın İlgili,

Yürütücünün katkı oranı her zaman %100'dür, formda da bu şekilde belirtilmiştir. Bir uzmanın katkı oranı %20-50 aralığında olacak ve toplamları 100'ü geçmeyecek şekilde katkı oranlarını yazabilirsiniz.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen yalcinsandalci » 15 Oca 2016, 03:25

Sayın yetkili;
1)Bir etkinlikte maksimum kaç kişi yer alabiliyor?
2)Bir etkinliğin lideri eğitmen,ona yardımcı olacak kişiler uzman ya da yürütücü olabilir mi? Yürütücü etkinliklerde görev alabilir mi?Görev almazsa konaklama ücreti alabilir mi?
3)Kamp sürecinde örneğin 2. ve 6. gün etkinlik görevi olan bir kişi için arada kalan günlerde konaklama ücreti ödenir mi?
yalcinsandalci

Mesajgönderen BİTO » 15 Oca 2016, 10:06

yalcinsandalci yazdı:Sayın yetkili;
1)Bir etkinlikte maksimum kaç kişi yer alabiliyor?
2)Bir etkinliğin lideri eğitmen,ona yardımcı olacak kişiler uzman ya da yürütücü olabilir mi? Yürütücü etkinliklerde görev alabilir mi?Görev almazsa konaklama ücreti alabilir mi?
3)Kamp sürecinde örneğin 2. ve 6. gün etkinlik görevi olan bir kişi için arada kalan günlerde konaklama ücreti ödenir mi?

Sayın İlgili,

1) Etkinlikteki kişi sayısında bir sınırlama yoktur, etkinliğin yapısına göre değişebilir. Ancak görevlendirilen kişi sayısının uyumu panel değerlendirmesinde göz önünde bulundurulur.
2) Yürütücü ve uzmanlar etkinliklerde görev alabilirler, sadece eğitmen, rehber olarak ücretlendirilemezler. Tüm proje ekibi için konaklama ücreti talep edilebilir.
3) Genellikle ödenmez. Ancak bazı projelerde ulaşım olanakları ve projenin yapısı göz önünde bulundurularak verilebilir.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen Şafak ÇAM » 15 Oca 2016, 17:17

Sayın yetkili;

4004 projesi kapsamında uzman olarak yazdığımız kişiler aynı zamanda eğitmen olabilirler mi?
Olabiliyorsa bu kişilere ödeme yapılacak olan listede ücretsiz olarak mı göstermeliyiz? Yani her iki taraftan birden mi ücret alacaklar?.Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederiz.
Şafak ÇAM
Şafak ÇAM

Konum: Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar - Ge Birimi Projeler Ekibi

Mesajgönderen BİTO » 15 Oca 2016, 17:41

Şafak ÇAM yazdı:Sayın yetkili;

4004 projesi kapsamında uzman olarak yazdığımız kişiler aynı zamanda eğitmen olabilirler mi?
Olabiliyorsa bu kişilere ödeme yapılacak olan listede ücretsiz olarak mı göstermeliyiz? Yani her iki taraftan birden mi ücret alacaklar?.Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederiz.
Şafak ÇAM

Sayın İlgili,

Bir kişi bir projede tek bir görev tanımında ücretlenebilir. Ancak yürütücü ve uzmanlar etkinliklerde eğitmenlik, rehberlik görevinde bulunabilirler, kendilerini ücretlendiremezler.

Saygılarımızla.
BİTO

Dön 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı