Mevzuat

1002 - Hızlı Destek Programı hakkındaki sorularınız için

Re: Mevzuat

Mesajgönderen ARDEB » 05 Oca 2015, 17:44

nihancelebi yazdı:Merhabalar,
1002 Hızlı Destek Programı'nın 2015 yılı bütçesi ve burs limitlerinde değişiklik var mıdır?

Değerli Araştırmacı,
Henüz duyurulmuş bir değişiklik bulunammaktadır. İlgili web sayfasını takip etmenizi öneririz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Ortocuderya » 11 Şub 2015, 22:25

İyi günler, klinik araştırmalar etik kurulundan onay aldıktan sonra hasta üzerinde uygulamalı bir klinik araştırmaya başladım, ancak hastaların tedavi zamanlamarını kaçırmamak için apareyler hastalar tarafından temin edildikten sonra ve hastalara proje desteği alındıktan sonra aparey ücretinin geri iade edilebileceği şartıyla onam aldım.

Size sorum hastalardan aldığım onam formları, etik kurul onayı ve bu apareylerin hastalar tarafından karşılandığına dair faturalarla birlikte başvurursam projem için destek alabilir miyim? Çünkü etik kurul raporumda proje desteği alınması şartıyla bu klinik tez çalışmasının yürütülebileceği yazıyor.. Teşekkürler
Ortocuderya

Araştırmacı -bursiyer

Mesajgönderen alombay » 17 Şub 2015, 23:15

Merhaba,

Yapmayı düşündüğümüz proje başvurusu hakkında birkaç soru sormak istiyorum,daha önce sorulmuş ve aramama rağmen ben bulamadıysam özürlerimi iletiyorum.

1. Projede yer alacaklar kişiler arasında araştırmacı bulunmaksızın sadece proje yürütücüsü ve bursiyer bulunabilir mi?
2- Araştırma görevlisi yüksek lisans öğrencisi bir kişi araştırmacı olarak görev alabilir mi?
2- Ön görülecek sarf malzemeler için bütçe içerisinde bir üst limiti sınırlaması var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
alombay

Mesajgönderen ARDEB » 19 Şub 2015, 10:31

Ortocuderya yazdı:İyi günler, klinik araştırmalar etik kurulundan onay aldıktan sonra hasta üzerinde uygulamalı bir klinik araştırmaya başladım, ancak hastaların tedavi zamanlamarını kaçırmamak için apareyler hastalar tarafından temin edildikten sonra ve hastalara proje desteği alındıktan sonra aparey ücretinin geri iade edilebileceği şartıyla onam aldım.

Size sorum hastalardan aldığım onam formları, etik kurul onayı ve bu apareylerin hastalar tarafından karşılandığına dair faturalarla birlikte başvurursam projem için destek alabilir miyim? Çünkü etik kurul raporumda proje desteği alınması şartıyla bu klinik tez çalışmasının yürütülebileceği yazıyor.. Teşekkürler

Değerli Araştırmacı,
Sorudan anlaşıldığı kadarıyla proje başlamadan önce yapılan harcamalar için, proje çıktıktan sonra projeden ödenek almayı talep ediyorsunuz. Bu genel bir mali kural olarak mümkün değildir. Çünkü fatura tarihinin proje başlama tarihinden sonra olması gerekiyor.
Saygılarımızla.
ARDEB

Re: Araştırmacı -bursiyer

Mesajgönderen ARDEB » 19 Şub 2015, 10:35

alombay yazdı:Merhaba,

Yapmayı düşündüğümüz proje başvurusu hakkında birkaç soru sormak istiyorum,daha önce sorulmuş ve aramama rağmen ben bulamadıysam özürlerimi iletiyorum.

1. Projede yer alacaklar kişiler arasında araştırmacı bulunmaksızın sadece proje yürütücüsü ve bursiyer bulunabilir mi?
2- Araştırma görevlisi yüksek lisans öğrencisi bir kişi araştırmacı olarak görev alabilir mi?
2- Ön görülecek sarf malzemeler için bütçe içerisinde bir üst limiti sınırlaması var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Değerli Araştırmacı,
1) Olabilir.
2) Araştırmacılar üniversite görev yapıyorlarsa doktora öğrencisi veya mezunu olmak zorundadırlar. Örneğinizdeki durum maalesef uygun değildir. Bursiyer olabilir.
3) Sarf malzemesi kalemine özel bir üst sınır bulunmamaktadır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen enesemrebasar » 20 Şub 2015, 16:03

Sayın yetkili,
Doktora tez konumla alakalı olarak 1002 programına başvurmayı düşünüyorum. Fakat önemli hususlar kısmında "Projenin yurt dışı alan çalışması olmaması" şeklinde bir koşul yer alıyor. Benim araştırmamın örneklemini ABD'deki hanehalkları oluşturuyor. Verilerimi online olarak faaliyet gösteren bir anket şirketi aracılığıyla elde etmeyi planlıyorum. Bu programa başvurabilir miyim?
Teşekkürler.
enesemrebasar

Mesajgönderen ARDEB » 23 Şub 2015, 14:44

enesemrebasar yazdı:Sayın yetkili,
Doktora tez konumla alakalı olarak 1002 programına başvurmayı düşünüyorum. Fakat önemli hususlar kısmında "Projenin yurt dışı alan çalışması olmaması" şeklinde bir koşul yer alıyor. Benim araştırmamın örneklemini ABD'deki hanehalkları oluşturuyor. Verilerimi online olarak faaliyet gösteren bir anket şirketi aracılığıyla elde etmeyi planlıyorum. Bu programa başvurabilir miyim?
Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,
Çalışmanız saha çalışması değil, veri teminidir. Bu durum, başvurmanıza engel değildir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen dcetinkaya » 26 Şub 2015, 15:04

Sayın Yetkili,
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğretmenlik yapan ve bu arada Üniversitemizde yüksek lisans yapmakta olan öğrenciler, projelerde bursiyer olarak görev alabilir mi? Kamu kuruluşunda çalışanların, projede yer alabilmek için ve bursiyer olarak ödeme alabilmek için, herhangi bir izin almaları gerekli midir?
Teşekkürler.
dcetinkaya

Mesajgönderen ARDEB » 26 Şub 2015, 16:04

dcetinkaya yazdı:Sayın Yetkili,
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğretmenlik yapan ve bu arada Üniversitemizde yüksek lisans yapmakta olan öğrenciler, projelerde bursiyer olarak görev alabilir mi? Kamu kuruluşunda çalışanların, projede yer alabilmek için ve bursiyer olarak ödeme alabilmek için, herhangi bir izin almaları gerekli midir?
Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,
Bursiyer olarak çalışabilirler. Herhangi bir izne gerek yoktur. Bursiyerler konusunda sorumluluk proje yürütücüsüne aittir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen asımduran » 02 Mar 2015, 11:31

Merhaba,
Doktora tez konusunu belirledikten sonra doktora tezinin kendisi, aynı isimle Tübitak 1001 projesi yapılabilir mi? Üniversitelerde BAP projesi kapsamında doktora tezleri destekleniyor. Tübitak'ta bu konuda herhangi bir engel var mı?
Teşekkürler...
asımduran

Mesajgönderen ARDEB » 02 Mar 2015, 12:40

asımduran yazdı:Merhaba,
Doktora tez konusunu belirledikten sonra doktora tezinin kendisi, aynı isimle Tübitak 1001 projesi yapılabilir mi? Üniversitelerde BAP projesi kapsamında doktora tezleri destekleniyor. Tübitak'ta bu konuda herhangi bir engel var mı?
Teşekkürler...

Değerli Araştırmacı,
Tezler de özgün bilimsel çalışmalardır ve projelendirilmelerinde bir problem yoktur. Ancak, üniversitede görev yapanlar için 1001 programına başvuru önşartı "Doktora Derecesini"/"Tıpta Uzmanlık Derecesini"/"Sanatta Yeterlik Derecesini" almış olmak gerekmektedir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen enesemrebasar » 29 Mar 2015, 23:11

Merhaba,
Hazırladığım proje için yurt dışından hizmet alımı yapabilir miyim? (ABD'de yer alan bir araştırma şirketinden anket hizmeti almak)
Alabiliyorsam, firmadan aldığım fiyat teklifini bütçede Dolar olarak mı TL olarak mı yazmalıyım?
enesemrebasar

Mesajgönderen ARDEB » 01 Nis 2015, 11:27

enesemrebasar yazdı:Merhaba,
Hazırladığım proje için yurt dışından hizmet alımı yapabilir miyim? (ABD'de yer alan bir araştırma şirketinden anket hizmeti almak)
Alabiliyorsam, firmadan aldığım fiyat teklifini bütçede Dolar olarak mı TL olarak mı yazmalıyım?

Değerli Araştırmacı,
Yapabilirsiniz. TL olarak belirtilmelidir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen Adem KESKİN » 29 Tem 2015, 22:45

Merhabalar,
TÜBİTAK Esaslar ve Yönergeler kısmında "Proje süresinin tamamlanmasını izleyen en çok iki ay içinde, projenin bilimsel ve teknik gelişimleri ile sonuçlarını kapsayan sonuç raporu, proje yürütücüsü tarafından, TÜBİTAK tarafından hazırlanmış olan formata uygun olarak ilgili Gruba iletilir." şeklinde bir cümle yazımış. Ancak proje başvuru formunda sonuç raporu için ek süre verilmez deniliyor. Bu durumda araştırmacıların nasıl hareket etmesi gerekiyor.

Kolay gelsin...
Adem KESKİN

Mesajgönderen ARDEB » 30 Tem 2015, 16:23

Adem KESKİN yazdı:Merhabalar,
TÜBİTAK Esaslar ve Yönergeler kısmında "Proje süresinin tamamlanmasını izleyen en çok iki ay içinde, projenin bilimsel ve teknik gelişimleri ile sonuçlarını kapsayan sonuç raporu, proje yürütücüsü tarafından, TÜBİTAK tarafından hazırlanmış olan formata uygun olarak ilgili Gruba iletilir." şeklinde bir cümle yazımış. Ancak proje başvuru formunda sonuç raporu için ek süre verilmez deniliyor. Bu durumda araştırmacıların nasıl hareket etmesi gerekiyor.
Kolay gelsin...

Değerli Araştırmacı,
İki aylık süre ek süre değildir. Rapor gönderiminde proje ekibine sağlanan bir gönderim süresidir. Bunun dışında bir ek süre verilmemektedir. İki aylık sürenizi kullanabilirsiniz.
Saygılarımızla.
ARDEB

Araştırmacı prof

Mesajgönderen ozgedaglı » 25 Şub 2016, 23:54

Merhabalar,

Doktora öğrencisinin yürütücü olduğu projede bir Profesör araştırmacı olabilir mi? (Profesörün kendisi kabul etmektedir)

İyi çalışmalar
ozgedaglı

Re: Araştırmacı prof

Mesajgönderen ARDEB » 26 Şub 2016, 17:04

ozgedaglı yazdı:Merhabalar,

Doktora öğrencisinin yürütücü olduğu projede bir Profesör araştırmacı olabilir mi? (Profesörün kendisi kabul etmektedir)

İyi çalışmalar

Değerli Araştırmacı,
Başkaca herhangi bir engel yoksa olabilir.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen emrahbioeng » 04 Nis 2016, 01:16

Sayın ilgili,
TÜBİTAK 1002 programında doktora esnasında yürütücü olmak için yeterlilik tarihinden itibaren bir sene içinde başvurulması gibi bir durum söz konusu mu?
Saygılarımla
emrahbioeng

Mesajgönderen ARDEB » 11 Nis 2016, 11:05

emrahbioeng yazdı:Sayın ilgili,
TÜBİTAK 1002 programında doktora esnasında yürütücü olmak için yeterlilik tarihinden itibaren bir sene içinde başvurulması gibi bir durum söz konusu mu?
Saygılarımla

Değerli Araştırmacı,
Böyle bir şart bulunmamaktadır.
Saygılarımızla.
ARDEB

Mesajgönderen teksoru » 07 Haz 2017, 15:19

Bir Üniversitede çalışan Yüksek Lisans mezunu, öğretim görevlisi kadrosundaki bir öğretim elemanı 1002 projesinde hangi statüde görev alabilir?
teksoru

ÖncekiSonraki

Dön 1002 - Hızlı Destek Programı