Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Araştırma Destek Programları Başkanlığı'nın Verdiği Tüm Destekler ve Uygulamalar

Re: Bütçe, Mali Konular ve Sözleşme Aşaması

Mesajgönderen etoprak » 02 Eyl 2014, 08:25

desteklerin büyüklüğe göre gruplanmasımı gerekiyor yoksa her projeye göre mi destekler belirleniyor?
etoprak

Mesajgönderen ARDEB05 » 04 Eyl 2014, 08:47

mtekin yazdı:Sayın yetkili,

2014 yılı 1. dönemde desteklenmesine karar verilmiş bir projeyle ilgili olarak bütçe tablosunu hazırlamam gerekmektedir. Başvuru sırasındaki bütçede yer alan aylık 1500 TL (çalışmayan) yüksek lisans öğrencisi bursiyer kalemini, gerekli niteliklerde tam vakitli çalışabilecek bir yüksek lisans öğrencisi bulamadığım için, aylık bursiyer ödemesi (1500 TL) 'nde herhangi bir değişiklik olmadan 1 adet (çalışmayan) doktora öğrencisi şeklinde değiştirmek istiyorum. Bütçe formunda yüksek lisans öğrencisi değilde doktora öğrencisi şeklinde yazsam sıkıntı teşkil eder mi?

Saygılarımla

Değerli Araştırmacı,

Bütçe ödeneğinde farklılık olmadığı sürece, sözünü ettiğiniz değişiklik bir sorun teşkil etmeyecektir.

Saygılarımızla
ARDEB05

Mesajgönderen ARDEB05 » 04 Eyl 2014, 08:50

tovision yazdı:Merhaba,

En son mesajda bahsedilen, "kişilerden yapılacak hizmet alımı" için doğal olarak proforma fatura alma imkanı olmadığı için, bütçe tablosunda belirtmek yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. Doğru mudur?

Teşekkürler.

Değerli Araştırmacı,

Proforma alımının mümkün olmadığı durumlarda, kendiniz bir belge hazırlayarak hesaplamanızda temel aldığınız yöntemi (piyasa koşulları, kişinin talebi, hizmetin süresi vs.) belirtmeniz maliyetlendirme sırasında doğru miktarın tespiti açısından faydalı olacaktır.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: Kota hk

Mesajgönderen ARDEB05 » 04 Eyl 2014, 08:56

Stabilo yazdı:Merhaba,

sistemden baktığımda aşağıdaki görevlerim için kota puanı 5 görünüyor, ancak hızlı destek kotaya sayılmıyor diye biliyordum. Kota puanımın 4 olması gerekmiyor mu? Yeni bir proje başvurusu yapmak istiyorum yürütücü olarak.Teşekkürler.

1002 - HIZLI DESTEK PROGRAMI ARAŞTIRMACI 1
1003 - ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI(İKİNCİ AŞAMA) YÜRÜTÜCÜ 1
3501 - KARİYER GELİŞTİRME PROGRAMI YÜRÜTÜCÜ 1

Değerli Araştırmacı,

Projelerde görev alma limitlerine http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... itleri.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Mesajgönderen ARDEB05 » 04 Eyl 2014, 08:58

etoprak yazdı:desteklerin büyüklüğe göre gruplanmasımı gerekiyor yoksa her projeye göre mi destekler belirleniyor?

Değerli Araştırmacı,

ARDEB kapsamında desteklenmekte olan her programa ait destek üst limitleri bulunmakta olup, ilgili limitler program mevzuatlarında belirtilmektedir.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: Yardımcı personel katkı oranları hk.

Mesajgönderen ARDEB05 » 04 Eyl 2014, 09:07

opera450 yazdı:Merhabalar,

Bütçe ve Gerekçesi dokümanında yer alan "Özel Kuruluş Mevcut Personeli ile Kamu Kurumu ve Özel Kuruluş Yeni Alınacak Personel Bilgileri Tablosu" na 2 adet personel eklemek istiyorum (1 kimyager ve 1 teknisyen nitelikli, ikisi de araştırmacı nitelikli değil). Proje süresinin tamamında aktif olarak çalışacaklar. Bu durumda "Katkı Oranı (%)" na her ikisine de 100'mü yazmam gerekir, yoksa katkıları toplamı mı 100 olmalıdır?

Saygılarımla,

Değerli Araştırmacı,

Projeye başvuran kuruluşun "Özel Kuruluş" olması durumunda, yardımcı personel kadrosunda çalışacak her bir kişinin iş paketlerin çerçevesinde belirlenen katkı oranının yazılması gerekmektedir. Özel kuruluşlarda çalışan yardımcı personelin katkı oranları toplamının %100 olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Saygılarımızla..
ARDEB05

Re: Mevzuat

Mesajgönderen ylmz » 08 Eyl 2014, 14:21

merhabalar,
Projenin daha ileriki dönemlerinde alınması öngörülen ancak daha erken bir dönemde ihtiyaç olduğu belirlenen bir malzemeyi/techizatı ilgili dönem gelmeden satın almak mümkün müdür?
Satın alma işlemi TUBITAK'tan henüz onay gelmediği ancak zaman kısıtlamasından dolayı şirket hesabından yapıldığı durumda, onay geldiğinde tutarı şirket hesabına aktarmam uygun mudur?
Cevap için şimdiden teşekkürler.
ylmz

makine teçhizat alımı

Mesajgönderen bilgehanb » 12 Eyl 2014, 12:00

Sayın yetkili,

Son dönem başvurusunda 3501 kariyer projem kabul edildi. Proje metnindeki makine teçhizat kısmında hiçbir marka belirtmeksizin ihtiyaç listemi oluşturdum (Örn: GPS, Fotoğraf makinası vb.). Fakat proforma faturalarda marka ve model belirtildi. Merak ettiğim konu ise acaba proforma faturada belirtilen marka veya modelden dışında istediğimiz bir model veya marka alabiliyormuyuz. (Ayrılan bütçeyi geçmemek şartı ile). Kolaylıklar dilerim.
En son bilgehanb tarafından 16 Eyl 2014, 10:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
bilgehanb

yabanci bir sirketten hizmet alimi

Mesajgönderen ahmetkou » 12 Eyl 2014, 18:07

merhabalar;

yabanci bir sirketten hizmet alimi yapmak istiyoruz, bununla alakali sorularim olacak;
1. nasil bir belge almamiz gerekiyor ve nasil faturalandiracaz bunu?
2. saatlik su kadar dolar gibisinden bir ifade yeterli mi? hizmet almak istedigimiz saati de yazmamiz gerekiyor mu?
3.hizmet almak icin yurt disina cikdigimizda bunu seyahat masrafi olarak mi gostermeliyiz?
4. hizmeti neden almamiz gerektigini belirtmemiz gereken bir belge doldurmamiz gerekiyor mu?

simdiden tesekkurler
ahmetkou

Re: makine teçhizat alımı

Mesajgönderen ARDEB06 » 16 Eyl 2014, 11:56

bilgehanb yazdı:Sayın yetkili,

Son dönem başvurusunda 3501 kariyer projem kabul edildi. Proje metnindeki makine teçhizat kısmında hiçbir marka belirtmeksizin ihtiyaç listemi oluşturdum (Örn: GPS, Fotoğraf makinası vb.). Fakat proforma faturalarda marka ve model belirtildi. Merak ettiğim konu ise acaba proforma faturada belirtilen marka veya modelden dışında istediğimiz bir model veya marka alabiliyormuyuz. (Ayrılan bütçeyi geçmemek şartı ile). Kolaylıklar dilerim.

Sayın Araştırmacı,
Alacağınız makine-techizat için proformada belirtilen marka dışında bir alım yapabilirsiniz, ancak model özellikleri olarak bir değişiklik yapılacaksa; alınacak cihazın niteliğinde veya niceliğinde bir değişiklik yapılması gerektiğinde, harcamayı gerçekleştirmeden önce ilgili Araştırma Grubu’ndan mutlaka onay alınız.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Mevzuat

Mesajgönderen ARDEB06 » 16 Eyl 2014, 13:36

ylmz yazdı:merhabalar,
Projenin daha ileriki dönemlerinde alınması öngörülen ancak daha erken bir dönemde ihtiyaç olduğu belirlenen bir malzemeyi/techizatı ilgili dönem gelmeden satın almak mümkün müdür?
Satın alma işlemi TUBITAK'tan henüz onay gelmediği ancak zaman kısıtlamasından dolayı şirket hesabından yapıldığı durumda, onay geldiğinde tutarı şirket hesabına aktarmam uygun mudur?
Cevap için şimdiden teşekkürler.

Sayın Araştırmacı,
Bütçenizin İleriki dönemlerinde aktarılacak tutarı, projenizin yürütüldüğü Araştırma Grubu'ndan onay alarak dönemler arası aktarım ile önceki dönem aktarımını sağlayabilirsiniz. Ancak Grup'tan olumlu bir cevap gelmeden bu alımı yapmanız, aksi bir durum olduğu takdirde sıkıntı yaratabilir. Grubun talebinize cevabını beklemeniz gerekmektedir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: yabanci bir sirketten hizmet alimi

Mesajgönderen ARDEB06 » 16 Eyl 2014, 13:53

ahmetkou yazdı:merhabalar;

yabanci bir sirketten hizmet alimi yapmak istiyoruz, bununla alakali sorularim olacak;
1. nasil bir belge almamiz gerekiyor ve nasil faturalandiracaz bunu?
2. saatlik su kadar dolar gibisinden bir ifade yeterli mi? hizmet almak istedigimiz saati de yazmamiz gerekiyor mu?
3.hizmet almak icin yurt disina cikdigimizda bunu seyahat masrafi olarak mi gostermeliyiz?
4. hizmeti neden almamiz gerektigini belirtmemiz gereken bir belge doldurmamiz gerekiyor mu?

simdiden tesekkurler

Sayın Araştırmacı,
Projelerde bütçelendirme yapılırken; TÜBİTAK'tan talep edilen desteğin her bir kalemi için ayrıntılı gerekçe verilmeli, istenen makine-teçhizatla ilgili teknik şartname ve proforma fatura ya da teklif mektubu, aynı şekilde hizmet alımı ile ilgili proforma fatura ya da teklif mektubu eklenmelidir. Bu belgede almak istediğiniz hizmete dair saatlik ücretin yer alması gerekir. Ayrıca sizin de bu hizmeti kaç saat olarak almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
Projelerde yurt dışı seyahatler kapsamında; sadece bilimsel toplantılara (Kongre, konferans vb.) katılım/çalışma ziyaretleri için ödenek verilmektedir.
Hizmeti neden almanız gerektigine dair bir belge doldurmanız gerekmemektedir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen buraksurmen » 16 Eyl 2014, 16:42

Arazi çalışmalarında bursiyerler için yolluk yevmiye ve konaklama ücreti ödenir mi?
buraksurmen

Yeni Kabul Edilen Projeler hk

Mesajgönderen Stabilo » 16 Eyl 2014, 23:49

Merhaba,

13 Ağustos tarihinde proje değerlendirme sonucuyla ilgili bir mail aldım. Mailde http://pys.tubitak.gov.tr adresine yönlendirildim. Projede bazı mali değişiklikler istenmişti. Değişiklikleri yapıp sisteme yükledim.

9 Eylülde bir mail aldım ...... projenizin IBAN'ı kurum yetkiliniz tarafından TTS sistemine kaydedildi şeklinde. Ancak henüz bana sözleşme gönderilmedi. Acaba bundan sonraki süreci nasıl takip edeceğim? Mail gelmesini mi beklemem lazım yoksa yapmam gereken birşey var mı? Benimle aynı dönemde 1001 projesi kabul edilen arkadaşların sözleşmelerinin imzalandığını duydum.

Bundan sonraki süreç konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Stabilo

Mesajgönderen ARDEB06 » 22 Eyl 2014, 15:55

buraksurmen yazdı:Arazi çalışmalarında bursiyerler için yolluk yevmiye ve konaklama ücreti ödenir mi?

Sayın Araştırmacı,
Projeniz kapsamında bursiyerlere arazi çalışmalarında gündelik ve konaklama ödemesi yapılır. Bursiyerlere 2014 yılı için 45 TL/gün gündelik, gündeliğin iki katı kadar da konaklama ücreti ödenir.
Saygılarımızla
ARDEB06

Re: Yeni Kabul Edilen Projeler hk

Mesajgönderen ARDEB06 » 22 Eyl 2014, 16:01

Stabilo yazdı:Merhaba,

13 Ağustos tarihinde proje değerlendirme sonucuyla ilgili bir mail aldım. Mailde http://pys.tubitak.gov.tr adresine yönlendirildim. Projede bazı mali değişiklikler istenmişti. Değişiklikleri yapıp sisteme yükledim.

9 Eylülde bir mail aldım ...... projenizin IBAN'ı kurum yetkiliniz tarafından TTS sistemine kaydedildi şeklinde. Ancak henüz bana sözleşme gönderilmedi. Acaba bundan sonraki süreci nasıl takip edeceğim? Mail gelmesini mi beklemem lazım yoksa yapmam gereken birşey var mı? Benimle aynı dönemde 1001 projesi kabul edilen arkadaşların sözleşmelerinin imzalandığını duydum.

Bundan sonraki süreç konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Sayın Araştırmacı,
Projeniz özelinde sözleşme sürecinizin takibi için; proje numaranızı belirterek, projenizin mali takibini yapan uzman arkadaşımızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. ARDEB- Mali Denetleme ve Sözleşmeler Müdürlüğü'ne 0312 4272398 numarasından ulaşabilirsiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

3501 Kariyer Geliştirme Programı Sözleşmelerin Gönderilmesi

Mesajgönderen Esurgeon » 02 Eki 2014, 10:13

Sayın Yetkili,
3501 programı 1. dönem başvuruları sonucunda önerdiğimiz projenin desteklenmesine karar verilmiş (114S790) ve bazı düzeltmeler istenmiştir. Bu düzeltmeler tarafımızca yapılmış ancak yaklaşık 1 aylık süre geçmesine rağmen henüz sözleşmeler gönderilmemiştir. Bu durumla ilgili olarak nasıl ve nereden bilgi alabiliriz?
Saygılarımızla, iyi çalışmalar.
Esurgeon

Re: 3501 Kariyer Geliştirme Programı Sözleşmelerin Gönderilm

Mesajgönderen ARDEB06 » 09 Eki 2014, 09:55

Esurgeon yazdı:Sayın Yetkili,
3501 programı 1. dönem başvuruları sonucunda önerdiğimiz projenin desteklenmesine karar verilmiş (114S790) ve bazı düzeltmeler istenmiştir. Bu düzeltmeler tarafımızca yapılmış ancak yaklaşık 1 aylık süre geçmesine rağmen henüz sözleşmeler gönderilmemiştir. Bu durumla ilgili olarak nasıl ve nereden bilgi alabiliriz?
Saygılarımızla, iyi çalışmalar.

Sayın Araştırmacı,
Süreçle ilgili detaylı bilgi için lütfen Sağlık Bilimleri Araştırma Grubu ile iletişime geçiniz.
Saygılarımızla
ARDEB06

Mesajgönderen marzenbecher » 09 Eki 2014, 23:09

Araştırmacıların alacağı PTİ miktarı nasıl hesaplanır?
marzenbecher

Bursiyer Geri Ödemesi Hakkında

Mesajgönderen umutufuk » 13 Eki 2014, 10:51

Merhabalar,
01.09.2013 tarihinde başlayan 1001 projesinde görev alan bursiyerlerimizden ikisi;
12.09.2013 ve 23.09.2013 tarihlerinde bursiyer olarak projeye katılmışlardır.
Sözkonusu iki doktora bursiyerimizle ilgili geri ödeme yapmamız gerekmektedir.
Buna göre;
500/30=16,67 TL günlük bursiyer ücreti olduğu düşünüldüğünde;
16,67*11=184 TL
16,67*22=367 TL geri ödeme yapmamız yeterli midir?

Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.
umutufuk

ÖncekiSonraki

Dön Araştırma Destek Programları Başkanlığı