Mevzuat

4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı ile ilgili sorularınız için

Mevzuat

Mesajgönderen BİTO » 30 Eyl 2013, 09:14

4004 Programı mevzuatı ile ilgili soracağınız tüm sorular ve görüşleriniz için bu başlığı kullanabilirsiniz.
BİTO

Re: Mevzuat

Mesajgönderen ozenkosmo » 07 Eki 2013, 17:22

Sayın Yetkili,
Tübitak 1001 programına başvuru sürecinde olan 1 yürütücü, 2 araştırmacı başvurum bulunmaktadır. Yani kotam bilimsel araştırma destekleri için dolu.
Bilim ve Toplum başlıklı desteklerden 4004 programında gerşekleştirilmesi planlanan bir projede eğitmen olarak görev alıp alamadığım konusunda bilgi verirseniz sevinirim.,
saygılarımla,
ozenkosmo

Mesajgönderen BİTO » 08 Eki 2013, 15:58

ozenkosmo yazdı:Sayın Yetkili,
Tübitak 1001 programına başvuru sürecinde olan 1 yürütücü, 2 araştırmacı başvurum bulunmaktadır. Yani kotam bilimsel araştırma destekleri için dolu.
Bilim ve Toplum başlıklı desteklerden 4004 programında gerşekleştirilmesi planlanan bir projede eğitmen olarak görev alıp alamadığım konusunda bilgi verirseniz sevinirim.,
saygılarımla,

Sayın İlgili,

ARDEB programlarında başvuru durumunda olan projeleriniz Bilim ve Toplum projelerinde eğitmen olarak görev almanıza engel bir durum değildir.
Lütfen konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkte yer alan İdari ve Mali Esaslar 2.c maddesini okuyunuz:

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... ar_vii.pdf

İlginiz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
BİTO

Mesajgönderen atmaca » 11 Eki 2013, 14:30

Sayın İlgili,
4004 kodlu çağrıya KKTC üniversitelerinden başvurabiliyor muyuz?
Saygılarımla.
atmaca

Mesajgönderen BİTO » 11 Eki 2013, 16:51

atmaca yazdı:Sayın İlgili,
4004 kodlu çağrıya KKTC üniversitelerinden başvurabiliyor muyuz?
Saygılarımla.

Sayın İlgili,

Sadece Türkiye'deki üniversite ve kamu/kurum kuruluşlarında çalışan kişiler proje personeli olabilir.

İlginiz için teşekkürler, iyi çalışmalar.
BİTO

Proje yürütücüsü kurum ve kişiler

Mesajgönderen YESIM » 12 Kas 2013, 22:59

Benim Tübitak 4004 projesiyle ilgili 2 sorum olacak.
1) Projeniz kapsamında başvuru da bulunabilmemiz için mutlaka bir üniversite ile mi çalışmamız gerekli. Seçeneklerde devlet üniversitesi, vakıf üniversitesi, kamu kurum ve kuruluşları diye geçiyordu. Özel liselerin tek başına yapabilmesi mümkün değil mi?

2) Sitenizde proje yürütücüsü ve uzman personel tanımları aşağıda verildiği gibiydi. Bizim anlayamadığımız konu bu koşulların tümünü de taşımak mı gerekli yoksa sadece biri yeterli mi anlayamadık. Örneğin tezli yüksek lisans mezunu biri olmak yeterli mi yoksa hem yüksek lisans mezunu hem de ikinci maddede ki gibi bir üniversite yada kamu kurumunda mı çalışmalıyız. Saygılarımla.
TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim ve Toplum Projelerinde yürütücü olmanın koşulu;

i.En az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak,
ii.Bir üniversitede veya kamu kurum/kuruluşunda tam zamanlı personel kadrosunda olmak,
iii.Başvuru esnasında, “Bilim ve Toplum Projelerinde Uygulanacak İdari ve Mali Esaslar”da belirtilen idari görevlerde aslen veya vekâleten bulunmamaktır.
Uzman personel olma koşulları,
En az lisans derecesine sahip, bir üniversitede ya da kamu kurum/kuruluşunda çalışan, projeye katkı oranı en az %20 olan kişiler.
YESIM

Re: Proje yürütücüsü kurum ve kişiler

Mesajgönderen BİTO03 » 13 Kas 2013, 10:09

YESIM yazdı:Benim Tübitak 4004 projesiyle ilgili 2 sorum olacak.
1) Projeniz kapsamında başvuru da bulunabilmemiz için mutlaka bir üniversite ile mi çalışmamız gerekli. Seçeneklerde devlet üniversitesi, vakıf üniversitesi, kamu kurum ve kuruluşları diye geçiyordu. Özel liselerin tek başına yapabilmesi mümkün değil mi?

2) Sitenizde proje yürütücüsü ve uzman personel tanımları aşağıda verildiği gibiydi. Bizim anlayamadığımız konu bu koşulların tümünü de taşımak mı gerekli yoksa sadece biri yeterli mi anlayamadık. Örneğin tezli yüksek lisans mezunu biri olmak yeterli mi yoksa hem yüksek lisans mezunu hem de ikinci maddede ki gibi bir üniversite yada kamu kurumunda mı çalışmalıyız. Saygılarımla.
TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim ve Toplum Projelerinde yürütücü olmanın koşulu;

i.En az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak,
ii.Bir üniversitede veya kamu kurum/kuruluşunda tam zamanlı personel kadrosunda olmak,
iii.Başvuru esnasında, “Bilim ve Toplum Projelerinde Uygulanacak İdari ve Mali Esaslar”da belirtilen idari görevlerde aslen veya vekâleten bulunmamaktır.
Uzman personel olma koşulları,
En az lisans derecesine sahip, bir üniversitede ya da kamu kurum/kuruluşunda çalışan, projeye katkı oranı en az %20 olan kişiler.

Sayın İlgili,
Sadece kamu kurumlarına destek verilebilmektedir. Proje yürütücüsü yukarıda sayılan özelliklerin tümüne sahip olmalıdır. Yani bir kamu kurumunda/üniversitede çalışan tezli yüksek lisans sahibi kişidir.
Bilgilerinize.
BİTO03

Mesajgönderen cansum06 » 19 Ara 2013, 08:53

Sayın yetkili,
Benim size iki sorum olacak. Öncelikle 4004 başvuruları yılda bir kez mi, iki kez mi yapılabiliyor?
Diğer sorum ise; yükseklisansını bitirmiş bir araştırma görevlisi proje yürütücüsü olabiliyor mu?
Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.
cansum06

Mesajgönderen BİTO » 19 Ara 2013, 17:41

cansum06 yazdı:Sayın yetkili,
Benim size iki sorum olacak. Öncelikle 4004 başvuruları yılda bir kez mi, iki kez mi yapılabiliyor?
Diğer sorum ise; yükseklisansını bitirmiş bir araştırma görevlisi proje yürütücüsü olabiliyor mu?
Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Sayın İlgili,

4004 Çağrısına yılda kaç defa çıkılacağı, desteklenen proje sayısı ve bütçeye göre yönetim tarafından karar veriliyor. Lütfen çağrı ile ilgili duyurularımızı web sitemizden takip ediniz.

En son yayınlanan çağrıdaki İdari ve Mali Esaslar gereği tezli yüksek lisans derecesine sahip kamu personelleri proje yürütücüsü olabilir.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen neslihany » 26 Mar 2014, 15:31

Konya Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve öğrencileri olarak günlerce 4004 kodlu proje için çalıştık. İstenen her şartı yerine getirdik. Öğrencilerimiz 4 aydır Tübitak destekli bir projenin içinde olabilme umudunu taşıdılar. Ki bu çocukların bir kısmının hayali gelecekte Tübitak'ta görev alabilmek. Şimdi öğrencilerime "ek d e f' deki çıktıların yalnızca parafları eksik" olduğu için projenin kabul edilmediğini söylemek zor geliyor.

Kaldı ki TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU TARAFINDAN DESTEKLENEN VEYA YÜRÜTÜLEN BİLİM VE TOPLUM PROJE VE ETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK te "Ön inceleme MADDE 12. Proje önerileri, TÜBİTAK tarafından öncelikle istenilen belgelerin tam ve uygun olup olmadığı konusunda incelenir Yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda varsa eksik belgelerin başvuru sahiplerince tamamlattırılmasına gayret edilir." dendiği halde ve kurumumuza "paraf eksik" dendiği takdirde birkaç saat içinde paraflı çıktıların bizzat teslim edilebileceği halde, bu haksızlığın yapılmasına çok üzüldük. Bilim ve Sanat öğretmenleri olarak umuyoruz ki çocuklarımızın kurumunuza karşı güveni sarsılmaz.
neslihany

Mesajgönderen BİTO » 26 Mar 2014, 15:56

neslihany yazdı:Konya Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve öğrencileri olarak günlerce 4004 kodlu proje için çalıştık. İstenen her şartı yerine getirdik. Öğrencilerimiz 4 aydır Tübitak destekli bir projenin içinde olabilme umudunu taşıdılar. Ki bu çocukların bir kısmının hayali gelecekte Tübitak'ta görev alabilmek. Şimdi öğrencilerime "ek d e f' deki çıktıların yalnızca parafları eksik" olduğu için projenin kabul edilmediğini söylemek zor geliyor.

Kaldı ki TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU TARAFINDAN DESTEKLENEN VEYA YÜRÜTÜLEN BİLİM VE TOPLUM PROJE VE ETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK te "Ön inceleme MADDE 12. Proje önerileri, TÜBİTAK tarafından öncelikle istenilen belgelerin tam ve uygun olup olmadığı konusunda incelenir Yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda varsa eksik belgelerin başvuru sahiplerince tamamlattırılmasına gayret edilir." dendiği halde ve kurumumuza "paraf eksik" dendiği takdirde birkaç saat içinde paraflı çıktıların bizzat teslim edilebileceği halde, bu haksızlığın yapılmasına çok üzüldük. Bilim ve Sanat öğretmenleri olarak umuyoruz ki çocuklarımızın kurumunuza karşı güveni sarsılmaz.

Sayın İlgili,

İlgili mevzuata bağlı olarak 4004-Çağrı Metninde yer alan "Proje önerileri Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü tarafından ön değerlendirilmeye alınır. Bu değerlendirme sonucunda evrak, paraf ve ıslak imza eksiği bulunan projeler panel değerlendirmesine alınmaz." açıklaması gereğince paraf eksiği bulunan projeler panel değerlendirmesine alınmamıştır.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen emubaltaci » 26 Kas 2014, 15:23

4004 de yürütücü olmak için en az tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı mevcuttur. ben şuan doktora öğrencisiyim ve yüksek lisansımı tezsiz yaptım. kamu kurumunda çalışıyorum yürütücü olabilirmiyim?
emubaltaci

Mesajgönderen BİTO » 26 Kas 2014, 17:11

emubaltaci yazdı:4004 de yürütücü olmak için en az tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı mevcuttur. ben şuan doktora öğrencisiyim ve yüksek lisansımı tezsiz yaptım. kamu kurumunda çalışıyorum yürütücü olabilirmiyim?

Sayın İlgili,

Tezli yüksek lisans derecesine sahip olmadığınız için maalesef yürütücü olamazsınız. Doktorayı bitirdikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

Saygılarımızla.
BİTO

Mesajgönderen emubaltaci » 27 Kas 2014, 10:02

BİTO04 yazdı:
emubaltaci yazdı:4004 de yürütücü olmak için en az tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı mevcuttur. ben şuan doktora öğrencisiyim ve yüksek lisansımı tezsiz yaptım. kamu kurumunda çalışıyorum yürütücü olabilirmiyim?

Sayın İlgili,

Tezli yüksek lisans derecesine sahip olmadığınız için maalesef yürütücü olamazsınız. Doktorayı bitirdikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

Saygılarımızla.

uzman olarak görev alabilirmiyiz?
emubaltaci

Mesajgönderen BİTO » 27 Kas 2014, 11:13

emubaltaci yazdı:
BİTO04 yazdı:

Sayın İlgili,

Saygılarımızla.

uzman olarak görev alabilirmiyiz?

Kamu kurumunda çalışıyorsanız ve lisans mezunuysanız uzman olabilirsiniz.

Saygılarımızla.
BİTO

Dön 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı