Başvuru Süreci

5000 - Akademik e-Kitap Destek Programı ile ilgili sorularınız için

Başvuru Süreci

Mesajgönderen BİTO » 11 Kas 2014, 15:15

5000 - Akademik e-Kitap Çağrısı ile ilgili soru ve görüşlerinizi yönlendirebilirsiniz.
BİTO

Re: Başvuru Süreci

Mesajgönderen O.kirmaci » 13 Kas 2014, 00:25

Uzaktan eğitim merkezinin sürece dahil edilmesi tavsiye edilmiş. Animasyon, Grafik materayllerin geliştirilmesi gibi hizmet alımları Uzaktan eğitim merkezinden yapılabilir mi? Yapılabilirse ücret nasıl dağıtılır? Başvuru dosyasına uzem personelinin de eklenmesi gerekir mi?
O.kirmaci

Mesajgönderen akoksal » 14 Kas 2014, 22:24

e-kitap iki yazarlı olabilir mi yazarlardan biri Prof diğeri öğretim görevlisi (doktorası yok)
akoksal

Mesajgönderen dursunakaslan » 16 Kas 2014, 16:32

Merhaba,

E-kitap Destek Programı hakkında bir kaç soru sormak istiyorum.

Elektrik Öğretmenliği programından Mezun olduktan sonra Yüksek Lisansımı Bilgi İletişim Teknolojileri ve Eğitimi üzerine ve Doktoramı ise e-Öğrenme üzerine tamamladım. Şuan için bir üniversitemizin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim elemanı olarak çalışıyorum. Çağrı metninden anladığım kadarı ile Proje yürütücüsü aynı zamanda eser sahibi olarak algılanıyor.

Çağrı Metninde Danışmanı E-kitap hazırlanmasında materyal tasarım ilkelerine, e-öğrenme ve pedagojik esaslara uygunluk gibi özel uzmanlık gerektiren konularda hizmet alınan kişi veya kişileri olarak tanımlamışsınız.

e-Öğrenme uzmanlık alanım olduğu için sunum dosyaları, animasyon, video, dijital oyun gibi şeyleri hazırlayacak kişide eser sahibi olarak kendim olacağı için Eser sahibi bu özelliklere sahip ise Proje başvurusunda Danşman belirtilmeli midir?

Danışman ve teknik işleri zaten eser sahibleri yapacaksa akçeli konularda belirtilen ücretler eser sahhibine mi ödenecektir? Örneğin, ses dosyası hazırlama üst limiti 100 tl gibi.

Son olarak danışman aynı zamanda eser sahibi olabilir mi?

Kolay gelsin

Dursun
dursunakaslan

Mesajgönderen hilalgungor » 18 Kas 2014, 00:00

Merhaba yükseklisans veya lisans öğrencisi olmadan(mezun olmuş olsam) kitap yazımına yardım etsem ödeme yapılacak bir yol var mıdır acaba ?
hilalgungor

Re: Kitap Yazma / Çeviri Desteği

Mesajgönderen isoger1 » 19 Kas 2014, 09:39

Dün implisit olarak yönelttiğim soruyu bugün açık olarak sormak istiyorum. Ve de başka bir konu başlığı açmadan sormayı yeğliyorum. Forum bu haliyle zaten çok sığ, derinliğine işlenmesi daha doğru olacak.

1- Şu an liseler için yazılması gündemde, destek alabilir nitelikte ve modern fizik ile ilintili hangi konular varlar ? Lütfen şu bağlantı üzerinden erişiniz yanıtları vermeyiniz ve doğrudan ders adı/konuları üzerinde bilgilendirme yapınız.

2- "Computational Physics" son yıllarda öne çıkıyor; fizikte bir paradigma değişikliği söz konusu olursa büyük olasılık bu kanaldan olacak. Ek olarak bu kanal bir orta yol çünkü hem fizik, hem matematik hem de programlama dilleri/bilg. müh. bilgisi gereksinimi gösteriyor, konu kaydırmak kolay. Ben şu an üniversitelerde okutulan programdan haberdar değilim. "Computational Physics" in destek kapsamına girmesi söz konusu olabilir mi?
isoger1

Mesajgönderen BİTO02 » 20 Kas 2014, 17:15

akoksal yazdı:e-kitap iki yazarlı olabilir mi yazarlardan biri Prof diğeri öğretim görevlisi (doktorası yok)

Sayın Araştırmacı,

TÜm proje ekibinin doktorasını tamamlamış olması gerekmektedir.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 20 Kas 2014, 17:18

hilalgungor yazdı:Merhaba yükseklisans veya lisans öğrencisi olmadan(mezun olmuş olsam) kitap yazımına yardım etsem ödeme yapılacak bir yol var mıdır acaba ?

Sayın Araştırmacı,

TÜm proje ekibinin doktorasını tamamlamış olması gerekmektedir.

Ayırntılı bilgi için www.tubitak.gov.tr/5000 adresini inceleyiniz.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 20 Kas 2014, 17:24

dursunakaslan yazdı:Merhaba,

E-kitap Destek Programı hakkında bir kaç soru sormak istiyorum.

Elektrik Öğretmenliği programından Mezun olduktan sonra Yüksek Lisansımı Bilgi İletişim Teknolojileri ve Eğitimi üzerine ve Doktoramı ise e-Öğrenme üzerine tamamladım. Şuan için bir üniversitemizin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim elemanı olarak çalışıyorum. Çağrı metninden anladığım kadarı ile Proje yürütücüsü aynı zamanda eser sahibi olarak algılanıyor.

Çağrı Metninde Danışmanı E-kitap hazırlanmasında materyal tasarım ilkelerine, e-öğrenme ve pedagojik esaslara uygunluk gibi özel uzmanlık gerektiren konularda hizmet alınan kişi veya kişileri olarak tanımlamışsınız.

e-Öğrenme uzmanlık alanım olduğu için sunum dosyaları, animasyon, video, dijital oyun gibi şeyleri hazırlayacak kişide eser sahibi olarak kendim olacağı için Eser sahibi bu özelliklere sahip ise Proje başvurusunda Danşman belirtilmeli midir?

Danışman ve teknik işleri zaten eser sahibleri yapacaksa akçeli konularda belirtilen ücretler eser sahhibine mi ödenecektir? Örneğin, ses dosyası hazırlama üst limiti 100 tl gibi.

Son olarak danışman aynı zamanda eser sahibi olabilir mi?

Kolay gelsin

Dursun

Sayın Araştırmacı,

Danışmanlık gerekmeyen durumlarda belirtilmesine gerek yoktur. Eser sahiplerinden birisi olarak telife söz konusu olan tüm unsurlardan 50.000 TL'lik telif içerisinden tarafınıza ödeme yapılabilecektir. Eser sahipleri danışman değil, eserin hazırlanmasında katkısı bulunan uzman kişilerdir.

Saygılarımızla.
BİTO02

Re: Kitap Yazma / Çeviri Desteği

Mesajgönderen BİTO02 » 20 Kas 2014, 17:29

isoger1 yazdı:Dün implisit olarak yönelttiğim soruyu bugün açık olarak sormak istiyorum. Ve de başka bir konu başlığı açmadan sormayı yeğliyorum. Forum bu haliyle zaten çok sığ, derinliğine işlenmesi daha doğru olacak.

1- Şu an liseler için yazılması gündemde, destek alabilir nitelikte ve modern fizik ile ilintili hangi konular varlar ? Lütfen şu bağlantı üzerinden erişiniz yanıtları vermeyiniz ve doğrudan ders adı/konuları üzerinde bilgilendirme yapınız.

2- "Computational Physics" son yıllarda öne çıkıyor; fizikte bir paradigma değişikliği söz konusu olursa büyük olasılık bu kanaldan olacak. Ek olarak bu kanal bir orta yol çünkü hem fizik, hem matematik hem de programlama dilleri/bilg. müh. bilgisi gereksinimi gösteriyor, konu kaydırmak kolay. Ben şu an üniversitelerde okutulan programdan haberdar değilim. "Computational Physics" in destek kapsamına girmesi söz konusu olabilir mi?

Sayın Araştırmacı,

Programımızla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen www.tubitak.gov.tr/5000 web adresini inceleyiniz.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 20 Kas 2014, 17:36

O.kirmaci yazdı:Uzaktan eğitim merkezinin sürece dahil edilmesi tavsiye edilmiş. Animasyon, Grafik materayllerin geliştirilmesi gibi hizmet alımları Uzaktan eğitim merkezinden yapılabilir mi? Yapılabilirse ücret nasıl dağıtılır? Başvuru dosyasına uzem personelinin de eklenmesi gerekir mi?

Sayın Araştırmacı,

Alınacak her tür hizmetin faturalandırılması gerekmektedir. Konuyla ilgili olarak www.tubitak.gov.tr/5000 adresinden mevzuat bölümünde yer alan akçeli konular dokümanını inceleyebilirsiniz. Hizmet alınacak UZEM personelinin öz geçmişlerini proje dosyasınıa ekleyiniz.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen O.kirmaci » 21 Kas 2014, 01:25

proje başvurusunda kitaptaki yer alacak bütün materyallerin (grafik, animasyon, ses) hepsi dosyada sunulacak mı? Eğer Sadece 10 sf lık başvuru bölümlerinde yer alan materyaller sunulacak ise bütçe nasıl oluşturulacak ( bütçenin belirlenmesi için bütün kitabın materyallerin belirlenmiş olması gerekir ki proforma fatura alabilelim)
O.kirmaci

Mesajgönderen boral » 25 Kas 2014, 13:23

Proje ekip bilgileri tablosunda yürütücü ve eser sahibi dışında proje ekibi için bir kişi tanımı bulunmamaktadır. Masraf kalemleri içinde yer alan yardımcı personel Projenin Yürütüldüğü Kurum’da Doktorasız Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi veya Teknik eleman (memur) olabilir mi? Bu durumda bu kişilere nasıl ödeme yapabilirim? Çünkü faturalandırma şansım olamaz .
boral

Mesajgönderen Aday » 25 Kas 2014, 17:27

Selam,
Soru 1) Önceki senelerdeki e-kitap çağrıları sadece belirtilen listedeki dersler içindi. Bu seneki çağrı metninde de benzer ifade geçiyor ama ilan edilen bir liste yok. Şimdi herhangi bir üniversite dersi için başvuru yapabilir miyiz?
Soru 2) Proje başlama tarihi en erken ne zaman olabilecek? Yani destek en erken ne zamandan itibaren başlayabilir? Azami süre 24 ay mı?
Aday

Mesajgönderen BİTO02 » 26 Kas 2014, 16:11

O.kirmaci yazdı:proje başvurusunda kitaptaki yer alacak bütün materyallerin (grafik, animasyon, ses) hepsi dosyada sunulacak mı? Eğer Sadece 10 sf lık başvuru bölümlerinde yer alan materyaller sunulacak ise bütçe nasıl oluşturulacak ( bütçenin belirlenmesi için bütün kitabın materyallerin belirlenmiş olması gerekir ki proforma fatura alabilelim)

Sayın Araştırmacı,

Teslim edilecek bölümler belirttiğiniz şekildedir. Zenginleştirme ögelerine ilişkin senaryo ve teklifler tüm kitap için hazırlanmalıdır ve proje başvurusunda sunulmalıdır.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 26 Kas 2014, 16:14

Aday yazdı:Selam,
Soru 1) Önceki senelerdeki e-kitap çağrıları sadece belirtilen listedeki dersler içindi. Bu seneki çağrı metninde de benzer ifade geçiyor ama ilan edilen bir liste yok. Şimdi herhangi bir üniversite dersi için başvuru yapabilir miyiz?
Soru 2) Proje başlama tarihi en erken ne zaman olabilecek? Yani destek en erken ne zamandan itibaren başlayabilir? Azami süre 24 ay mı?

Sayın Araştırmacı,

1) Başvurabilirsiniz.
2) Projeler panel değerlendirme sürecini tamamlanıp desteklenecek projelerin belirlenmesi ve proje sözleşmesinin imzalanmasını müteakip olarak başlayacaktır. Projenin başlamasının ardından tamamlanma süresi en fazla 24 aydır.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen BİTO02 » 26 Kas 2014, 16:41

boral yazdı:Proje ekip bilgileri tablosunda yürütücü ve eser sahibi dışında proje ekibi için bir kişi tanımı bulunmamaktadır. Masraf kalemleri içinde yer alan yardımcı personel Projenin Yürütüldüğü Kurum’da Doktorasız Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi veya Teknik eleman (memur) olabilir mi? Bu durumda bu kişilere nasıl ödeme yapabilirim? Çünkü faturalandırma şansım olamaz .

Sayın Araştırmacı,

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri ve Eğitim Bilimleri alanlarında danışmanlık alınacak kişilere özgeçmişleri eklenerek proje bütçesinden ödeme yapılabilir.

Saygılarımızla.
BİTO02

Mesajgönderen Nukhet Vardar » 27 Kas 2014, 18:56

[quote="BİTO04"]5000 - Akademik e-Kitap Çağrısı ile ilgili soru ve görüşlerinizi yönlendirebilirsiniz.[/quote]
Sayın İlgili

E-Kitap cagriniza eser sahibi proje yurutucusu olarak basvurmayi umuyorum. Halen kendi danismanlik sirketimde genel mudur olarak calismaktayim. Kitabin gorsel acidan zenginlestirilmesi icin ozel bir universitenin İletisim Fakultesi'nden destek alacagim. Dokumanlardan bu Fakulte/Bolum'le ayri bir hizmet sozlesmesi yapmam gerektigini anliyorum. Acaba sozunu ettigim hizmet sozlesmesinin ayri bir sablon formu var mıdır? Yoksa, iceriginde hangi bilgiler yer almali? Bu konuda biraz daha ayrintili bilgi verebilir misiniz? Yardimlariniza şimdiden teşekkür ederim.Saygilarimla

Nukhet VARDAR
Nukhet Vardar

Mesajgönderen ahikmetd » 27 Kas 2014, 21:55

Başvuru sürecinde gönderilecek olan 2 bölümü hangi kriterlere göre alt başlıklara ayırmak gerek. Bu bölümleri belirledikten sonra, alt başlıklarını belirlemekte ve alt başlıklara ayırma konusunda tamamen özgür müyüz, yoksa kısıtlamalar veya belirli kurallar var mı?
ahikmetd

Mesajgönderen bozkeser » 27 Kas 2014, 23:19

Sayın yetkili,

İki soru olacaktı

1. Bir proje yürütücüsü iki e-kitap proje başvurusu yapabilir mi?

2. Sık sorulan sorularda şu dikkatimi çekti:
Bu çağrının kapsamında yer alan ders alanlarından birinde telif akademik kitabım
var. Mevcut kitabımı güncelleyerek ve zenginleştirerek bu çağrıya başvurabilir
miyim?
Kitabın ve içeriğinde kullanılan diğer ders materyallerinin önceden basılı ya da elektronik
olarak yayımlanmamış olması gerekmektedir. Çağrımız bu tür başvurulara açık değildir.

Bunun anlamı atıfta bulunamayız, her kelime, cümle ve şemalar birebir bizim özgün ürünümüz mü olmalıdır?

Cevabınızı beklerim.
Teşekkürler
bozkeser

Sonraki

Dön 5000 - Akademik e-Kitap Destek Programı